Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
parteneriat SRL - ONG si altele - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

parteneriat SRL - ONG si altele

2 replies to this topic

#1 Casye

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 October 2014 - 07:13 PM

Buna seara,

De 1 an si 2 luni detin un srl micro neplatitor tva, caen principal 7912, asociat unic-administrator, impozit pe venit 3%.

Am cateva intrebari la care am nevoie de sfaturile dvs:
1. Doresc sa incep o colaborare cu un ong, care varianta este cea mai buna ptr mine in colaborarea dintre mine-srl si ong?
2. Cartea de munca pe srl-ul meu ce costuri presupune? mentionez ca ong-ul mi-a solicitat o colaborare fara CIM, gen pfa sau srl
3. Care sunt avantajele si dezavantajele ptr mine si care sunt platile obligatorii, necesare, pe care ar trebui sa le incorporez in venitul de incasat de la ong?
4. Cum va trebui sa inregistrez veniturile de la ong catre srl, in cel mai profitabil mod, in contabilitatea mea?
5. Daca acestea nu sunt constante, cum voi proceda la plata darilor lunare catre bugetul de stat?
6. Pentru firma de turism, cum pot accesa fonduri nerambursabile, preferabil cu o cerere de prefinantare?
7. Ce alte variante as avea de finantare pentru activitatea de turism, dezvoltare si achizitii imobilizari?
8. Doresc sa construiesc o pensiune in mediul rural, tot pe acest srl, care sunt pasii pentru obtinerea finantarii nerambursabile?

Va multumesc anticipat pentru ajutor!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2014 - 10:33 AM

aveti multe intrebari, cu un grad de dificultate de la mediu in sus (data mai ales de particularitatea pbl. enuntate) ... si chiar nu stiu daca ati putea primi atat de multa consultanta gratuita pe un forum.

nu mi-o luati in nume de rau, insa cred ca cel mai bine ar fi sa apelati la serviciile de consultanta platita ale unei firme/ PFA/ expert in contabilitate, dar mai ales in fiscalitate (un consultant fiscal) ... fiindca pbl. dvs necesita o abordare mai ampla - implicatiile (financiare, dar nu numai) pot fi importante.
procedand astfel, veti avea si baza contractuala necesara asumarii raspunderii pt solutiile oferite de catre (oricare dintre) entitatile enumerate mai sus, ceea ce pe ORICE forum (de specialitate sau nu) va va lipsi nefiind disponibila vreo forma de contract intre dvs. si consultantul online.

desigur ca nu-i exclus sa primiti ceva ajutor si aici - in conditiile regulamentului acestui portal, regulament pe care va rog sa-l cititi. :smile:

mult succes !




#3 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 October 2014 - 11:25 AM

Doar pentru punctul 1. Asa la prima vedere (pentru ca nu dati detalii prea multe), o simpla colaborare dintre un srl si un ong ar putea sa reprezinte acordare de sponsorizari pentru unele activitati ale ong-ului. Separat se poate discuta ca dumneavoastra ca persoana fizica sa deveniti membru al acelui ong sau simplu simpatizant/voluntar si sa participati la activitatile ong-ului fara nicio compensare materiala ci prin voluntariat cu o contributie/donatie catre ong in natura sau chiar financiara daca doriti. Daca va veti face contract de munca pe srl, veti putea apoi directiona 2% din impozitul pe venitul sub forma de salariu, catre ong.
Deci in general va indreptati catre un ong ca sa ii ajutati nu sa obtineti un venit de la ei.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL