Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitare conventii civile de prestari servicii- cod civil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozitare conventii civile de prestari servicii- cod civil

28 replies to this topic

#1 chrisior2001

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Alexandria

Postat 22 June 2005 - 05:51 PM

Buna ziua! Ma numesc Aleandru Cristian si sunt din Alexandria, jud.Teleorman. As dori sa ma ajutati in uramatoarea problema.Am o afacere inceputa in urma cu cativa ani. Intre timp afacerea a luat amploare, am mai infiintat o firma, iar numarul angajatilor a crescut. In prezent am 81 de angajati, cumulat pe cele doua firme. Toti salariatii au contracte individuale de munca inregistrate la Inspectia Muncii. Datorita fiscalitatii ridicate (Cas, Somaj, etc) ce se vireaza la stat pentru un angajat toti salariatii mei au in contractul de munca salariul minim pe economie. In realitate acestia primesc de doua sau trei ori mai mult.
De aici problema. Deoarece fondul de salarii a crescut imi este greu sa justific in contabilitate diferenta de salariu pe care o platesc "la negru"(nu sunt singurul, 90% din angajatori procedeaza astfel) Dupa intrarea in vigoare a noului Cod al muncii (1 martie 2003), s-au abrogat in mod expres dispozitiile cu privire la conventiile civile de prestari servicii prevazute de L.130/1999, prin art.4 din O.U.G. nr.23/14.04.2003. Rezulta ca, dupa aceasta data, angajatorul trebuie sa incheie contracte individuale de munca in locul acestor conventii. Intre timp am aflat de existenta conventiei civile de prestari servicii incheiata in baza Codului civil, a carei valabiltate este recunoscuta in unanimitate de catre doctrina si jurisprudenta, fiind asimilata contractului de antrepriza.
Intrebarile sunt:
1. Pot incheia cu salariatii mei conventii civile de prestari servicii potrivit Dreptiului civil in asa fel incat prin remuneratia stabilita sa pot justifica plata DIFERENTEI DE SALARIU?
2. SUNT ACESTE CONVENTII LEGALE?! SE FAC STATE DE PLATA POTRIVIT ACESTOR CONVENTII?
3. CE SE RETINE CA PLATA LA BUGETUL DE STAT? POT AVEA PROBLEME DIN PARTEA INSPECTIEI MUNCII SAU A MINISTERULUI DE FINANTE?
4. CE ALTCEVA AR MAI TREBUI SA STIU PENTRU A NU INCALCA LEGEA?
5. SE INREGISTREAZA UNDEVA ACESTE CONVENTII?
6. DACA SUNT PERFECT LEGALE UNDE POT GASI UN FORMULAR DE CONVENTIE?
7. MAI ESTE IN VIGOARE TEXTUL DE LEGE care presupune ca veniturile obtinute din activitati independente, pe baza de conventii civile de prestari servicii incheiate in baza legislatiei speciale a profesiunilor liberale, vor fi impozitate altfel decat salariile,respectiv potrivit O.G.nr.7/2001, modificata prin O.U.G.36/2003.

In speranta ca nu v-am plictisit va rog sa-mi trimiteti raspunsul la mail chrisior2001@yahoo.com, avand in vedere poate o viitoare colaborare.

Cu stima si respect,
Alexandru Cristian



#2 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 June 2005 - 10:59 AM

incerc sa raspund eu pt ca mesajul a fost .... atat de muncit:
1. cred ca puteti incheiea conventii DAR durata muncii trebuie sa fie mai mica de 2 h /zi, e destul de greu pt ca trebuie sa justificati continuitatea acestor contracte
2. sunt legale dupa cum ati zis numai ca cei de la finante pretind ca se pot incheia doar cu PFA. eu nu as face state de plata, le-as spune borderou de plata :o tocmai pt a separa net aceste conventii de salarii, adica una e munca angajatului=>salariu si alta e colaborarea cu aceeasi persoana=> conventia=contract :)
3. 10% impozit. da, puteti avea probleme pt ca cei de la itm de ex se fac ca nu inteleg la ce folosesc aceste conventii dar nu de ei trebuie sa va feriti pt ca aveti niste contracte cu oamenii astia, cu cei de la finante puteti avea probleme pt ca de fapt este o ocolire a contributiilor pe salarii
4. sa aveti toate actele
5. nu cred desi am auzit cazuri in care s-au inregistrat la finante
6.
7. -

e de observat faptul ca desi veti retine 10% impozit acesta nu este final si persoana din conventie va trebui sa declare cumva aceste venituri la fisc si sa plateasca restul de 6%




#3 aura_pecingine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 28 June 2005 - 04:42 PM

Incerc sa mai adaug ceva la raspunsul dat de Danae.
1.Contractele civile nu sant legate de timp:ele au menirea de a produce efecte juridice constand in "a da ", in "a face",respectiv de realizarea unui bun,de executarea unei lucrari, de prestarea unui serviciu.
Persoana juridica poate incheia contracte civile nu in calitati de angajator , ci de beneficiar.
2. Danae are dreptate, plata se face in baza contractelor civile pe borderou. se calculeaza ,retine 10% impozit si se vireaza la bugetul de stat pina la 25 ale lunii urmatoare efectuarii platii.
4.se depune o declaratie privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit , la organul fiscal pina in ultima zi a lunii februarie inclusiv a anului curent pentru anul fiscal precedent.
5.Contractul civil se incheie in doua exemlare (unul la beneficiar si unul la prestator) . Nu se inregistreaza in nici o parte.
drepturile banesti acordate in baza unui contract civil nu se platesc din fondul de salarii ci se trec direct pe costuri.

modelul de contract civil vi-l am trimis azi
O SEARA BUNA TUTUROR.



#4 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 June 2005 - 03:35 PM

aura, din pacate povestea cu timpul .... orice control de la itm va sari in sus spunand ca este o cale de a lucra fara contract de munca, ceea ce chiar este!

declaratia 205 o face persoana juridica dar persoana fizica e obligata sa-si declare si ea veniturile si asta inca nu e prea clar cum se face, anul asta lucrurile au fost asa cum a vrut fiecare administratie, dar in principiu s-a atasat o adeverinta de la firma



#5 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 30 June 2005 - 08:02 AM

se depune si decl 100 lunar cu impozit pt conventiile civile si poti sa platesti cu OP cu nr de evidenta al platii dat de programel



#6 aura_pecingine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 30 June 2005 - 12:43 PM

Danae ,nu are ce cauta sa verifice ITM aceste contracte ,ele nu au nimic in comun cu Codul Muncii.ele sunt legale .
Codului Civil ,in vigoare incepand cu 1 decembrie 1865 , constitue temeiul legal in baza caruia s-au incheiat si se incheiev atat contracte civile cat si conventii civile.
In CODUL CIVIL se consacra un titlu intreg-TITLU III, cu 281 articole
respectiv de la art.942 la 1222-'DESPRE CONTRACTE SI CONVENTII'.
In baza Codului Civil se pot incheia contracte civile pentru desfasurarea oricaror activitati prevazute de lege.
Codul Fiscal nu numai ca recunoaste obtinerea de venituri pe baza de contracte /conventii civile incheiate in baza codului civil , dar contine si reglementari privind modul de impozitare a acestora .
Tony pentru contracte civile nu se depune decat declaratia 205.
in declaratia 100 se evidentiaza impozitul pe contracte individuale de munca cu 2h.
Eu tocmai asta incerc sa va conving legalitatea contractelor civile si va
ajuta pe voi patronii platind mai putin la stat.



#7 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 30 June 2005 - 12:56 PM

aura, iaca aci din declaratia 100 ce trebuie sa bifezi si sa completezi

21.(20060116-616000)Impozit pe veniturile din activitati desfasurate in baza contractelor/ conventiilor civile incheiate potrivit Codului civil#1L

asta in cazul in care vrei sa platesti cu OP la stat si ai nevoie si de nr de evidenta al platii.
daca dai in numerar la trezorerie, si crezi ca astfel nu te prinde administratia financiara pera curand, e treaba ta....aaa....si vezi ca apare acea evidenta a celor ce nu depun declaratiile, nu platesc la stat, sau nu au platit in ultimele 12 luni si hey, sa nu uitam, ajunge in mainile alora de la garda si de la vama...deci nu cred ca ii convine nimanui
mai bine depui si decl 100 si scapi de problema
declaratia 205 o depui in primul rand pt ca in functie de asta vor putea salariatii tai sa dea declaratiile pe venitul global....daca tu nu depui 205, administratia nu are CNP si suma dupa care sa-i urmareasca pe astia daca si-au depus sau nu declaratiile, nu apar la ei in evidenta
decl 100 o faci pt firma si demonstrezi ca ai platit lunar acea suma....
si da, nu au treaba cu ITM-urile...si da, sunt perfect legale daca vrei sa stai sa scolesti pe la administratii financiare si mai ales daa ai nishte salariati careis de buna credinta si au grija de viitorul lor si se duc si platesc singurei la sanatate, la pensii si etc...caci altfel, te vor injura le necaz cat esti tu de patron, si dupa ce se arde unul cu asta ti-i vei pune pe toti in cap



#8 csi4free

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:buc

Postat 30 June 2005 - 03:49 PM

stie cineva clar pt ce fel de servicii se pot face conventii civile? la un control mi-a sugerat cineva sa lucrez pe conventie in loc de contract pe 2 ore, dar alt control a spus ca nu ar fi legal.si asa am contract 8 ore + 10contracte de 2ore/zi daca ma verifica cineva e cam nasol :)



#9 aura_pecingine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 30 June 2005 - 05:46 PM

Tony ,citeste in codul fiscal "CAPITOLUL XIII- OBLIGATII DECLARATIVE ALE PLATITORILOR DE VENITURI CU RETINERE LA SURSA." si ai sa vezi ca nu trebuie trecut in declaratia 100.
Spun asta nu ca as vrea sa scap de fisc ca nu am de ce pentru ca totul e legal .Eu in momentul cind iau o hotarare pentru firma imi asum responsabilitatea si in fata controarelor sustin totul cu documentatia linga mine. Am ceva vechime in contabilitate si am avut destule controale si colaboratorii mei au iesit tot timpul bine.



#10 maryana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Location:galati

Postat 01 July 2005 - 11:32 AM

Cum se inregistreaza in contabilitate un contract de prestari servicii impozitat astfel?
Va multumesc!



#11 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 01 July 2005 - 11:56 AM

l-am citit, stiu despre ce vorbesti....dar a fost unica modalitate de a scapa de administratia financiara de pe capul meu...prin urmare, nu pot decat sa ii sfatuiesc pe altii la fel



#12 aura_pecingine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 02 July 2005 - 09:17 PM

Inregistrarile pentru contracte cuvile :
628 - 401 cu valoarea contractului negociat si platit
401 - 446 impozitul 10% retinut
401 - 5311 plata
446 - 5121 virarea impozitului



#13 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 July 2005 - 10:49 AM

sa o luam pe rand:

1. itm-ul si controlul contractelor civile, cauta prin arhiva si vei vedea control itm (la o gradinita), amenda serioasa, ajuns in instanta, probabil castigat pt ca nu a revenit cu confirmarea. stiu ca e legal dar itm-ul nu stie sau se face ca nu stie si nervii mei si banii pe avocat conteaza

2. declaratia 100 - cu siguranta se declara! tony are dreptate!

eu ca firma trebuie sa-mi declar toate impozitele. tot randul 21 il folosesc!



#14 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2005 - 11:27 AM

Cred ca marea diferenta intre salariat si cel care lucreaza in baza conventiei civile este dependenta ( sau independenta) lui.
Daca pentru activitatea desfasurata la sediu se foloseste ceva ce este in patrimoniul firmei, atunci persoana realizeaza o activitate dependenta si trebuie neaparat sa fie angajat legal.
In plus intervine si timpul sau uniformitatea activitatii.



#15 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 05 July 2005 - 03:06 PM

fboji, eu cred ca prioritar este durata si uniformitatea si este indiferent daca se foloseste ceva din patrimoniul firmei.
dependenta inseamna insa si incadrarea intr-un program, localizarea la un sediu, respectarea unor norme.. toate astea pot fi insa inlocuite prin prevederi ale contractului civil, asa ca tot durata muncii conteaza!



#16 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2005 - 03:31 PM

Acum vin de la Adm Fin s6.
Nu-mi accepta sub nici o forma conventie civila daca persoana nu are autorizatie de la primarie. Absurd! Daca ar avea autorizatie PFA mi-ar emite factura si chitanta de incasare. Eu vreau sa angajez cu conventie civila un salariat la alta firma pentru o treaba de 4 ore pe luna.
Va rog poate stiti, cu autorizatia de la primarie cum este? Ca omul n-are interes sa umble dupa asa ceva.



#17 lilianab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:noutati

Postat 05 July 2005 - 06:27 PM

fboji a spus:

Acum vin de la Adm Fin s6.
Nu-mi accepta sub nici o forma conventie civila daca persoana nu are autorizatie de la primarie. Absurd! Daca ar avea autorizatie PFA mi-ar emite factura si chitanta de incasare. Eu vreau sa angajez cu conventie civila un salariat la alta firma pentru o treaba de 4 ore pe luna.
Va rog poate stiti, cu autorizatia de la primarie cum este? Ca omul n-are interes sa umble dupa asa ceva.
Pai, autorizatia de la primarie nu e primul pas spre pfa? eu fac de o luna drumuri la primarii sa obtin pt.salariati autorizatii, ca sa se faca pfa-uri. Cu aceasta autorizatie se vor duca apoi la adm. fin. , impreuna cu declaratia estimativa de venit, si vor fi luati in evidenta; asa ca, ce sa faca pers.ta cu autorizatia decit asta?



#18 AdiSSb

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 286 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 06 July 2005 - 07:38 AM

Intrebarea mea este cum as putea sa pun in practica aceasta forma de colaborarea atunci cand prestatorii ar fi consultanti nerezidenti?
Mi-ar conveni cu atat mai mult cu cat ei nu sunt asigurati in sistemul nostru de pensii si sanatate si m-ar scuti de o gramda de cheltuieli inutile.
Ajutam cum / cand putem....



#19 Isabela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alexandria

Postat 06 July 2005 - 08:17 AM

Din cate stiu eu itm nu-ti da voie sa inregistrezi conventii civile,spun ei nu se mai practica si nu sunt legale.Se pot totusi folosi pentru cei care folosesc activitate sezoniera ( adica zilieri in special vara).
Dar si aici spun tot ei ca sunt legale contracte pe peioada determinata.
Deci cand eu am fost la itm teleorman mi s-a spus clar ca nu pot face conventii civile cu persoane care nu sunt inregistrate ca pfa-uri.
Eu nu mai inteleg nimic , dar o sa mai studiez problema pentru ca dupa cele citite pe forum se pare ca cei de la itm nu au dreptate.



#20 janika0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 July 2005 - 07:30 PM

cum pot sa fac si eu rost de un model de conventie?!
dc poate cineva pls sa-mi trimita si mie pe mail: janina.nicoleta@gmail.com
JaNik@ :wink:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL