Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
delegare sau detasare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


delegare sau detasare


17 replies to this topic

#1 ionutz_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 19 December 2014 - 11:26 AM

Buna ziua stimati colegi si !Am o dilema in legatura cu deplasarea soferilor angajati la o firma de transport in Romania , in spatiul Uniunii Europene pe perioade de aproximativ 90 zile consecutive unde efectueaza curse de transport , apoi revin in tara pentru cateva zile si se reintorc pe comunitate.Eu am considerat aceste depasari ca fiind delegare , drept urmare salariatii au primit salariu conf contractului de munca + diurna zilnica (80eu) .Tinand cont ca au depasit 60 de zile de delegatie in conformitate cu art 44 din codul muncii am intocmit acte aditionale pt prelungirea delegatiei ca sa acopere cele 90 zile .Mi ati putea spune daca am procedat corect sau daca e cazul sa fie considerate aceste deplasari ale soferilor ca fiind detasare?Va multumesc.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 December 2014 - 12:33 PM

Si unde sa-i detasezi, daca ai face hartia de detasare?




#3 ionutz_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 19 December 2014 - 12:55 PM

poi nu prea am unde sa l detasez pt faptul ca , casa de expeditii din austria pt care se efectueaza curse de transport nu este de acord cu detasare.Am pus aceasta intrebare pt ca am auzit ca a exista control la alte firme cica de la anaf si itm si nu au fost de acord cu delegatia , banuiesc pt faptul ca diurna nu este venit impozabil.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2014 - 02:43 PM

cata vreme exista baza legala pt delegarea salariatilor pe per. mai lungi, atunci poate sa "tipe" ANAF si ITM pana "ragusesc". :sad:
ca sa nu mai spunem ca in cazul detasarii angajatul NU lucreaza pt firma care l-a detasat, ci pt firma la care este detasat ! deci, sa vrei sa-i detasezi pe soferi si n-ai putea atat timp cat presteaza munca pt tine.
....................................

baza legala :

ia sa vedem ce zice codul muncii despre delegare (+ art. cu definitia detasarii):

ART. 42
(1) Locul muncii poate fi modificat unilateral de catre angajator prin delegarea sau detaşarea salariatului intr-un alt loc de munca decat cel prevazut in contractul individual de munca.
(2) Pe durata delegarii, respectiv a detaşarii, salariatul işi pastreaza functia şi toate celelalte drepturi prevazute in contractul individual de munca.
ART. 43
Delegarea reprezinta exercitarea temporara, din dispozitia angajatorului, de catre salariat, a unor lucrari sau sarcini corespunzatoare atributiilor de serviciu in afara locului sau de munca.
ART. 44
(1) Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni şi se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului. Refuzul salariatului de prelungire a delegarii nu poate constitui motiv pentru sanctionarea disciplinara a acestuia.
(2) Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport şi cazare, precum şi la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.


ART. 45
Detaşarea este actul prin care se dispune schimbarea temporara a locului de munca, din dispozitia angajatorului, la un alt angajator, in scopul executarii unor lucrari in interesul acestuia. In mod exceptional, prin detaşare se poate modifica şi felul muncii, dar numai cu consimtamantul scris al salariatului.


deci, pana aici totul e f clar, ai procedat f corect, @ionutz_
......................................................

sa vedem ce zice si CF :

art. 21 (2) : Sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri şi:.............
e) cheltuielile de transport şi de cazare în ţară şi în străinătate, efectuate pentru salariaţi şi administratori, precum şi pentru alte persoane fizice asimilate acestora, stabilite prin norme;

art. 55 (4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit: ...........

g) indemnizaţiile şi orice alte sume de aceeaşi natură, primite de salariaţi, pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, în ţară şi în străinătate, în interesul serviciului, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit prin hotărâre a Guvernului pentru personalul din instituţiile publice, precum şi cele primite pentru acoperirea cheltuielilor de transport şi cazare;
Norme metodologice
ART. 55 al.4 g)
85. În categoria cheltuielilor de delegare şi detaşare se cuprind cheltuielile cu transportul, cazarea, precum şi indemnizaţia de delegare şi de detaşare în ţară şi în străinătate, stabilite în condiţiile prevăzute de lege sau în contractul de muncă aplicabil.

deci, nu ai nimic de impozitat la diurna fiindca te-ai incadrat in limita neimpozabila prev. de CF
nu mai exemplific si art. din CF pt ctb. sociale care NU se aplica la diurna acordata in cadrul plafonului mentionat mai sus.
.................................................................
in concluzie, ai procedat f bine. :smile:




#5 ionutz_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 19 December 2014 - 03:20 PM

multumesc Otilia pt raspuns , mi se pare interesant faptul ca in art 44 din Codul muncii la aliniatul (1) se precizeaza ca "(1) Delegarea poate fi dispusã pentru o perioadã de cel mult 60 de zile calendaristice în 12 luni" lucru care bineinteles in cazul prezentat de mine nu prea se intampla.In vechiul cod al muncii (cel pana in 2011) nu exista precizarea referitoare la perioada de 60 zile in 12 luni.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2014 - 04:20 PM

ba chiar poti prelungi delegarea pt per. succesive de max. 60 zile, dar numai cu acordul salariatului !
deci, 60 de zile calendaristice /an poti sa il trimiti fara sa fie necesar acordul lui, iar restul perioadelor succesive de pana la cate 60 zile pleaca numai daca el este de acord, adica dupa ce s-au adunat primele 60 zile de delegatie in 12 luni, mai poti sa-l trimiti numai daca el vrea sa se duca si numai in "ture" de max. 60 zile odata.

eu asa inteleg din art. respectiv si cred ca asa este normal sa fie, adica daca firma are nevoie si salariatul e de acord sa stea numai prin delegatii, de ce nu se poata ??

sa-ti mearga bine ! :smile:



#7 ionutz_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 19 December 2014 - 04:42 PM

la mine faza e ca soferii merg in mai multe ture de 90 de zile cu intrerupere de o saptamana intre ele :blush:



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2014 - 04:58 PM

si care-i pbl. ?
pt primele 60 de zile din prima tura efectuata (sa zicem ca nu a mai fost plecat in anul curent) nu-ti trebuie acordul lui, dar pt urmatoarele 30 de zile (chiar legate de primele 60 zile) si pt. acelea care urmeaza in cele 10 luni ramase pana la implinirea per. de 12 luni, iti trebuie acordul.
a 2-a tura de 90 zile si urmatoarele le vor efectua (timp de 9 luni ramase din 12) numai cu acordul lor si ai grija sa imparti per. resp. in cel putin 2 intervale, astfel incat fiecare dintre ele sa nu depaseasca 60 zile; in lege zice "succesive" fara a impune vreo pauza intre ele, deci eu zic ca pot fi 90 zile consecutive in conditiile aratate.

asa vad lucrurile si mi se pare logic. :smile:

atentie la formularea " pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni " fiindca nu zice "pe an calendaristic" si ar fi putut-o face atat de usor incat nu mi se pare ca e doar o scapare a textului, deci se poate interpreta ca "in 12 luni" de la prima delegatie, adica daca prima plecare a fost in iulie 2014, cele 12 luni se implinesc in iulie 2015 !! ai inteles ce vreau sa spun ?
am mentionat asta numai ca sa fii atent atunci cand trebuie sa le iei acordul, cum consideri cele 12 luni din lege ... pt ca aici s-ar putea sa te "agatze" ...
in cazul tau, mai bine le iei acordul mereu si asa te-ai "acoperit" !

alte pareri ?



#9 ionutz_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 23 December 2014 - 09:14 AM

se pare ca alte pareri nu prea mai exista :smile: , din ce ai scris Otilia inteleg ca ar trebui sa procedez dupa cum urmeaza:
1 -primele 60 zile (din cele 12 luni) delegatie fara acordul salariatului
-urmatoarele 30 zile prelungire cu acordul salariatului (act aditional nr 1)

2 - dupa pauza de aprox o saptamana , primele 60 zile delegatie cu acordul salariatului ca sa fiu "acoperit"(act aditional nr 2)
- urmatoarele aproximativ 30 zile prelungire cu acordul salariatului (act aditional nr 3)

3 - urmatoarele perioade dar nu mai mari de 60 zile , chiar daca succesive dar sunt fara pauza intre ele , intocmire act aditional pt fiecare perioada < 60zile

multumesc pt amabilitate!



#10 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 December 2014 - 01:17 PM

In opinia mea- avand in vedere ca nu se mai spune nimic de zile calendaristice in 12 luni, art. 44 alin.(1) din Codul muncii actualizat are urmatoarea semnificatie
- primele 60 de zile delegarea este dispusa de angajator
- prelungirea delegarii se face „ cu cel mult 60 de zile” si cu acordul salariatului
ptr. „o delegare”, sigur ai la dispozitie 120 de zile
ptr. „o delegare” care depaseste 120 de zile, textul este interpretabil in sensul ca ori este suficienta prelungirea, din nou, cu acordul angajatului ptr. cel mult 60 de zile, ori se intrerupe delegarea si se reia peste un timp cu o alta delegare dispusa de angajator – 60 de zile si prelungita – daca este cazul, cu acordul angajatului ptr. cel mult 60 de zile....

ART. 44
(1) Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile si se poate prelungi, cu acordul salariatului, cu cel mult 60 de zile.



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2014 - 04:36 PM

cand s-a modificat Codul muncii (in 2011), in expunerea de motive http://www.cdep.ro/p...0/60/4/em64.pdf .. se mentiona ca modificarea art. 44(1) priv. posibilitatea prelungirii delegarii pe perioade de maxim 60 de zile, cu acordul scris al salariatului a fost propusa pentru a facilita desfasurarea activitatii angajatorului in efectuarea anumitor lucrari care necesita o perioada de timp mai mare decat termenul prevazut in actuala reglementare.
deci, se vb de "perioade" - plural - "de maxim 60 zile" si in expunerea mentionata.
in plus, eu cred ca intentia legiuitorului (spiritul legii, nu doar forma ei) se vede din modificarea insasi, altfel de ce s-ar mai fi modificat art. resp. cata vreme exista deja posibilitatea delegarii pt max. 120 zile/an (60 + 60) ??

forma veche a art. 44(1) :
Art. 44. - (1) Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile si se poate prelungi, cu acordul salariatului, cu cel mult 60 de zile.

forma noua : ART. 44
(1) Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni şi se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului. Refuzul salariatului de prelungire a delegarii nu poate constitui motiv pentru sanctionarea disciplinara a acestuia.

ms mult, LEXI, pt participare ! :smile:



#12 ionutz_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 24 December 2014 - 09:17 AM

in cazul meu nu se pune problema de a depasi o delegatie termenul de 120 de zile , dupa cum era formulat art44(1) pana in 2011, un sofer putea sa aiba un nr de x delegatii (60+60 zile nr maxim/delegatie), acum dupa dupa noul text al articolului 44(1) unde se pune limitarea de 12 luni ,mi se pare ca se complica lucrurile.Daca prin modificara articolului s a urmarit asa cum preciza si Otilia a se inlesni efectuarea unor lucrari care necesita o perioada de timp mai indelungata ,ce inteleg eu este ca pt o singura delegare dupa primele 60 zile pot urma mai multe perioade succesive de maxim 60 zile pt o singura delegatie, totodata existand si posibilitatea de a exista mai multe delegari distincte ale salariatului pe parcursul celor 12 luni.Am deschis acest subiect deoarece am aflat ca recent s a efectuat un control de catre reprezentantii anaf la o firma de transport ,careia i s au reincadrat toate diurnele acordate in limita legala din 2011pana in prezent(sub 2,5x diurna pt instit publice) la venituri salariale si i s a calculat retroactiv toate contributiile sociale si penalitatile aferente pt simplu motiv ca firma trebuia sa detaseze salariatiii nu sa-i delege de mai multe ori in interval de 12 luni pt perioade ce depasesc 60 zile.Cu alte cuvinte li s a recunoscut doar o singura delegatie de 120 zile pt un salariat in interval de 12 luni:primele 60 zile +60 zile cu acordul salariatului.



#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 December 2014 - 01:31 PM

NU SE POT DETASA SALARIATII daca ei lucreaza tot pt firma la care sunt salariati !! e impotriva definitiei/ a ceea ce reprezinta detasarea !! nu-i nici un dubiu asupra faptului ca oamenii trebuie sa lucreze pt firma (in folosul firmei) la care sunt detasati, ca si cum ar fi salariatii ei - asta fiind si motivul pt care toate chelt. de natura salariala cad in sarcina firmei care i-i are (i-a preluat) la munca !

deci, singura solutie corecta, asa cum ai prezentat lucrurile, a fost chiar cea aplicata : delegarea !

@ionutz : tu ori nu ai toate datele despre acel control, ori acolo s-a comis un abuz de catre organele de control - fiindca ceva nu e in regula cu povestea asta ...
de asemenea, f important in astfel de cazuri este sa se aplice ambele legi (Codul muncii si CF) valabile in aceeasi per. si nu CM de pana in 2011, iar CF de dupa 2011 ...
ma rog, acum emit doar presupuneri pt ca nu am date certe despre speta firmei de transport ... dar daca obtii detalii suficiente, atunci putem analiza toata baza legala valabila atunci.

:smile:



#14 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 December 2014 - 11:03 AM

Felicitari Otilia ptr. analiza documentata, dar uite ca intervine in analiza si definitia delegarii, conform careia delegarea reprezinta exercitarea temporara, din dispozitia angajatorului, de catre salariat, a unor lucrari sau sarcini corespunzatoare atributiilor de serviciu in afara locului sau de munca- art.43, iar interpretarea poate fi si cea comunicata de ionutz_
@ ionutz_
„Agentia Nationala de Administrare Fiscala a decis marti sa suspende toate inspectiilor fiscale care se derulau la transportatori "pana la clarificarea aspectelor de natura fiscala privind modul de impozitare al diurnelor acordate soferilor", se arata intr-un comunicat transmis HotNews.ro......
Transportatorii au acuzat la randul lor Fiscul de faptul ca neacceptarea diurnelor ca modalitate de plata a soferilor, de catre organele fiscale va falimenta industria de transport.....”
http://economie.hotn...e-diurnelor.htm



#15 ionutz_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 29 December 2014 - 11:13 AM

da asa este , nu detin informatiile complete despre acel control , oricum din ce ai postat parca m am mai linistit si o sa aplic in continuare delegarea ca singura solutie logica .Totusi din textul legii:
"Art. 47. – (1) Drepturile cuvenite salariatului detasat se acorda de angajatorul la care s-a dispus detasarea.
(2) Pe durata detasarii salariatul beneficiaza de drepturile care ii sunt mai favorabile, fie de drepturile de la angajatorul care a dispus detasarea, fie de drepturile de la angajatorul la care este detasat." , sa inteleg ca exista posibilitatea ca salariatul detasat sa si primeasca salariul , inclusiv contributiile sociale , de la angajatorul care l a detasat daca acesta sa zicem este mai favorabil (1000 eu la angajator care l a detasat si 800 eu la firma din strainatate ) sau tot salariul inclusiv contributiile sociale se plateste doar de angajatorul la care a fost delegat doar ca acesta trebuie sa aleaga suma cea mai favorabila salariatului ?(1000 sau 800eu)



#16 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 December 2014 - 11:15 AM

Varianta 2 , adica se alege suma favorabila si o plateste soc. la care este detasat.



#17 ionutz_

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 29 December 2014 - 11:26 AM

ms pt raspuns gabi
Lexi sper sa apara un comunicat din partea ANAF , sa stim ce i de facut in continuare , apropo , eu am avut anul acesta control de la antifrauda si nu s au legat de diurne , au verificat doar sa nu depaseasca acei 2.5 x diurna pt institutiile publice , dar daca la unele firme se aplica penalitati retroactive pt diurna... eu ca si contabil o sa ajung sa le platesc impreuna cu patronul :blush:



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 December 2014 - 01:09 PM

Vezi postareaLexiroxi, la 29 December 2014 - 11:03 AM, a spus:

... uite ca intervine in analiza si definitia delegarii, conform careia delegarea reprezinta exercitarea temporara, din dispozitia angajatorului, de catre salariat, a unor lucrari sau sarcini corespunzatoare atributiilor de serviciu in afara locului sau de munca- art.43, iar interpretarea poate fi si cea comunicata de ionutz_
inteleg ce vrei sa spui ... si anume, faptul ca daca sta mai tot timpul in delegatie e ca si cum ar avea locul muncii in alta parte, nu la sediu asa cum figureaza in CIM ...

chestia e ca, prin natura muncii, salariatul sofer este in continua miscare, deci sa vrem sa-i modif. locul muncii in CIM si n-am avea altele fixe ca sa completam pct. 2 de la lit. D al CIM ( 2.In lipsa unui loc de munca fix salariatul va desfasura activitatea astfel: ....... )
.in plus, pt a completa pct. 2 al lit. D, mai intervin si niste conditii :
- locul muncii nu poate fi stabilit la terte persoane, ci la angajatorul cu care salariatul a incheiat CIM, adica locul muncii trebuie sa fie un loc organizat al angajatorului si nu al unui tert. (ceea ce, in cazul nostru, este imposibil / un nonsens)
- salariatii fara un loc de munca fix nu au dreptul la diurna cand se deplaseaza la locurile de munca inscrise in CIM, dar au dreptul la indemnizatie de mobilitate, INSA suma aceasta, indif. cat este ea, se adauga la veniturile salariale si intra in baza de calcul al impozitului pe venit + contrib. sociale

din toate cele mentionate pe parcursul acestui topic, este clar ca fiscul + Min. muncii au omis sa faca precizari exprese pt transportatori, insa, dupa parerea mea, baza legala existenta ofera, totusi, un cadru acceptabil in care toti "actorii" implicati (firmele, fiscul si MM) pot sa adopte solutii care sa se plieze pe situatia de fapt - adica fiscul sa nu abuzeze de acel caracter "temporar" al delegatiei fiindca insusi specificul activ. impune deplasari f dese si pe per. cumulate mai lungi - e la mintea cocosului, ce D-zeu ...

desigur ca inserarea in Codul muncii a exceptiei legate de firmele de transport ar fi solutia ideala si nu ar mai permite nici un fel de interpretare, dar pana atunci putem analiza situatia in spiritul legii existente, folosindu-ne logica si bunul simt.

oameni buni, dar ma intreb ... cei care pleaca pe nave maritime, luni de-a randul, nu pleaca tot cu delegatie ?? ca doar nu li se schimba locul muncii pe nava cutare (proprietatea angajatorului) ca pct. de lucr (mobil ?!) :laugh: fiindca, asa, consideram si noi tir-urile ca fiind pcte de lucru si le schimbam soferilor locul muncii pe tir-uri :laugh:
glumesc .. zau !

:smile:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL