Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bilanț contabil - notiuni generale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Bilanț contabil - notiuni generale

1 reply to this topic

#1 19CojocaruGabriel98

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 September 2014 - 09:12 AM

Cum se face bilantul contabil? Trebuie sa impart elementele in activ si pasiv, iar apoi in active imobilizate, active circulante etc. Fara programe contabile. P.S : Sunt in clasa a 10-a.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 September 2014 - 04:19 PM

bilantul contabil se face pe niste formulare speciale si cuprinde soldurile conturilor de activ si pasiv scrise intr-o anumita ordine impusa chiar de acel formular.
prin urmare, ca sa-ti faci o idee mai buna, te sfatuiesc sa-ti descarci PDF-ul inteligent pt bilant, de pe http://static.anaf.r.../1014_2013.html
si sa te uiti putin pe el (formularul 10); eu cred ca te va ajuta mult sa-ti structurezi soldurile pe categorii de conturi si pe scadente (1 an).

in fct de ce conturi ai in sold la 31.12.... si de scadenta datoriilor, bilantul poate fi mai simplu sau ceva mai complicat.

atentie : am vb aici chiar de formularul de bilant si nu de denumirea generica de "bilant" data situatiilor financiare anuale (sfarsit de an) sau raportarilor contabile (30 iunie) care mai cuprind si alte situatii/ formulare de completat.






2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL