Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
balanta cu profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

balanta cu profit

1 reply to this topic

#1 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 21 July 2014 - 11:35 AM

Buna ziua,
ce parare aveti as putea storna suma din contul de amortizare sa am o balanta si un bilant pe profit ? ar zice cineva ceva la un control ?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2014 - 10:35 AM

poti storna suma din amortizare daca poti dovedi ca este inreg. eronat.
eroarea poate fi justificata prin documente care sa ateste ca acele mijl. fixe nu au functionat in per. respectiva (au fost defecte/ in conservare/ firma nu a avut activ./ etc ...), cazuri in care amortizarea nu se inreg.

in cazul in care nu poti justifica cele de mai sus, fiscul poate considera ca sit. tale financiare au fost denaturate voit, INSA fiind vb de trecere pe profit si plata unui impozit aferent, e posibil sa nu apara pbl. la un control de rutina.
in schimb, la banca (fiindca acolo banuiesc ca-ti trebuie balanta cu profit), s-ar putea sa se sesizeze lipsa amortizarii si sa se vada "manevra", asa ca risti sa intri in alta belea, fara rost.
mai mult, daca balanta iti trebuie pt fonduri europene, atunci te sfatuiesc insistent sa nu faci "ajustarile" la care te gandesti fiindca documentele de la dosar sunt puricate amanuntit, inspectorii stiu bine unde sa se uite (ti-o spun din proprie experienta) si se va vedea imediat denaturarea rezultatului, ori aici chiar ca o sa dai de necaz daca prezinti sit. "aranjate".

parerea mea ... :smile:







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL