Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contributii la pensii PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contributii la pensii PFA

3 replies to this topic

#1 artfoto

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:cluj
  • Interests:fotografie

Postat 04 August 2014 - 06:57 PM

Sunt PFA si pentru ca nu am venitul minim , nu am obligatia de a cotiza la pensii. Totusi doresc sa cotizez un minim sa am la batranete . Stiti cumva care e contributia minima la pensii si cum trebuie sa cer cand ma duc la dna la ghiseu?



#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 August 2014 - 07:55 PM

Ca pfa, depuneti declaratia 600 cu venitul lunar minim asigurat care in acest an este 804 lei si rezulta o contributie lunara de 252 lei care e deductibila total. O treceti in registrul jurnal de incasari si plati pe baza de chitanta.




#3 rs73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 06 August 2014 - 08:19 AM

Buna ziua,

Luna trecuta cand am fost la Adm.Fin. din Ploiesti am avut surpriza ca d-na de la ghiseu sa-mi spuna ca s-a marit contributia pentru pensie la 282 lei.Asta din cauza ca s-a modificat salariul minim garantat in plata de la 01.07.2014 - 900 lei.(900x31,3%=282 lei) Este corect? Din cate stiu eu, contributia la sistemul de pensii pentru persoanele care realizeaza venituri din profesii libere se calculeaza pe baza declaratiei 600 .Baza de calcul fiind castigul mediu brut luat in calcul la fundamentarea BAS pentru anul 2014, care este de 2298 lei(2298 x35%=804 lei; 804x31.3%=252 lei). Aveti cumva informatii ca s-ar fi modificat metodologia de calcul?
Multumesc.



#4 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 August 2014 - 09:12 AM

Nu, pentru ca nu se aplica acel procent de 31,3% la salariul minim pe economie ci la o valoare stabilita anual prin legea bugetului asigurarilor sociale si care in acest an e de 804 lei, asa cum stiati si dumneavoastra si cum frumos ati scris.
Sa nu fi inteles persoana care v-a dat informatia ca era vorba de asigurarea de sanatate in loc de cea de pensie.





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL