Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tichete cadou pentru marketing /cheltuieli administrator - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

tichete cadou pentru marketing /cheltuieli administrator

1 reply to this topic

#1 gyongyiv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 29 June 2014 - 11:43 AM

buna ziua

as avea 2 intrebari :

1. societatea doreste sa achizitioneze tichete cadou pe care sa le ofere colaboratorilor persoane juridice in scopuri de marketing,( pentru promovarea vanzarilor), pentru societatea care ofera aceste tichete cheltuiala este deductibila integral la calculul impozitului pe profit, dar intrebarea mea este: avand in vedere ca pentru societatea care beneficiaza de acele tichete , acestea se considera venit - aceasta este obligata sa plateasca impozit pe profit pentru tichetele primite nu?
2.administratorul societatii efectueaza cheltuieli in numele firmei din banii proprii, nu stiu exact cum sa inregistrez contabil aceasta operatiune. eu am facut asa:
6xx-401 inregistrarea cheltuielii
401-542. plata din avans decontare
542-4551 ? nu mi se pare corect sa trec pe 462 daca el nu este salariat
mentionez ca administratorul nu are contract de munca incheiat cu societatea.

multumesc



#2 diana cris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 November 2014 - 02:01 PM

ma intereseaza subiectul cu tichetele cadou primite de societate in campanie de marcheting si as dori daca poate cineva sa ne ajute.







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL