Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu paternal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu paternal


3 replies to this topic

#1 danaaceraa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 October 2014 - 09:58 PM

Buna seara.
Am un angajat in concediu paternal de 5+10 zile. Am suspendat CIM cf.Codului Muncii.
Va rog sa ma ajutati in legatura cu contributiile care se platesc pentru acest concediu.
Eu am citit ca este o indemnizate pe careo plateste angajatorul, la care se aplica numai impozit pe venit pt.ca e suspendat CIM-ul, dar as vrea sa fiu sigura.
Multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2014 - 10:55 AM

baza legala :

- Legea concediului paternal nr. 210/1999, aprobată prin H.G. nr. 244/2000 , art. 2,
(3) Indemnizaţia pentru concediul paternal se plăteşte din fondul de salarii al unităţii şi este egala cu salariul corespunzător perioadei respective.
- HG 244/2010, art. 4 :
(1)Indemnizaţia pentru concediul paternal plătit, egală cu salariul aferent zilelor lucrătoare respective, potrivit prevederilor art. 2 alin. (3) din lege, se calculează pe baza salariului brut realizat, incluzând sporurile şi adaosurile la salariul de bază.
(2)Indemnizaţia prevăzută la alin. (1) se plăteşte din fondul de salarii al unităţii şi se include în veniturile impozabile ale salariatului.
.................................................

Concediul paternal constituie vechime in munca , iar angajatorul nu poate refuza acordarea acestuia.
Pe perioada concediului paternal, salariatul nu are dreptul la tichete de masa (per. nelucratoare).

Dupa parerea mea, pt. concediul paternal de 15 zile (cel acordat in primele 8 sapt. de la nasterea copilului) NU este corecta suspendarea CIM in Revisal fiindca salariatul e platit ca si cand ar fi la serviciu - adica echivalentul unor zile libere platite (pt evenimente deosebite). Nu poti sa platesti un salariat din fondul de salarii (cf. legii mai sus mentionate) si, in acelasi timp, sa-i suspenzi CIM in Revisal !!
Suspendarea CIM are ca efect intreruperea prestarii muncii si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator, ori daca indemnizatia pt concediu paternal se plateste din fondul de salarii inseamna ea este un venit de natura salariala.
Mai mult, chiar daca am alinia acest concediu unuia medical (postnatal, ca semnificatie - desi impozitarea nu este la fel), atunci suspendarea CIM este implicit formala si nu tot se raporteaza in Revisal.

Inteleg sa se faca suspendarea in discutie pt concediul paternal de crestere a copilului de pana la 2 sau 3 sau ... ani, atunci cand nici plata indemnizatiei nu ar fi din fondul de salarii, ba chiar din afara firmei - asta da! - mi se pare corect !

alte pareri ? :smile:




#3 danaaceraa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 October 2014 - 07:13 PM

Art.51 alin.1 lit.c.- concediul paternal. Acest tip de suspendare e si in Revisal.
Poate mai sunt si alte pareri.
Multumesc.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2014 - 09:16 AM

cf. legii 210/1999, concediul paternal poate imbraca 2 forme :
- cel de 5 + 10 zile
- cel de crestere a copilului

eu cred ca art. 51, alin. 1), lit. c) din CM se refera la forma a 2-a de concediul paternal, adica cea de crestere a copilului - caz in care suspendarea CIM este perfect normala.

in general vb., prev. legale trebuie privite si in spiritul legilor vizate, nu doar in litera lor - de aceea mi-am format parerea asa cum am expus-o pana acum. :smile:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL