Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deductibilitate cheltuieli - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Deductibilitate cheltuieli


16 replies to this topic

#1 Monica#1968

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 October 2014 - 02:05 PM

Buna ziua, doresc sa stiu dc, din experienta dvs., consumul propriu a fost considerat de ANAF drept nedeductibil fiscal, in conditiile in care s-au chitat taxel *( tva si ccize )



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 10 October 2014 - 11:44 AM

Nu sunt in scopul realizarii activitatii societatii. Sunt cheltuieli nedeductibile sau in cel mai fericit caz, dividende si datorezi 165 impozit.




#3 cornel.mandric

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 October 2014 - 01:11 PM

In cazul in care ca administrator de firma, folosesc masina personala (inregistrata pe persoana fizica), care este cea mai buna modalitate de deducere a cheltuielilor (combustibil, asigurari, reparatii etc.) , contract de comodat sau de inchiriere ?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2014 - 02:24 PM

contractul de comodat este un ctr. de inchiriere fara plata, adica gratuit !
la ambele tipuri de ctr. se transfera dreptul de folosinta (NU de proprietate !), numai ca la cel de inchiriere clasic acest transfer se plateste, iar la cel de comodat - nu !

daca faci ctr. de inchiriere, tu - ca pers. fizica - va trebui sa-l inreg. la admin. financ. si sa platesti 16% impozit pe venit, adica te complici prea mult.

ctr. de comodat nu trebuie declarat nicaieri si-l vei semna tot tu la ambele pozitii : ca administrator firma si ca pers. fizica proprietara a masinii.



#5 cornel.mandric

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 October 2014 - 07:44 PM

Din cate am citit , in ambele cazuri deductibiliatea cheltuielilor este de 50%. Exista vreo posibilitate pentru deducerea acestora in proportie de 100%, in cazul in care imi fac angajarea pe firma ?



#6 omulet1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 October 2014 - 09:38 PM

buna seara ! Cheltuielile cu combustibilul la I.I sunt deductibile ?



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2014 - 12:25 PM

Vezi postareacornel.mandric, la 27 October 2014 - 07:44 PM, a spus:

Exista vreo posibilitate pentru deducerea acestora in proportie de 100%, in cazul in care imi fac angajarea pe firma ?

deductibilitatea nu tine de ctr. de munca, ci de scopul in care este folosita masina.
daca puteti dovedi fiscului ca ati folosit auto EXCLUSIV in scopul obtinerii de venituri in firma/ in interesul strict al activ. desf. pe firma (ceea ce, sa fim sinceri, nu este cazul in realitate - fiind masina personala), atunci aveti, cf. CF, deductibilitate integrala a chelt. si a tva.
pt. justificare, va trebui sa intocmiti foaie de parcurs pt fiecare utilizare - prin ea justificati atat consumul cat si scopul utilizarii.
procedura este f incomoda (de asta a si fost adoptata in aceasta forma), asa ca cele mai multe firme prefera sa lase deductibilitatea la 50% si sa nu aiba atata bataie de cap, mai ales ca la un control va fi nevoie sa aveti indelungi discutii cu inspectorul care va verifica destul de amanuntit situatia trecuta in foile de parcurs.

ca moderator, va rog sa folositi fct. de cautare inainte de a posta - tema deductibilitatii ref. la auto a mai fost discutata ! cititi regulamentul !

Vezi postareaomulet1, la 27 October 2014 - 09:38 PM, a spus:

buna seara ! Cheltuielile cu combustibilul la I.I sunt deductibile ?
pt I.I. aveti sectiune speciala, va rog sa cititi/ scrieti acolo !!



#8 virginia30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 14 February 2015 - 03:58 PM

Am urmatoarea situatie:chelt cu dob si dif de curs reportate din 2013 - 1200 lei, in 2014 am capital propriu negativ, si sold la 665/462 - 900 lei iar la 765/462 - 1500 lei.Cheluielile cu dif de curs sunt deductibile in acest caz?Cand completez decl 101 la chelt cu dob si dif de curs reportate pt perioada urmatoare ramane tot 1200 lei?Multumesc!



#9 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 07 March 2015 - 09:51 AM

Buna ziua

Va supun atentiei urmatoarea speta : un srl incheie un ctr de vanzare cumparare teren cu o persoana fizica; ctr prevede pierderea avansului in cazul in care achizitia nu se finalizeaza; srl-ul renunta la cumpararea terenului respectiv chiar daca a platiti deja avansul; ce parere aveti, avansul pierdut este o ch ded sau nedeductibila?

Multumesc



#10 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 March 2015 - 11:49 AM

Cheltuielile sunt deductibile daca sunt facute in scopul obtinerii de venituri.

Nu prea poti sustine ca ai aruncat pe fereastra un avans in scopul obtinerii de venituri sau in beneficiul activitatii :))
Doar daca poti dovedi cu acte ca ai pierdut avansul ca urmare a unei situatii de "forta majora" ... desi nu pare sa fie asta problema ( daca era o forta majora nu pierdeai avansul).

La un control iti pot spune ca ai deturnat bani din firma ca sa nu platesti impozite (pe profit,pe dividende etc.) si te incadreaza la frauda fiscala si spalare de bani (pe buna dreptate).



#11 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 08 March 2015 - 11:03 PM

Avansul achitat era destinat obtinerii de venituri prin construirea unei hale de productie; frauda fiscala nu poate fi atata timp cat s-a renuntat la investitie deoarece banca nu a aprobat creditul necesar realizarii investitiei; dupa ce ca am pierdut avansul mai trebuie sa platesc si impozit pe suma respectiva? Mi se pare prea mult!



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 March 2015 - 02:07 PM

eu cred ca avansul pierdut este, de fapt, o penalitate (daune-interese) - cf. clauzelor contractuale, iar penalitatile (daunele-interese), stabilite in cadrul contractelor economice incheiate cu persoane rezidente, sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile - deci sunt deductibile.

sunt neded. doar
CF, art. 21, alin. 4, pct.b) dobânzile/majorările de întârziere, amenzile, confiscările şi penalităţile, datorate către autorităţile române/străine, potrivit prevederilor legale; ,
Norme metodologice:
ART. 21 al. 4 b)
39. Prin autorităţi române/străine se înţelege totalitatea instituţiilor, organismelor şi autorităţilor din România şi din străinătate care urmăresc şi încasează amenzi, dobânzi/majorări şi penalităţi de întârziere, execută confiscări, potrivit prevederilor legale.


parerea mea ... :smile:



#13 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 23 March 2015 - 08:30 PM

Dat fiind faptul ca respectivul contract s-a semnat cu o persoana fizica, banii pierduti se pot incadra la art 23 al d) dobânzile, penalitățile și daunele-interese, stabilite în cadrul contractelor economice încheiate cu persoane rezidente/nerezidente sunt cheltuieli deductibile pe măsura înregistrării lor ?



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2015 - 11:02 AM

acolo nu face distinctie intre pers. fizice si juridice, deci DA, eu spun ca acele chelt. sunt deductibile.



#15 Arekusandora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 24 March 2015 - 07:13 PM

Buna seara,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie:am o factura neincasata din 2006, iar in 2014 s-a declarat falimentul clientului.

Avand in vedere ca este o creanta prescrisa, pot trece pe cheltuiala deductibila creanta (654) ? Se poate face ajustare de TVA?



#16 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 March 2015 - 04:25 PM

Vezi postareamgabi, la 07 March 2015 - 11:49 AM, a spus:

Cheltuielile sunt deductibile daca sunt facute in scopul obtinerii de venituri.

Nu prea poti sustine ca ai aruncat pe fereastra un avans in scopul obtinerii de venituri sau in beneficiul activitatii :))
Doar daca poti dovedi cu acte ca ai pierdut avansul ca urmare a unei situatii de "forta majora" ... desi nu pare sa fie asta problema ( daca era o forta majora nu pierdeai avansul).

La un control iti pot spune ca ai deturnat bani din firma ca sa nu platesti impozite (pe profit,pe dividende etc.) si te incadreaza la frauda fiscala si spalare de bani (pe buna dreptate).
Sunt intrutotul de acord cu opinia exprimata de @mgabi
Veti intampina probleme in cazul unei inspectii fiscale, pe motiv ca nu s-au realizat operatiuni de vanzare/prestare care sa indice realizarea unei activitati economice in sensul realizarii unei investitii
clauzele abuzive din contracte sunt rezolvate in instanta nu pe seama profitului societatii prin diminuarea acestuia cu recunoasterea unor cheltuieli deductibile pentru care nu am o decizie legala in acest sens; nu poti dovedi ca erau corecte acele daune, chiar daca erau prevazute in contract si nu poti dovedi ca era vorba despre o investitie in curs de realizare
in situatia in care decizia de renuntare la investitie se lua ulterior inregistrarii contabile a investitiei in curs de realizare (231 = 404) cheltuielile inregistrate cu ocazia renuntarii erau deductibile dar nu are nimic de-a face cu acel contract



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2015 - 03:07 PM

eu cred ca sunteti cam prapastiosi, dragilor .... :blush2:

daca este un caz singular si cu val. relativ mica (de regula, avansul e o suma de 1.000 - 2.000 euro, tocmai fiindca este o penalizare pt eventualele neplaceri cauzate vanzatorului de ratarea tranzactiei), eu cred ca fiscul nu va acuza vreo frauda.
aaaa, daca e a n-a oara cand are loc asa ceva in acea firma, atunci e alta poveste, insa la cazuri unice sau f rare mi-e f greu sa cred ca se va interpreta ca o evaziune fiindca este evident ca nu toate afacerile derulate in mediul economic sunt un succes garantat.

apoi, vanzatorul trebuie sa declare acest avans nereturnat - devenit acum o penalitate - el plateste impozit si sanatate (cel putin) la acest venit, deci venitul acesta nu ramane (sau nu ar trebui sa ramana dpv legal) neimpozitat, mai ales ca tranzactia este transparenta si exista un ctr. in buna regula.

prin urmare, atat timp cat suma este impozabila la vanzator, cf legii - fie ca vanzatorul isi indeplineste obligatiile declarative si de plata, fie ca nu (asta nu-i pbl. clientului) - eu nu vad de ce ea nu ar fi deductibila la client cata vreme acest tip de tranzactie ratata nu este o practica a firmei.
in plus, dupa mintea mea, e mult prea complicat pt. acel vanzator sa se dedea la o asa evaziune in cardasie cu firma si de aceea ma intreb cine ar risca pbl. cu fiscul pt 1.000 - 2.000 euro (si aia impozabili) ? ... ca sa nu mai spun ca, la nivelul unor asemenea sume, exista si alte cai de scos bani din firma, fara toata aceasta bataie de cap cu terte persoane proprietare de terenuri.
pe de alta parte, daca fiscul zice ca tranzactia este frauduloasa, atunci trebuie sa probeze clar legatura dintre parteneri facuta exact in acest scop, ori asta-i practic imposibil in conditiile de mai sus.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL