Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plati din cont SRL catre pers. fizice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

plati din cont SRL catre pers. fizice

5 replies to this topic

#1 Simion Chis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 November 2014 - 06:37 AM

Buna ziua,

am facut ceva plati prin transfer bancar catre cateva persoane fizice.
Firma este un srl -prestari servicii - ( markering, turism , targuri si expozitii ), platesc 16 % impozit pe profit.
Intrebarea este : am procedat corect daca am trecut acele transferuri in contabilitate ca si restituire aport personal? neavand nici un act pentru transferurile facute, doar ca se vad in banca .

Eu avand de recuperat aport personal de la firma si incadrandu-ma in suma transferatacatre diferite pers. fizice.

Multumesc !



#2 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 05 November 2014 - 09:11 PM

Contabilitatea din Romania obliga ca sa existe raporturi juridice scrise, eventual justificate, ale operatiunilor financiare efectuate.

Pare ca la baza transferurilor bancare efectuate catre diverse PF nu exista contracte sau alt tip de conventii scrise prin care sa se ateste ca beneficiarii platilor au dreptul la acele sume, Dupa parerea mea, fiscul poate reconsidera platile efectuate ca salarii mascate in acele transferuri si sa va calculeze toate darile aferente, dobanzi, penalizari.

Ca solutie, ar trebui sa semnati cu beneficiarii transferurilor documente care sa justifice cedarea drepturilor Dvs.




#3 Simion Chis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 November 2014 - 09:09 AM

Deci as inteleg ca trecerea lot ca si restituire aport personal nu este valida ?




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2014 - 02:00 PM

dupa parerea mea, @mgabi are dreptate !!

cred ca se poate considera restituire aport numerar, insa in forma in care s-a facut va asumati (impreuna) un risc ce poate fi deloc de neglijat.

te sfatuiesc sa ceri macar o nota catre contabilitate sau chiar catre tine personal, semnata de catre asociat, prin care ti se spune ca acele plati constituie restituiri de aport numerar
- acest document (alaturi de extrasele de cont) va fi baza inregistrarilor tale in conta si asa esti acoperit acceptabil, iar raspunderea pt aceste plati pleaca aproape in totalitate acolo unde este normal sa fie : la asociat !
spun "aproape", adica nu 100%, fiindca si contabilul ramane cu raspunderea de a fi inregistrat platile facute pe scurtatura - adica banii trebuiau virati intai in contul personal al asociatului si abia de acolo se puteau face plati private, iar asociatul poate declara ca nu l-ai consiliat corespunzator si de aceea a procedat astfel.
... sau, poate ca @mgabi a ghicit si banii sunt pt servicii prestate la negru (evaziune fiscala), iar tu esti complice la aceste operatiuni de vreme ce inreg. platile ca restituire aport si nu ca sume in curs de clarificare - cata vreme nu stii exact ce reprez. acele plati dpv al firmei (din al carei cont au fost virate)!

daca lucrurile o iau razna la vreun control, pot exista consecinte si pt tine - contabilul... asa ca macar nota aceea sa o ai, ca sa te apare ! fa-ti o copie xerox dupa ea si tine-o acasa la tine minim 5 ani, ca sa nu te trezesti (in caz de Doamne fereste) cu marea surpriza ca docum. a disparut din evidentele contabile ale firmei !! asa as zice eu ... :smile:

te sfatuiesc, cu tot dragul, sa fii f prudent in aceasta meserie fiindca ... eheee... cate si mai cate se pot intampla cand e vb sa scape un patron basma curata si cat de usor poate sa dea vina pe contabil ... sa nu-ti dea D-zeu sa vezi pe propria piele ! eu am vazut-o, chiar si de la un "prieten" (iti jur ca nu mi-a venit sa cred ca ma da in primire nevinovata, mi s-a blocat diafragma si n-am mai putut respira cateva clipe, am facut soc atunci si apoi mi-am dat demisia de urgenta) ... experienta asta mi-a schimbat complet modul de abordare a unor asemenea situatii.



#5 Simion Chis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 November 2014 - 02:40 PM

Multumesc pentru raspuns.

Sa inteleg ca cel mai bine ar fi sa inchei cu fiecare dintre perosnale fizice carora li sau virat bani din contul de firma , un contract de colaborare sau de alt tip?

Srl-ul nu are asociati, este unic asociat.

Imi puteti da un exemplu de astfel de formular sa vad cum trebuie specificat exact ?

Multumesc mult !



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 November 2014 - 04:46 PM

din ultimul tau mesaj tind sa cred ca ai optat pt justificarea platilor ca o c/v a unei prestari de serviciu.
trebuie sa tii cont ca pt ctr. de colaborare se nasc diverse obligatii declarative si de plata.
daca cele de plata pot sa nu puna pbl., in schimb cele declarative pot genera amenzi prin nedepunerea declaratiilor aferente in termen (daca este cazul !), depinde de vechimea operatiunilor de plata prin banca.

modele pt ctr. de colaborare gasesti si aici, pe site, dar si pe net ! :smile:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL