Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
trecere de la neplatitor de TVA la platitor de TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


trecere de la neplatitor de TVA la platitor de TVA

5 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 463 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2014 - 05:51 PM

Buna ziua, un cabinet de avocat neplatitor de TVA a emis o factura de avans pentru vanzarea unui teren, a incasat banii, atat factura cat si incasarea au avut loc in noiembrie 2014, suma fiind echivalentul in lei a 70.000 euro. Cabinetul devine platitor de TVA? trebuia depusa documentatia la AFP pana azi si devine platitor cu 01.01.2015? Multumesc



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1279 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 December 2014 - 07:53 PM

Daca sunt vanzari de active (este pe mijloace fixe terenul) , astea nu intra in calculul cifrei de afaceri pentru stabilirea plafonului de 220000lei.
Deci nu se iau in calcul, pentru ca avansul se refera la o operatiune care nu face parte din cifra de afaceri dpdv "plafon scutire".

Art.152
(2) Cifra de afaceri care serveşte drept referinţă pentru aplicarea alin. (1) este constituită din valoarea totală, exclusiv taxa, .........
........ cu excepţia următoarelor:
a) livrările de active fixe corporale sau necorporale, astfel cum sunt definite la art.125^1 alin. (1) pct. 3, efectuate de persoana impozabilă;




#3 andrei_pfa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 September 2015 - 10:45 AM

Buna ziua :)

Am o nelamurire, PFA creat in iunie anul acesta (servicii IT - 6202), norma de venit, neplatitor de TVA, am facturat doar in USA. Daca valoarea facturilor trece luna asta de 220.000 ron trebuie sa merg sa ma inregistrez cu TVA?

Mentionez ca am facturat doar un client in USA, deci fara TVA, drept urmare ar trebui sa merg la 3 luni sa depun/declar 0 lei TVA!?

Multumesc,
Andrei



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14039 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2015 - 12:16 PM

raspuns la prima intrebare :

Cod fiscal, art. 152, (6) Persoana impozabilă care aplică regimul special de scutire şi a cărei cifră de afaceri, prevăzută la alin. (2), este mai mare sau egală cu plafonul de scutire prevăzut la alin. (1) trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform art. 153, în termen de 10 zile de la data atingerii ori depăşirii plafonului. Data atingerii sau depăşirii plafonului se consideră a fi prima zi a lunii calendaristice următoare celei în care plafonul a fost atins ori depăşit. Regimul special de scutire se aplică până la data înregistrării în scopuri de TVA, conform art. 153. Dacă persoana impozabilă respectivă nu solicită sau solicită înregistrarea cu întârziere, organele fiscale competente au dreptul să stabilească obligaţii privind taxa de plată şi accesoriile aferente, de la data la care ar fi trebuit să fie înregistrată în scopuri de taxă conformart. 153.
..........................................................
la a 2-a, DA,

..........................................................
inca ceva : ai grija si la plafonul de 100.000 euro pt veniturile brute realizate anual.

Cod fiscal, art. 49, (9) Contribuabilii pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit și care în anul fiscal anterior au înregistrat un venit brut anual mai mare decât echivalentul în lei al sumei de 100.000 euro, începând cu anul fiscal următor, au obligația determinării venitului net anual în sistem real.




#5 andrei_pfa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 September 2015 - 03:06 PM

Multumesc. Legat de TVA, (intrebarile 1 si 2), trecerea de la neplatitor la platitor atrage dupa sine alte obligatii? In afara de depusul declaratiilor (si banilor care nu vor fi fiindca PFA-ul l-am facut special pt a lucra cu cei din USA)?

Legat de 100.000 eur, cu siguranta nu o sa trec plafonul anul acesta, insa am 2 intrebari daca ma poti (re)lamuri (am citit sute de pareri):
1. 100.000 eur nu are legatura cu numarul lunilor din anul respectiv, gen daca am facut PFA in decembrie si am facturat 80.000 eur, raman tot la norma de venit, corect?
2. 100.000 eur se calculeaza la cursul de anul trecut, corect? Nu la cel de la aderare (care mi se pare o tampenie).



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14039 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2015 - 07:27 PM

1. ramai tot la norma de venit fiindca nu exista o limitare la nr. de luni, ci se spune "un venit brut anual"
2. Cursul de schimb valutar utilizat pentru determinarea echivalentului în lei al sumei de 100.000 euro este cursul de schimb mediu anual comunicat de Banca Națională a României, la sfârșitul anului fiscal.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL