Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Client Bulgaria - locul livrarii Romania - cum facturez? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Client Bulgaria - locul livrarii Romania - cum facturez?


5 replies to this topic

#1 nicoliciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 22 October 2014 - 11:57 AM

Buna ziua,

Am un client din Bulgaria, cu un cod valid de TVA, care doreste sa achizitioneze marfa (produsa in RO), dar locul livrarii este in Romania.

Este corect sa ii facturez cu TVA, fara sa aplic taxarea inversa, avand in vedere faptul ca marfa nu paraseste teritoriul Romaniei?

Multumesc.



#2 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 22 October 2014 - 01:09 PM

Eu cred ca da.Este livrare interna.




#3 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 23 October 2014 - 07:28 PM

Sigur factura este cu TVA, nefiind indeplinita una din conditiile obligatorii ale scutirii pentru livrari intracomunitare respectiv cea legata de existenta transportului(ci numai cea legata de un cod valabil).
Partenerul bulgar are totusi posibilitatea de a recupera TVA-ul inscris pe facturile primite de la statul roman.



#4 andreap

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:

Postat 24 October 2014 - 09:27 AM

livrare interna, marfa nu paraseste teritoriul Romaniei.



#5 biancita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 November 2014 - 11:15 AM

Buna ziua

Am o dilema...lucrez la o firma de transport rutier de marfuri si intrebarea mea este cum pot factura un transport intern de marfuri unui client extern. Clientul este din Olanda, insa transportul s-a efectuat pe teritoriul Romaniei. Din cate stiu transporturile interne se factureaza in ron, dar in cazul de fata in ce moneda ar trebui sa facturez euro sau ron?

Va multumesc frumos!



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2014 - 12:52 PM

@biancita,

ai postat acelasi mesaj in 3 locuri diferite incalcand regulamentul acestui forum.
ai fost sanctionata cu "moderator preview" !!
la urmatoarea abatere iti voi suspenda dreptul de a posta.
te rog sa citesti regulamentul si sa-l respecti daca vrei sa activezi aici.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL