Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Pensie de stat si privata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Pensie de stat si privata

  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 06 November 2014 - 12:25 AM

Fiind un "pic" obsedat de tabele/calcule si lucruri de genul asta, m-am gandit sa incep sa-mi fac o schema cu pensiile private si de stat pentru a stii oarecum la ce sa ma astept atunci cand voi iesi la pensie (nu trebuie sa te increzi nicioadata in sistem :happy: ). Dar din cauza asta am ramas cu cateva intrebari la care nu pot gasi nicicum vreun raspuns, si anume:

1) Am gasit in legea pensiilor 263/2010, actualizata in 2014, la art. 96, lit. (3) ceva de genul:
"În situația asiguratului care contribuie la un fond de pensii administrat
privat, punctajul lunar stabilit în condițiile prezentei legi se corectează cu raportul
dintre contribuția datorată la sistemul public de pensii și contribuția prevăzută de lege
pentru condiții normale de lucru"

Ce inseamna mai exact acest lucru? Pensia de stat nu va fi intreaga, conform cotizatiei totale initiale ci va fi redusa cu valoarea cotizatiei catre pensia privata? Ca nu-mi dau seama exact cu ce anume se corecteaza (ce inseamna "contributia datorata la sistemul public" si "contributia prevazuta de lege").

2) In cazul pensiei de stat, am inteles cum se calculeaza punctajul lunar, punctajul mediu si cel mediu anual.

Dar mai exact:

a) daca lucrez doar cateva zile dintr-o luna, aceasta se considera o cotizatie pe o luna intreaga, la calculul punctajului lunar?

Spre exemplu: salariu de incadrare 1.000 lei. Angajat pe 15 ale lunii, venit brut realizat 500 lei. Punctajul lunar = 500 / salariul mediu pe economie
sau se scade ceva avand in vedere ca nu s-a lucrat luna intreaga?

b) daca lucrez doar 3 luni intr-un an, punctajul anual se va imparti la cele 3 luni lucrate sau la 12, conform calculului punctajului din legea pensiilor? Sau nu se aduna anul calendaristic, ci se aduna punctajele lunare ale primelor 12 luni de munca chiar daca sunt impartite pe 2 ani calendaristici?

Spre exemplu: lucrez luna nov/dec 2013 si tot anul 2014. Se face punctajul anual pe 2013 adunand cele 2 punctaje lunare de pe 2013 si se imparte la 2? Sau se imparte la 12? Sau se aduna punctajele lunare de pe nov/dec 2013 si cele de pe ian-sep 2014, care se vor imparti la 12?

Imi cer scuze daca postul este lung sau daca intrebarile nu sunt poate exprimate corect dar sper ca sunt inteligibile. As aprecia niste lamuriri mai exacte decat ceea ce scrie in legea pensiilor. Va multumesc.


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL