Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
refuzul unei societati de a elibera copia unui contract comercial - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


refuzul unei societati de a elibera copia unui contract comercial


3 replies to this topic

#1 dihor

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 November 2014 - 08:37 PM

buna seara, am nevoie urgenta de niste sfaturi.
intre doua societati s-a incheiat in urma cu cativa ani un contract comercial de vanzare-cumparare produse.
cum procedez in cazul in care, in momentul in care am intrat in firma, nu am gasit copia acestui contract, iar cealalta societate refuza a imi pune la dispozitie copia acelui contract. mentionez ca le-am comunicat si in scris acest lucru...si nimic..
va rog sa ma ajutati cu masurile pe care le pot lua. am nevoie urgenta de sfaturi. va multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2014 - 04:24 PM

chestiunea e mai mult avocateasca decat contabila, dar poate vreun coleg s-a confruntat cu asa ceva si te poate ajuta.
personal, nu stiu sa existe obligativitatea ca firma partenera sa iti dea o copie a contractului, poate doar sa o ceri in instanta... zic si eu ...

imi pare rau ... :sad:




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 November 2014 - 01:19 PM

... pai si daca n-ai nici o hartie, cum poti dovedi ca acel contract chiar a existat?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2014 - 02:02 PM

poate dovedi prin insasi derularea tranzatiilor, adica se poate accepta faptul ca la baza resp. operatiuni intre parteneri a existat un ctr., situatie in care afirmatia cf. careia a avut loc o intelegere scrisa/ contractuala apare ca fiind rezonabila.

poate face rost de contract in instanta, insa pt asta trebuie sa-si dea partenerul in judecata pt nerespectarea vreunei clauze, sa-si ia un avocat bun (fiindca cine reclama ceva trebuie sa si dovedeasca, ori tocmai dovada lipseste) si sa aiba noroc de un judecator cu mintea deschisa (pana la urma, e doar un document ... fir-ar sa fie !), caz in care partea parata trebuie sa depuna la dosar tocmai contractul buclucas.
desigur ca e mare tevatura, insa, daca merita facuta, atunci poate fi incercata metoda asta.

in fct. de cat de mult va trebuie, exista si metode mai putin ortodoxe, desigur non-violente ...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL