Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
SRL->Pfa->SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


SRL->Pfa->SRL

3 replies to this topic

#1 Alex.buz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 November 2014 - 07:06 PM

Buna seara,
Am un Pfa (mai exact astept sa imi iasa actele finale) si voi fi neplatitor de TVA. Ma ocup de comert cu amanuntul de bauturi non-alcoolice si alcoolice. Am am nelamurile , eu cumpar produsul 'X' la pretul de 1leu(tva)inclus, cum il vand mai departe catre un SRL platitor de tva?

SRL(platitor tva)--->Pfa(neplatitor tva)--->SRL( platitor tva)

X-lei(pretul de achizitie cu tva inclus) +20% adaosul meu comercial => catre un srl platitor ?

Multumesc, o seara placuta.



#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 November 2014 - 10:50 AM

Veti folosi model de facturier fara tva pentru vanzare. Pretul dumneavoastra de achizitie va fi cel cu tot cu tva de pe factura furnizorului la care veti adauga adaosul. E bine cum ati scris. Folositi model de nir fara tva.




#3 Alex.buz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 November 2014 - 12:11 PM

Multumesc pentru raspuns domnu' Neagu. Inca ceva, in momentul in care ii trimit oferta mea unui SRL , mentionez ca TVA'ul este platit ?Sau ca sunt nepatitor de TVA? Au ei(clientii) un dezavantaj pentru ca eu sunt neplatitor ?



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 November 2014 - 01:15 PM

Da , este un dezavantaj, in sensul ca statul incaseaza de 2 ori TVA-ul. Iar asta inseamna ca in pretul final se va regasi tva-ul dublat.

Daca esti revanzator platitor de TVA (sau prelucrezi si vanzi mai departe) .. nu vei cumpara marfa de la un neplatitor! Doar daca n-ai alta solutie :))






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL