Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
INCHIRIERE POPI METALICI DE LA PERSOANA FIZICA (NU PFA) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

INCHIRIERE POPI METALICI DE LA PERSOANA FIZICA (NU PFA)

1 reply to this topic

#1 CLAUB

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 September 2014 - 11:04 PM

Buna,

Ma puteti ajuta si pe mine, va rog? Am o firma de constructii si am urmatoarea problema. Am inchiriat niste popi metalici de la o persoana fizica (nu este pfa), pe baza de contract de inchiriere, pe o perioada de o luna. Valoarea contractului de inchiriere este de 1200 lei. In plus am achitat o garantie de 400 lei, care mi se va restitui la inapoierea popilor metalici. Care sunt inregistrarile care trebuie facute si ce documente trebuie intocmite de mine, ca persoana juridica? I-am facut o dispozitie de plata de 1200 lei si urmeaza sa fac una de incasare de 400 lei (restituirea garantiei). Sunt suficiente documentele pt justificare?

Eu m-am gandit sa fac 612=462 1200 lei si 462=5311 1200 lei. E corect? Partea de garantie cum o inreg?

Multumesc mult. Sunt la inceput de drum...

Aceasta postare a fost editata de CLAUB: 11 September 2014 - 11:05 PM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 September 2014 - 04:31 PM

eu as intocmi si un PV de predare primire popi metalici, atat la primirea lor, cat si restituirea lor.
cat priv inreg. contabile, parerea este ca ai gandit corect notele contabile pt chirie, iar pt garantie foloseste ct. 2678.
o alta var. ar fi ct. 461, fiind vb de o pers. fizica (deci nu ai factura pt acea garantie).







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL