Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul cas angajati 2 CIM acelasi angajator - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

calcul cas angajati 2 CIM acelasi angajator

6 replies to this topic

#1 Ela_bozieanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 December 2014 - 04:39 PM

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza contributia angajatului la asigurarile sociale 10,5% in cazul in care avem un angajat cu 2 contracte de munca in cadrul aceleasi societati. Precizez ca cele 2 salarii cumulate nu ajung la plafon.
Daca se calculeaza in statul de plata pe fiecare contract de munca in parte apare eroare in declaratia 112 (varianta considerata corecta de expertul contabil).
Daca se calculeaza pe veniturile cumulate ale celor 2 contracte (varianta pe care eu o consider corecta) nu imi da eroare in D112, dar expertul contabil imi spune ca nu e calculata corect contributia CAS individuala si in consecinta e gresit statul de plata.
Va rog foarte mult sa-mi spuneti cum e corect. Multumesc!



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 December 2014 - 12:13 PM

Legal vorbind, contributia se calculeaza pe suma celor doua contracte. Deci expertul tau ar fi bine sa citeasca codul fiscal.
Au mers pe varianta de cumulat pentru ca exista plafonul si asa se poate verifica incadrarea in plafon. Desi poti sa ai contract la 2 firme cu depasire de plafon pe total, si asta nu o poti verifica decat la centralizare ... dar la ei nu conteaza, iata jumatatile de masura cu care ne-am obisnuit

Daaar, intr-un fel are dreptate si omul ... LOGIC vorbind, este incorect sa cumulezi contractele la calcul, fiecare contract este semnat individual, este de sine statator si nu este corect sa-l conditionezi de alt act.

Este adevarat ca diferentele sunt de 1-2 lei ... dar tot mi se pare o nebunie sa aduni mere cu pere. Mai bine lasau contractele asa cum sunt si n-aveau decat sa calculeze la sfarsit de an plafonul pe fiecare luna si sa returneze banii daca se depaseste.




#3 Ela_bozieanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 December 2014 - 01:45 PM

Multumesc tare mult pentru raspuns...
Ma intereseaza foarte mult sa stiu cum este legal pentru ca intr-adevar pentru o diferenta de 2 lei intre statul de plata calculat de mine (cas calculat la veniturile cumulate ale ambelor contracte) si statul de plata calculat de expert ( cas calculat la fiecare CIM separat), acesta imi punea viza pe statul de plata, dar cu mentiunea ca statul este calculat incorect.
Avand in vedere ca lucram pe un proiect cu fonduri europene o astfel de mentiune pe statul de plata nu era bine deloc.
Si inca ceva...desi i-am indicat normele metodologice art 296^18 alin.6 mi-a raspuns ca noi nu ne incadram la acest articol pentru ca suma celor doua contracte de munca este sub plafonul legal si in cazul nostru cas se va calcula la fiecare contract in parte in statul de plata. Dupa parerea expertului la acest articol te incadrezi doar daca suma celor 2 contracte depaseste plafonul legal, ceea ce mi se pare total gresit.

Aceasta postare a fost editata de Ela_bozieanu: 07 December 2014 - 01:51 PM




#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 December 2014 - 12:04 PM

Nu acela este articolul care defineste baza de calcul ci acesta:

ART. 296^4 Baza de calcul al contribuțiilor sociale individuale
(1) Baza lunară de calcul al contribuțiilor sociale individuale obligatorii, în cazul persoanelor prevăzute la art.296^3 lit. a) și b), reprezintă câștigul brut realizat din activități dependente, în țară și în străinătate, cu respectarea prevederilor instrumentelor juridice internaționale la care România este parte, care include:
a) veniturile din salarii, în bani și/sau în natură, obținute în baza unui contract individual de muncă, a unui raport de serviciu sau a unui statut special prevăzut de lege. În situația personalului român trimis în misiune permanentă în străinătate, veniturile din salarii cuprind salariile de bază corespunzătoare funcțiilor în care persoanele respective sunt încadrate în țară, la care se adaugă, după caz, sporurile și adaosurile care se acordă potrivit legii;
....
e) remunerația administratorilor societăților comerciale, companiilor/ societăților naționale și regiilor autonome, desemnați/ numiți în condițiile legii, precum și sumele primite de reprezentanții în adunarea generală a acționarilor și în consiliul de administrație;
....
(2) În situația în care totalul veniturilor prevăzute la alin. (1) este mai mare decât valoarea a de 5 ori câștigul salarial mediu brut, contribuția individuală de asigurări sociale se calculează în limita acestui plafon, pe fiecare loc de realizare a venitului.


Deci baza de calcul INCLUDE veniturile din salarii, veniturile din participarea la AGA/CA ... etc
Cu alte cuvinte, toate veniturile din toate contractele/mandatele de la aceeasi societate se aduna si reprezinta baza de calcul.



#5 Ela_bozieanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 December 2014 - 11:15 PM

Multumesc mult pentru raspuns!



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 December 2014 - 04:24 PM

Cu placere, ma bucur ca ti-a fost de ajutor.



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 December 2014 - 08:02 PM

In situatia in care asiguratul are doua contracte de munca incheiate cu angajatorul respectiv se vor completa doua state de plata si in D112 se va completa in sectiunea B cate o inregistrare pentru fiecare contract incheiat de asigurat cu angajatorul respectiv, iar aplicatia va calcula si incadrarea in plafon.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL