Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Transfer de bani PFA - Persoana Fizica - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Transfer de bani PFA - Persoana Fizica

transfer bani pfa p fizica
1 reply to this topic

#1 flo123

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 August 2014 - 08:56 PM

Buna seara,
Am si eu doua dileme:
- In ce conditii se pot transfera bani din contul pe PFA catre contul persoana fizica al aceleiasi persoane, pentru nevoi personale? Este nevoie de o justificare in acest sens? adica trebuie justificat transferul respectiv in contabilitate? pentru ca de la banca Transilvania mi-au solicitat o justificare, dar fara a-mi oferi detalii despre situatiile aferente statutului meu de PFA neplatitor de TVA.
Intrucat contabilitatea este in partida simpla, in Registrul Jurnal trebuie inregistrate doar incasarile si platile, nu?

- La deschiderea contului am platit o taxa de 30 de lei pentru certificatul constator, pe care am virat-o direct in cont, pentru care am primit o chitanta de depunere numerar, iar in extrasul de cont apare ca si debitare pentru respectivul certificat. Aceasta cum pot sa o inregistrez in Saga ca si cheltuiala deductibila? doar chitanta de depunere este suficienta?

Multumesc anticipat!



#2 ciuly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 08 September 2014 - 10:01 AM

Nu trebuie nici o justificare. Banii PFA sunt banii tai, direct, fara nici un document. La fel nici cand "creditezi PFA-ul". Motivul principal pt care ai cont pe PFA si nu PF este ca sa iti poti deduce cheltuielile cu comisioane, deschidere cont, samd. Un alt motiv ar putea fi extrasul de cont. Nu stiu daca la PF ti-l da lunar, gratuit. S-ar putea.
Revenind, cei de la banca au de completat/transmis hartogarii, de aia iti cer "documente justificative" (ceva cu spalarea de bani). Eu folosesc BT24. Acolo trec "transfer cont personal". si atat. De x ani de zile nu m-a intrebat banca de sanatate. La transfer valuta, la fel.
Iar in contabilitate evident n-ai ce trece. Cand si daca te ia anaf-u la puricat, ei cauta din documentele tale (respectiv registre) corespondentul in documentele justificative, respectiv in cazul asta extrasele de cont. Ce operatiuni extra ai tu acolo in extrase, nu te intreaba. Din experienta personala ;) Eventual daca ai ceva operatiuni care pot ridica semne de intrebare, la mine n-a fost cazul (de ex incasari de la firme care nu apar in registre, sau plati catre firme care nu apar in registre sau declaratii).

Chitanta de depunere este o chitanta de ... depunere. Nu are nici o legatura cu scopul in care vor fi fost cheltuiti banii depusi. Iei luna urmatoare debitarii, extrasul de cont de la banca (e gratuit, mi se pare ca dupa 7 ale lunii se genereaza. Suni si intrebi) iar in saga treci extras cont nr X din data Y. (nu folosesc saga, dar presupun ca permite asa ceva)
Toate operatiunile din contul bancar au ca si document justificativ extrasul de cont. Evident, daca cumperi de la un comerciant ceva si platesti cu cardul si primesti chitanta, nu treci si chitanta si extrasul de cont. Treci doar chitanta (pt ca aia e legata de factura), iar in registru se trece in coloana cu iesiri din banca.

numa bine.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL