Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Pierderea actelor contabile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Pierderea actelor contabile

4 replies to this topic

#1 Ionut Ban

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 October 2014 - 01:04 PM

Buna ziua, am o firma de amenajari spatii verzi, in anul 2011 am incetat activitatea pe 2 ani. Toate actele la acea vreme au ramas la contabil, iar acum este de negasit. La aceasta data nu am nici un act contabil. Acum pentru a o lichida am nevoie de :
- situatia financiara de lichidare si de repartizare a activului 1 ex original
- raport de gestiune administrator - 1 ex original
Doresc sa stiu la cine ma pot adresa pentru a putea intra in posesia acestor documente.
Multumesc anticipat.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2014 - 01:27 PM

pt. a recupera o parte din datele contabile puteti cere la AF copii dupa ultimele declaratii/ situatii financiare anuale/ raportari contabile care au fost depuse.
daca aveti noroc, s-ar putea sa aveti la dosar (arhiva) si vreo balanta atasata ultimei raportari semestriale/ anuale din 2011.

in acelasi timp, ar trebui sa faceti o plangere la politie, reclamand faptul ca nu mai puteti contacta pers. care v-a tinut contabilitatea (ca ati incercat, in mod repetat sa o gasiti, dar fara succes) si ca toate actele contabile au ramas la acea pers., drept pt care acum sunteti blocat cu aceasta pbl.

ati incercat sa gasiti firma/ contabilul pe net ? multi dintre contabili au blog / site de conta ...




#3 Ionut Ban

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 October 2014 - 11:44 AM

Multumesc frumos pentru informatii, Eu am avut o firma de spatii verzi cu un asociat, el se ocupa de partea contabila printr-o cunostinta, iar eu de partea practica, din pacate acum cand eu am facut demersurile de a inchide firma mi a spus ca nu mai da de contabila careia ia dat toate actele, stampila, CUI, etc, sper sa pot recupera ceva din ele de la AF ( banuiesc ca va referiti la ANAF), si mai sper sa nu fi fost folosite intre timp si in alte scopuri.
Multumesc frumos si multa sanatate.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2014 - 04:12 PM

da, la ANAF ma refer !

dupa cum stau lucrurile, normal ar fi ca asociatul sa rezolve pbl. asta - fiind cel care s-a ocupat de partea cu contabilitatea ! ar trebui el sa faca demersurile necesare astfel incat sa poata recupera actele.
parerea mea este ca-i de datoria lui, nu a alcuiva ...

cat priveste alte posibile operatiuni facute pe firma fara stirea/ acceptul dvs., aici este important de stiut cine-i administratorul firmei sau directorul acesteia cu puteri depline fiindca acea pers. poarta raspunderea a tot ce a miscat acolo.

va doresc sa aveti bafta multa fiindca nu va fi deloc usor !



#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 17 October 2014 - 12:12 PM

poate nu si-a platit contabilul?! oricum imi pare inadmisibil sa te trezesti dintr-o data dupa doi ani ca nu stii nimic de contabilitatea firmei la care esti asociat... mare greseala si in ce priveste asociatul





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL