Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Venituri din amanet auto - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Venituri din amanet auto


1 reply to this topic

#1 Clara Nurca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 June 2015 - 02:46 PM

Buna,

Nu m-am mai lovit de asta pana acum si nu stiu cum sa procedez.
O persoana fizica doreste sa isi amaneteze masina si astfel va primi o suma egala cu 75% din valoarea acesteia. Suma este, bineinteles, considerabila. Ce se intampla in acest caz? Trebuie sa declare ceva la ANAF legat de aceasta forma de venit de la amanet auto? Ea se va impozita? Cum se procedeaza.



#2 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 12 June 2015 - 08:50 AM

Prin amanetare persoana fizica obtine un imprumut temporar si nu un venit din vanzarea bunurilor mobile personale, asta in cazul in care ati incheiat contractul obisnuit de imprumut. Daca ati facut o intelegere verbala de restituire dupa un timp si, de fapt, autoturismul v-a fost vandut cu contractul standard, persoana respectiva trebuie sa-si evalueze ce alte vanzari a mai facut in anul fiscal curent si sa vada daca sunt operatiuni de natura veniturilor personale impozabile, de declarat si de platit impozit pe venit (16%).







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL