Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul VBL (Venit brut lunar) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Calcul VBL (Venit brut lunar)

2 replies to this topic

#1 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 29 November 2014 - 12:26 AM

Iau drept exemplu un salariat care are luna aceasta de toate:
1) salariu brut de incadrare - 1200 lei
2) prime/indemnizatii - de sarbatori, de vacanta, etc -
3) sporuri - de sambata/duminica/noapte/sarbatori legale/neacordare repaus saptamanal/ore suplimentare
4) tichete de masa

Calculul pentru deducerea personala acordata salariatilor cu 0 persoane in intretinere este de: 250x[1-(VBL-1000)/2000].

VBL este format din toate cele de mai sus (VBL fiind egal cu suma bruta totala la care aplic contributiile), sau doar din salariul brut + prime + tichete de masa (necalculandu-se sporurile) sau altceva?

De asemenea stiu si ca "Sumele reprezentând deducerile personale lei sunt calculate prin rotunjire la 10 lei, în sensul
că fracţiunile sub 10 lei se majorează la 10 lei."

Asta inseamna ca daca rezulta o deducere personala de 212 lei, spre exemplu, deducerea finala va fi de 210 sau 220 lei?

As aprecia daca as putea lamuri aceste neintelegeri pe care le am cu colegii mei sau cu ce valori scoate softul. Va multumesc.



#2 qwertyuiop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 November 2014 - 11:32 PM

In VBT intra tot, inclusiv sporurile. Tin cont de VBT la stabilirea deducerii ( atentie insa la concediile medicale suportate integral din FNUASS: maternitate, ingrijire copil bolnav si risc maternal, ale caror valori nu-mi afecteaza VBT la stabilirea deducerii lunare).
Daca VBT>3000 lei/luna, deducerea nu se mai acorda in luna respectiva. Deducerea se rotunjeste tot timpul in sus, la zeci, in favoarea salariatului. Daca din calcul iti iese 101 lei, consideri la deducere 110 lei, pentru 234, consideri 240, pentru 389, consideri 390 lei, pentru 9 lei, consideri 10 lei, etc.




#3 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 02 December 2014 - 07:35 PM

Va multumesc pentru raspunsul prompt. Mi-ati confirmat banuielile la ambele intrebari.

Se poate inchide topicul, multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL