Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Expertiza contabila majorare capital - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Expertiza contabila majorare capital


  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 DelR91

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 02 December 2014 - 08:28 PM

Buna seara


Am de facut un proiect de expertiza contabila extrajudiciara privind majorarea capitalului social la un S.A. din contul 4551 si am nevoie de minim 4 obiective. Doi dintre actionarii societatii au creditat soc din 2010 pana in 2013, iar acum se doreste majorarea capitalului cu sumele respective. Ca si obiective, mi-am propus:
1. Certificarea faptului ca documentele pe baza carora s-a efectuat imprumutul actionarilor sunt documente justificative. Se verifica contractul de imprumut, dispozitiile de incasare, actul constitutiv sa se faca dovada ca persoanele care au creditat societatea sunt actionari.
2. Verificarea inregistrarii corecte in contabilitate a documentelor justificative. se vor verifica dispozitiile de incasare, registrul jurnal, fisa contului 4551, balante de verificare
3. Verificarea prezentarii corecte a datoriei in situatiile financiare, respectiv bilant, note
4. Determinarea capitalului social dupa majorare, actiunile ce vor reveni fiecarui asociat, formula contabila de majorare.
Problema ar fi la obiectivele 2 si 3, mi se pare ca ar trebui cumulate. Dar nu mai am idee ce alte obiective sa pun. Daca se poate sa ma ajutati cu un sfat, cam ce probleme ar mai putea fi puse in cadrul obiectivelor.

Va multumesc!

Aceasta postare a fost editata de DelR91: 02 December 2014 - 08:38 PM



  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL