Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie facturi de intocmit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

monografie facturi de intocmit

facturi de intocmit executor
3 replies to this topic

#1 IlSimonisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 15 December 2014 - 11:45 AM

Buna ziua,
Urmarea unei Hotarari a Instantei judecatoreasti, ONG-ul pt. care lucrez a avut de recuperat cheltuielile de judecata de la un fost angajat care a contestat desfacerea legala a CIM.
Biroul Ececutorului Judecatoresc a transmis firmei noastre o adresa prin care informeaza ca
"onorariul si cheltuielile de executare sunt in suma de 1200 lei si sunt datorate BEJ".
In contabilitate s-a inregistrat la data de 31.12.2012, conform adresei

628.06 = 408 1200 lei
Suma nu a fost achitata, iar cont 408 prezinta SC 1200 lei.
Cum sting acest sold deoarece la extrasul de cont ale inventarierii anuale care s-a transmis BEJ nu s-a primit nicio confirmare a soldului
Sa inregistrez
628.06 = 408 -1200
si
1211.01=628.06 -1200
1171.01=1211.01 -1200 ?

Aceasta postare a fost editata de IlSimonisa: 15 December 2014 - 11:50 AM




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2014 - 11:10 AM

Deocamdata, NU faci nici o stornare !! Nu are importanta ca BEJ nu ti-a confirmat sau infirmat soldul de 1.200 lei - e o abatere a lor si poate fi o simpla neglijenta - asta NU inseamna obligatoriu ca voi nu le mai datorati nimic !

Neaparat vb cu ei fiindca s-ar putea ca banii resp. sa fi fost opriti, deja, din suma recuperata (asa se procedeaza de obicei) si care a fost mai mare decat cea ceruta de voi (tocmai cu acei 1.200 lei) - caz in care instiintarea ramane doar o informare pt ca nu mai genereaza cheltuiala si atunci stornarea e corecta, cu chelt. cu tot !
Iti spun toate astea din proprie experienta, ca pers. fizica, fiindca am recuperat si eu sume cu ajutorul BEJ si ei asa au procedat - au marit totalul poprit (cu chelt. lor), iar mie mi-au virat doar suma ceruta de mine, adica nu mi-au luat mie din suma - pt ca legea permitea asta in cazul meu. Acum, depinde cum ati avut contractul de recuperare ... cine trebuie sa plateasca chelt. BEJ ...

Daca, totusi, voi sunteti cei ce le datorati acea suma, atunci cheltuiala este corecta, la fel si inreg. initiale (desi eu as fi folosit ct. 622 in loc de 628, dar nu e nicio pbl. daca s-a inreg. in 628). Sa fiu in locul tau, as solicita BEJ factura pt acea suma, iar dupa primirea ei as trece suma pe 401 (408=401.analitic).

Cert e ca as lua legatura cu ei pt a rezolva cat mai corect inreg. aceastei datorii, daca ea exista cu adevarat. Faptul ca nu ati platit-o inca, nu o anuleaza (asa cum te gandesti sa faci prin stornare), ci numai confirmarea BEJ ca NU le sunteti datori.




#3 IlSimonisa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 18 December 2014 - 12:41 PM

Corect ceea ce imi spuneti, numai ca la fiecare audit de sf. de an am transmis BEJ scrisoare de confirmare, i-am contactat telefonic si se pare ca nu mai exista la adresa....?
De altfel, am ramas cu o suma de 150 lei de recuperat de la debitor si acum cred ca au recuperat-o exact ca si in cazul mentionat de Dvs. anterior. Numai ca suma ce o datoram lor era mult mai mare. Credeti ca ar fi putut, fara o baza legala, sa recupereze direct de la debitor, chiar daca HJ nu prevede acest lucru?

Dvs. cum ati proceda in cazul in care nu sunt de gasit, si binenteles directorul evita a efectua plata.
Sa trec suma in 401?

Va multumesc pt. sprijinul acordat.
O zi buna!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2014 - 03:15 PM

ciudat este ca ei nu "chitaie" dupa bani fiindca 1.200 ron nu e suma chiar derizorie, zic eu ... plus ca nu-i de joaca cu asemenea firme.
vezi ce scrie in ctr. cu BEJ - cine suporta chelt. lor si de acolo ne vom mai da seama (sper) ce e cu "tacerea" asta cam suspecta.
ce mai ziceau in informarea aia cu cei 1.200 lei ? doar ca "onorariul si cheltuielile de executare sunt in suma de 1200 lei si sunt datorate BEJ" ? nici o alta explicatie din care sa intelegem mai bine cine datoreaza acesti bani ?

aaa.... mi-am adus aminte : nici mie nu mi-au dat factura pt. comisioanele/ chelt. lor ocazionate de recuperarea sumelor mele si percepute debitorului meu (adica adaugate la suma mea de recuperat).
eu am vazut aceste valori in contestatiile pe care datornicii mei le-au facut la judecatorie si trimise mie chiar de catre judecatorie odata cu comunicarea termenului de judecata. BEJ-ul nu mi-a comunicat niciodata cuantumul costurilor sale de recuperare si, sincer, nici nu prea m-a interesat aspectul cata vreme nu-mi lua din banii mei, deci daca judecatoria nu-mi trimitea copie dupa actiunea debitorului (cum e f normal sa faca), atunci habar n-aveam cu cat i-a incarcat BEJ-ul pe debitori.

in ultima instanta, daca demersurile tale raman tot fara raspuns, atunci cred ca cel mai prudent este sa faci asa cum te-ai gandit initial, adica sa stornezi totul si sa termini cu povestea asta cam incalcita.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL