Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare factura SUA in contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrare factura SUA in contabilitate

factura strainatate
  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 Grievous

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 July 2014 - 09:03 AM

Buna ziua

Ma aflu in urmatoarea situatie :

Intreprindere familiala (neplatitor de TVA) doresc sa achizitionez anumite parti componente pentru produse care ulterior am sa le vand prin sus numita IF .
Produsele sunt din SUA iar achizitia se face online(transport prin curier rapid). Facturile trimise de obicei de acestia sunt destul de sumare in ce priveste descrierea cumparatorul(eu),adica lipsa unor data specifice ale firmei(CIF, Nr de inregistrare ,etc)

Intrebarile mele sunt :
- Care sunt pasii pe care trebui sa-i urmez pentru a primi de la firma din SUA o factura pe care la randul meu sa o pot inregistra in contabilitate fara probleme,astfel reusind sa trec aceste 'piese' in stoc?
- Trebuie sa platesc taxe aditionale in Romania pentru 'piesele' respective?


Va multumesc anticipat


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL