Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
marfa furata asigurata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

marfa furata asigurata

1 reply to this topic

#1 mirabelaanamaria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 November 2014 - 11:22 AM

Buna ziua,

Anul trecut au fost sustrase din magazin marfuri in valoare de 51.665 (pret de vanzare), conform listei de inventariere. Am depus dosarul la asigurator pentru suma de 27.739,71 ( 607= 27.739,71 / 378=13.925,61 / 4428=9.999,68 / total ct 371=51.665).
Am primit dupa 6 luni despagubire pentru suma 25.907,09. La momentul constatarii am operat in contabilitate nota de mai sus unde ct.607 a fost deductibil si nu am calculat tva.
Cat de corect este operata nota si ce operati trebuiesc facute in momentul in care am incasat suma de 25.907,09.

Va multumes anticipat.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2014 - 04:22 PM

inreg. in cazul marfurilor furate NEIMPUTABILE :

1) descarcarea marfii furate din gestiune:
607=371
378=371
4428=371

* 607 e deductibil daca ai polita de asigurare , cf. norme metod. CF, la art. 21,alin. (4) lit. c)


41. Cheltuielile cu bunurile de natura stocurilor sau a activelor corporale, constatate lipsă din gestiune sau degradate şi neimputabile, inclusiv taxa pe valoarea adăugată aferentă, după caz, pentru care s-au încheiat contracte de asigurare, nu intră sub incidenţa prevederilor art. 21 alin. (4) lit. c) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.

2) daca ai marfa asigurata, incasarea banilor de la asigurari se inreg.
5121 = 7581.

3) ajustarea taxei deductibile, cf. art. 148 CF 2013 :

- se ajusteaza TVA deductibil in cazul bunurilor furate daca NU ai docum. justificative necesare (alin 1, pct. c)
c) persoana impozabilă îşi pierde dreptul de deducere a taxei pentru bunurile mobile nelivrate şi serviciile neutilizate în cazul unor evenimente precum modificări legislative, modificări ale obiectului de activitate, alocarea de bunuri/servicii pentru operaţiuni care dau drept de deducere şi, ulterior, alocarea acestora pentru realizarea de operaţiuni care nu dau drept de deducere, bunuri lipsă din gestiune, inclusiv bunuri furate.


norme metod. art. 148 : "(6) În baza art. 148 alin. (1) lit. a) şi c) din Codul fiscal, persoana impozabilă trebuie să ajusteze, la data modificării intervenite, taxa deductibilă aferentă bunurilor de natura stocurilor, serviciilor neutilizate, activelor corporale fixe în curs de execuţie, activelor corporale fixe, altele decât cele care sunt considerate bunuri de capital conform art. 149 din Codul fiscal, în situaţia în care persoana impozabilă pierde dreptul de deducere a taxei. Ajustarea reprezintă în această situaţie anularea dreptului de deducere a taxei pe valoarea adăugată deduse iniţial şi se evidenţiază în decontul de taxă aferent perioadei fiscale în care a intervenit evenimentul care a generat ajustarea."

dupa parerea mea, inreg. ar fi 635 = 4426 (nu 635=4427) avand in vedere paragraful de mai sus (norme metod. la art. 148) + normele metodologice la art. 128, pct. 5 care spun ca :
art. 128
6. (1)…….
(5) Bunurile constatate lipsă din gestiune nu sunt considerate livrări de bunuri, fiind aplicabile prevederile art. 148 şi 149 din Codul fiscal şi ale pct. 53 şi 54.

tot pt. acest motiv, eu cred ca NU este necesara autofacturarea.


atentie : chelt. generata de ajustarea TVA (ct. 635) este nedeductibila la calculul impozitului pe profit pt. ca nu este efectuata in scopul realizarii de venituri impozabile (art. 21 CF)

- ulterior, se poate anula ajustarea TVA deductibil in cazul bunurilor furate daca ai docum. justificative (alin 3)
(3) În cazul bunurilor furate, persoana impozabilă poate anula ajustarea efectuată conform alin. (1) la data la care furtul este dovedit legal prin hotărâre judecătorească definitivă.

documente justificative :

- inventar (pt a stabili ce lipseste)
- dovada constatarii furtului de catre organele de politie
- dovada acceptata la despagubire de societatea de asigurare

- hot. judecat.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL