Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
imobilizari in regie proprie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


imobilizari in regie proprie


1 reply to this topic

#1 Nicole87

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 November 2014 - 05:09 PM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: am nevoie de o rampa la depozit. Poate fi facuta aceasta in regie proprie (adica sa cumpar materialele in valoare de vreo 3500lei de la Dedeman si sa o confectionam noi?). Daca da, cum inregistrez acest lucru in contabilitate? Aceasta rampa trebuie autorizata ISCIR, platesc vreun impozit ceva ptr ea (sunt rampele cu regim special) ? Daca nu o putem confectiona noi, pot cumpara eu materialele si sa-mi emita alta firma neplatitoare de tva factura cu manopera?
Dati-mi un sfat va rog despre cum ar trebui sa procedez pentru a avea un cost cat mai mic.

Va multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2014 - 11:05 AM

DA, poti contrui rampa in regie proprie daca ea nu necesita un grad complex de executie, iar valorile sunt reduse in comparatie cu cele realizate in antrepriza.

in fct. de stadiul constructiei in regie proprie se disting abordari diferite dpv al inreg. in conta, astfel :
- daca rampa nu a fost terminata in luna in care s-au desf. lucrarile de constructii, atunci se consid. o imobiliz. corporala in curs si se inreg. in conta pe baza situatiilor de lucrari; in luna in care se termina rampa, val. ei va cuprinde toate chelt. inreg. in per. preced., iar imobiliz. in curs va trece in imobilizare corporala (constructia finalizata), inreg. in contabilitate efectuandu-se pe baza PV de receptie.
- daca rampa se termina in aceeasi luna in care au inceput lucrarile de construire, atunci ea nu se mai inreg. prin imobilizari in curs, ci direct ca imobilizare corporala, receptionata pe baza PV de receptie.

........................................................

daca ai nevoie si de inreg. contabile efective, iata-le :

1. inreg. chelt. ocazionate de realiz. contructiei :
601 = 301
602 = 3021
641 = 421 + ctb. sociale afer. (ct. 645)
docum. aferente : bonuri de consum materiale, deconturi justificative de cheltuieli, situatii de lucrari / devize intocmite de personalul propriu ...

2. inreg. lucrarilor in regie proprie, ca imobiliz. in curs :
231 = 722
atentie : in ct. 231, resp. 722 se va inreg. aceeasi val cumulata inreg. in etapa de la pct. 1.
docum. necesare : PV care atesta efect. chelt. pt rampa respectiva

3. inreg. imob. corporale (lucrari finalizate si obiectiv receptionat)
212 = 231
docum. necesar : PV de punere in fct.

o monografie mai ampla si cu cifre gasesti aici : http://www.conta.ro/...tenta-5273.html
...........................................................

cat priveste autorizarea ISCIR ... habar n-am, dar, sa fiu in locul tau, as suna la ei si as cere informatii ca sa am datele direct de la sursa. :smile:







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL