Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Retragere contravaloare aport personal prin cedare imobil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Retragere contravaloare aport personal prin cedare imobil

3 replies to this topic

#1 ron1n

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 September 2014 - 07:36 PM

Salut,

Sunt unic asociat la propria-mi firma. De-a lungul timpului (6 ani) am adus in firma diferite sume de bani pe care nu mi le-am recuperat niciodata. Momentan firma este pe pierdere insa (printre altele) detine un imobil a carui valoare contabila nu depaseste suma aportului personal. Firma este platitoare de TVA si 3 % impozit pe venit. Deasemenea la vanzarea imobilului nu se aplica TVA.

Cum sa fac astfel incat firma sa-mi cedeze acel imobil in contul unei parti din aportul personal fara ca firma (adica tot eu) sa platesca alte impozite suplimentare (de ex 3%)?

Aceasta postare a fost editata de ron1n: 25 September 2014 - 07:44 PM




#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 September 2014 - 06:32 PM

Doar plata imobilului pe care il veti cumpara printr-un contract de vanzare-cumparare se va putea face prin compensare cu suma cu care ati creditat firma; pretul cu care cumparati imobilull trebuie sa fie pretul de piata; pretul de piata reprezinta suma care ar fi platita de un client independent unui furnizor independent in acelasi moment si in acelasi loc, pentru acelasi bun sau serviciu ori pentru unul similar, in conditii de concurenta loiala-cf. Codului fiscal;




#3 raluca2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 29 September 2014 - 01:40 PM

Trebuie sa faci o evaluare cu un membru ANEVAR.
Se poate face o "dare in plata" - intreaba un notar.
Pentru TVA:
CODUL FISCAL Art. 141, (2), (f)
NORME PARTEA 1821: 37._



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 October 2014 - 11:41 AM

Contractul de "dare in plata" este asimilat contractului de vanzare-cumparare - se va plati 3% impozit pe venitul microintreprinderii- cf.art. 112^7 din Codul fiscal
Raportul de evaluare intocmit de catre un evaluator autorizat poate justifica pretul pietei in cazul in care cladirea a fost reevaluata
Din pct. de vedere TVA – vanzarea cladiri este scutita de TVA, aplicand prevederile art. 141 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal
Pe baza Procesului verbal de compensare se va efectua compensarea sumelor de plata- valoarea imobilului se compenseaza cu o parte din valoarea creditului acordat societatii de catre asociat






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL