Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Factura neadaugata in contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Factura neadaugata in contabilitate

3 replies to this topic

#1 aleartro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 January 2015 - 04:07 PM

Buna ziua,

As dori sa va intreb urmatorul lucru:

In 2009 am cumparat un autoturism din spatiul comunitar, factura eliberata pe societate care era platitoare de TVA la momentul respectiv(deci nu am platit TVA-ul la achizitionare).
Dupa 1 an firma si-a suspendat activitatea si drept urmare i-a fost ridicat dreptul de TVA.

Acum doresc sa vand acel autoturism(singurul bun ramas inregistrat pe societate) unei persoane fizice si am descoperit dupa atatia ani ca factura initiala nu a fost inregistrata in contabilitate; dar impozitul a fost platit pe masina deci nu este nici un prejudiciu... si interesant nici un control care sa descopere aceasta problema, nu am facut-o cu rea intentie ci pur si simplu s-a uitat.

Imi puteti face va rog o recomandare pentru solutionarea acestei probleme, daca exista ? Doresc sa fiu in legalitate dar nu stiu cum trebuie procedat pentru a putea vinde legal autoturismul.

Multumesc.



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 January 2015 - 09:13 PM

Factura nu este „neadaugata” in contabilitate - nu este inregistrata in contabilitate
„singurul bun ramas inregistrat pe societate” inteleg ca a fost inregistrat in contabilitate pe baza unui document justificativ, deci poti face vanzarea bunului daca figureaza ca mijloc fix.
In cazul in care mijlocul fix nu figura in contabilitate trebuia inregistrat inainte de vanzare, iar cheltuiala cu amortizarea se facea pe baza rezultatului reportat




#3 aleartro

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 January 2015 - 05:41 PM

Multumesc pt raspuns. Stiu sigur ca bunul nu este inregistrat in contabilitate sub nici un fel.

Voi apela la un contabil, imi mai puteti da vreun sfat daca autoturismul se poate adauga in contabilitate dupa atatia ani ?

Multumesc !



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2015 - 12:01 PM

ti-a raspuns, deja :

Vezi postareaLexiroxi, la 03 January 2015 - 09:13 PM, a spus:

In cazul in care mijlocul fix nu figura in contabilitate trebuia inregistrat inainte de vanzare, iar cheltuiala cu amortizarea se facea pe baza rezultatului reportat

deci, DA, se pot face inregistrarile !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL