Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
determinare valoare m.f. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


determinare valoare m.f.


1 reply to this topic

#1 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 04 July 2014 - 08:21 AM

Buna ziua,
Am nevoie de o lamurire si sper sa o capat pe acest forum util - parerea mea.
O firma cumpara un imobil cu teren. In Contractul de V/C este trecuta doar valoarea totala platita.
In vederea impozitarii, fiscul imi cere, separat, valoarea cladirii si valoarea terenului.

Cum credeti ca trebuie sa fac ?



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 July 2014 - 10:22 PM

Trebuie sa aplici prevederile Ordinului 3055/2009 Reglementari contabile conforme cu directivele europene
8.2.3. Imobilizari corporale
Recunoasterea imobilizarilor corporale
93
(2) Terenurile si cladirile sunt active separabile si sunt contabilizate separat, chiar atunci cand sunt achizitionate impreuna. O crestere a valorii terenului pe care se afla o cladire nu afecteaza determinarea valorii amortizabile a cladirii.

Pentru determinarea valorii separate a activelor ai nevoie de o evaluare facuta de un evaluator autorizat







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL