Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva silvicultura - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva silvicultura


4 replies to this topic

#1 ram1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 27 October 2014 - 02:22 PM

buna ziua,va rog sa imi spuneti cum procedez corect in urmatoarea situatie
societatea noastra a primit in arenda un teren plin cu mesteceni,pe care ii scoate din pamant si ii vinde unei firme
cum facturez eu cu tva sau fara?(taxare inversa)



#2 ram1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 28 October 2014 - 01:46 PM

va rog nimeni nu stie?




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2014 - 10:42 AM

daca atat firma vanzatoare cat si firma cumparatoare sunt platitoare de tva, vanzarea se face cu taxare inversa, adica pe facturile emise pentru livrarile de bunuri/prestarile de servicii prevazute la art.160 alin. 3, alin. (2), CF, furnizorii/prestatorii nu vor inscrie taxa colectata aferenta, iar beneficiarii vor determina taxa aferenta, care se va evidentia in decontul tva, atat ca taxa colectata, cat si ca taxa deductibila.
se va mentiona pe factura faptul ca livrarea este cu taxare inversa.

NC vanzare catre firma platitoare de tva :
411=701
4426=4427 taxare inversa

daca cumparatorul nu este platitor de tva, dar vanzatorul este, atunci livrarea se face cu tva 24%.



#4 ram1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 03 November 2014 - 05:04 PM

mii de multumiri



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 November 2014 - 09:04 AM

Citeaza

NC vanzare catre firma platitoare de tva :
411=701
4426=4427 taxare inversa

daca cumparatorul nu este platitor de tva, dar vanzatorul este, atunci livrarea se face cu tva 24%.

La vanzarea cu taxare inversa nu se inregistreaza TVA-ul (nu se colecteaza/deduce)
4426=4427 nu se inregistreaza decat de catre cumparator (care este si obligat sa-si calculeze si sa scrie pe factura valoarea tva-ului)
Nici in jurnale/decont acest TVA la vanzare nu exista.
Este adevarat ca niste capete patrate din MF s-au gandit sa puna rubrica in D394, dar conform CF aceasta valoare nu exista la vanzator (mai mult, n-ai voie s-o treci pe factura)

PS: Se manifesta ciudat forumul de la o breme, in IE nu vad nimic, in Firefox imi formateaza aiurea ... s-a schimbat ceva?

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 04 November 2014 - 09:11 AM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL