Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contract PFA: Inregistrare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contract PFA: Inregistrare


3 replies to this topic

#1 EniDiana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 November 2014 - 08:36 AM

Buna ziua!

Am si eu o intrebare: sunt Persoana Fizica Autorizata din anul 2013, domeniul de activitate fiind de prestari servicii de traducere orala si scrisa, cod CAEN:7430. Incepand din septembrie 2014 am incheiat un contract de perstari servicii cu o SUCURSALA din Romania a unei companii straine pe o perioada de 12 luni. Acest contract trebuie inregistrat (ori de PFA ori de Sucursala Companiei) la un organ fiscal? Cum se procedeaza aceasta inregistrare in cazul in care este necesara?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2014 - 03:32 PM

exista o obligativitate de inreg. a contractelor, dar nu e cazul expus aici.

obligativitatea rezida (cf. OPANAF 1400/2012) pt. contractele încheiate de persoanele fizice rezidente şi sediile permanente din România ale persoanelor juridice străine cu persoane juridice străine şi persoane fizice nerezidente pentru servicii prestate în România.

astfel, sunt reglementate prestarile de servicii prestate de catre straini pt pers. romane + pe teritoriul Romaniei, ori asta nu este sit. dvs. fiindca PFA-ul presteaza serviciile si nu firma straina.


Principalele prevederi ale prezentului act normativ sunt:

1. Persoanele juridice române, persoanele fizice rezidente, precum şi sediile permanente din România aparţinând persoanelor juridice străine au obligaţia să înregistreze la organul fiscal competent contractele sau alte documente încheiate cu persoane juridice străine sau persoane fizice nerezidente care execută pe teritoriul României prestări de servicii de natura lucrărilor de construcţii, de montaj, activităţilor de supraveghere, activităţilor de consultanţă, de asistenţă tehnică şi a oricăror altor servicii prestate în România, care generează venituri impozabile, indiferent de durata acestora.


ar mai fi niste considerente legate de TVA, insa nu ati specificat daca sunteti platitoare de tva si nici daca sucursala este inreg. in Romania ca pers. juridica romana sau straina.





#3 hone84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 November 2014 - 08:57 AM

Buna ziua,
trebuie inregistrat undeva contractul de prestari servicii (in domeniul it) daca se incheie intre 2 societati comerciale din romania? sau regula de mai sus mentionata de dvs este valabila doar in cazul daca o parte este din afara tarii?
Va multumesc anticipat.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2014 - 11:31 AM

daca ambele societati comerciale sunt persoane juridice romane, atunci contractul IT nu trebuie inregistrat la nicio institutie.

ca ex., inregistrarea la fisc se face atunci cand derularea contractului ar genera taxe si impozite ce, altfel, nu s-ar putea lua in evidenta - cum ar fi "importul" de servicii IT (adica cele efectuate de catre o pers. nerezidenta) si aici ma refer la plataTVA.
in cazul tau, nefiind vorba de asa ceva sau de situatii similare, nu ai de ce sa faci inregistrarea acelui contract.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL