Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata impozite pentru contributor librarii de stock - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Plata impozite pentru contributor librarii de stock


4 replies to this topic

#1 skepsys82

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 June 2014 - 10:06 AM

salut.

de ceva luni compun niste clipuri audio pe care le urc pe librarii audio royalty-free gen pond5, audiojungle si altele.
la unul din situri imi cere un formular w8ben prin care sa platesc mai putine taxe statului american. nu l-am completat pentru ca nu mi-am pus serios problema platii vreunui impozit pana acum.

ceea ce as vrea sa aflu este cum trebuie sa fac sa platesc impozitele pentru sumele pe care eu le incasez in momentul in care cineva imi cumpara din acele librarii niste clipuri.
mentionez ca banii care concret imi intra mie in paypal lunar nu depasesc 250-300 lei maxim (intr-o luna buna).

activez si pe situri unde nu imi cere niciun formular w8ben.
pe aceste situri imi intra banii direct in paypal si ii scot direct pe card.
cum fac sa declar aceste venituri, sau, am obligatia sa le declar doar peste o anumita suma??



#2 h.andy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 26 June 2014 - 02:56 PM

Opinie personala, neverificata inca:
Daca nu completezi declaratia respectiva, impozitul pe care il retine si il varsa cel care iti plateste venitul, este mai mare.
Cred ca primul pas este sa intri si sa citesti instructiunile formularului www.irs.gov




#3 skepsys82

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 June 2014 - 10:12 PM

Vezi postareah.andy, la 26 June 2014 - 02:56 PM, a spus:

Opinie personala, neverificata inca:
Daca nu completezi declaratia respectiva, impozitul pe care il retine si il varsa cel care iti plateste venitul, este mai mare.
Cred ca primul pas este sa intri si sa citesti instructiunile formularului www.irs.gov


asa este. imi opresc 30%, iar daca completez w8ben doar 10%.
ai dreptate. dar eu intreb daca mai trebuie eu sa platesc impozite
statului roman, afara de faptul ca platesc statului american.

de asemenea daca trebuie sa platesc statului roman pentru
castigurile de pe siturile unde nu se cere formularul w8ben.



#4 h.andy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 30 June 2014 - 12:29 PM

Pentru veniturile obtinute in strainatate se retine impozit Anual se depune declaratia 201 ce contine veniturile obtinute din strainatate, pe state unde au fost obtinute iar impozitul deja retinut de catre platitor( cei 10%) vor fi scazuti din cei 16% numai facand dovada ca au fost retinuti in statul respectiv.

Rog alti colegi, in tema, sa raspunda la acest post



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2014 - 12:40 PM

despre veniturile obtinute din strainatate, ca pers. fizica (chiar autorizata) s-a mai discutat, de ex. aici : http://www.conta.ro/...pfa-in-pending/






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL