Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie contabila chirie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Monografie contabila chirie

1 reply to this topic

#1 val_17

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 02 July 2014 - 11:17 AM

Cum este corect sa inregistrezi chiria catre un client, persoana juridica, am preluat o firma la care fosta contabila inregistra facturile si chitantele ce la intocmea catre chirias astfel:
461 = 706
461 = 4427
5311 = 461
In acest fel eu nu am o fisa de client, nu stiu ce suma mai are sa-mi dea, in baza unor facturi nestinse.
Eu stiam ca se inregsitreaza astfel:
4111 = 706
4111 = 4427
si incasarea: 5311( 5121) = 4111

A inregistrat in 461 din cauza ca obiectul de activitate nu este prestari servicii chirii?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2014 - 03:32 PM

nici eu nu inteleg de ce a inreg. chiria in ct. 461 in loc de 4111 !!
in 461 se inreg. numai utilitatile refacturate (dupa stiinta mea ...)
daca a inreg. totul acolo, o fi facut-o pt comoditate... zic si eu ... dar nu cred ca e corect.

ca sa nu mai spun ca la predare conta se da si toata componenta pe solduri sau balanta analitica ... asa e deontologic/ profesional ! in felul acesta, cine preia evidenta contabila stie ce sume alcatuiesc fiecare sold.
in orice prg. de conta (care se respecta cat de cat) exista un modul pt fz. si unul pt clienti; din ele se pot lista diverse situatii priv. facturile si platile/incasarile aferente.
ce mare lucru e sa le listezi ??
__________________________________________________________________

Contul 706 "Venituri din redevente, locatii de gestiune si chirii"

Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta veniturilor din redevente, locatii de gestiune si chirii.
Contul 706 este un cont cu functie de pasiv.

In creditul contului 706 "Venituri din redevente, locatii de gestiune si chirii" se inregistreaza:
- valoarea redeventelor pentru concesiuni, a locatiilor de gestiune, chiriilor facturate catre concesionari, locatari, chiriasi (411);
- valoarea redeventelor pentru concesiuni, a locatiilor de gestiune, a chiriilor pentru care nu s-au intocmit facturi (418);
- sumele datorate de personal, reprezentand chirii care se fac venituri ale persoanei juridice (428);
- venituri inregistrate in avans aferente perioadei curente sau exercitiului in curs (472);
- sumele incasate reprezentand valoarea redeventelor datorate pentru concesiuni, a locatiilor de gestiune si a chiriilor, precum si pentru folosirea brevetelor, marcilor si a altor drepturi similare (512, 531).

Contul 706 poate fi debitat, in cursul perioadei, cu veniturile realizate din operatii de participatie transferate coparticipantilor.
La sfarsitul perioadei, soldul contului 706 se transfera asupra contului de profit si pierdere (121).







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL