Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Urgent- factura catre Israel, cu TVA sau fara TVA? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Urgent- factura catre Israel, cu TVA sau fara TVA?


2 replies to this topic

#1 val_17

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 01 August 2014 - 01:09 PM

Trebuie sa facturez cateva produse( rochii de ocazie) catre un client din Israel, cum fac factura cu TVA sau fara TVA? Eu stiu ca Israel nu este in Uniunea Europeana si ar trebui sa-i facturez cu TVA. Am nevoie urgent de un sfat!
Va multumesc!



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 August 2014 - 09:44 AM

Este export, iar exporturile sunt scutite de tva.
Deci facturezi fara tva si specifici pe factura (este scutit cu drept de deducere)

Art.143
(1) Sunt scutite de taxă:
a) livrările de bunuri expediate sau transportate în afara Comunității de către furnizor sau de altă persoană în contul său;




#3 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 16 August 2014 - 05:56 PM

Sunt necesare si alte documente justificative eliberate de organele vamale pentru a fi fara TVA.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL