Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Avizul de insotire al marfii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Avizul de insotire al marfii

58 replies to this topic

#41 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 13 October 2004 - 10:58 AM

Andreea dar daca eu imi colectez TVA-ul platesc impzit pe profit crezi ca o sa se supere cineva

Dar la produsele unde sunt de ex 4+1 gratuit(metro ) cum se inregistreaza ?



#42 gabitzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:arad

Postat 13 October 2004 - 11:22 AM

helo? ma baga si pe mine cineva in seama???




#43 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 13 October 2004 - 11:40 AM

vfanzarea de marfuri catre un client pe baza de aim factura urmand sa se intocmeasca ulterior
418 = %
707
4428
cand se intocmeste FF
411 = 418
4428 = 4427



#44 gabitzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:arad

Postat 13 October 2004 - 11:47 AM

si marfa cand o scad din gestiune?
este vorba de o editura de carte, iar in cazul editurilor facturea se face dupa vanzarea cartilor, care poate sa dureze si ani de zile.



#45 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2004 - 02:51 PM

gabitzica..vezi discutiile despre consignatie



#46 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2004 - 03:00 PM

Prodan..e simplu..
daca promotia o face furnizorul, metro le cumpara pe factura la fel ca si tine si pur si simplu vinde pachetul mai departe
iar daca promotia o face metro, ulterior el cumparand produsele la bucata, face o fisa de fabricatie cu 5 poduse plus costul impachetarii lor si scoate un pachet promotional de 4+1 la noul pret de vanzare care oricum ii acopera cheltuiala cu marfa..metro are adaos mediu de 40% si isi negociaza dur preturile de intrare si termenele de plata..



#47 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2004 - 03:13 PM

iar daca e marfa nevandabila fac o soldare si declara produsele la primarie...
de fel tot ce e 4+1 gratis ala gratuit vine din partea furnizorului, iar daca pachetul se face promotional doar pt un magazin atunci sigur valoarea noului pret de vanzare acopera valoarea de intrare a celor 5 produse



#48

  • Guests

Postat 13 October 2004 - 03:42 PM

deea, ce furnizor iti trimite aviz de insotire a martfii cu mentiunea nu se factureaza?
avizul de insotire a martfii cu mentiunea nu se factureaza, se utilizeaza atunci cand se transporta marfa de la un depozit la altul , dar apartinand aceleeasi societati.



#49

  • Guests

Postat 13 October 2004 - 03:47 PM

mai exista o posibilitate si anume ca furnizorul respectiv sa fi facut factura de avans sau chiar pe toata valoarea materialului si se putea inregistra ca materiale aflate la terti in contul 351 in debit.
% 401
351
4426

cand vine avizul cu marfa scoti din 351
301 351



#50 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 October 2004 - 05:30 PM

un astfel de aviz il primesc de la un client care imi aduce marfa la personalizat..eu ii facturez lui doar serviciul si de obicei timpul de executie e mai mare de cele 3 zile magice...pe perioada prestarii serviciului marfa e in custodia mea..



#51 gabitzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:arad

Postat 13 October 2004 - 06:06 PM

Andreea` a spus:

gabitzica..vezi discutiile despre consignatie
Andreea,dar nu ma intereseaza discutiile despre consignatia! Edidura vinde carti la alte edituri sau librarii, dar nu factureaza dacat in momentul cand acestea sunt vandute de catre respectivele edituri sau librarii. Am intrebat cum scad din gestiune marfa data, pentru ca pe cheltuiala nu pot sa o trec decar in momentul facturarii.
Am mai intrebat pentru ca raspunsul lui prodan mi s-a parut incomplet.
multumesc pentru raspunsuri, oricum!



#52 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2004 - 09:33 AM

gabitzica a scris:

[size=9]este vorba de o editura de carte, iar in cazul editurilor facturea se face dupa vanzarea cartilor, care poate sa dureze si ani de zile

art 155 litera 3 din codul fiscal:
"pentru bunurile livrate cu aviz de insotire a marfii, factura fiscala trebuie emisa in termen de cel mult 5 zile lucratoare de la data livrarii, fara a depasii finele lunii in care a avut loc livrarea".

ai contracte cu librariile respective?
daca dai marfa pe aim cum scapi de cele 5 zile obligatorii la facturare?

doar in cazul contractului de consignatie poti sa dai marfa cu plata la vanzare..
eu cel putin doar cazul asta il stiu..daca mai sunt si altele va rog sa ma puneti la curent si pe mine!



#53 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 14 October 2004 - 10:25 AM

Am revenit cu marfa in custodie
1 primirea marfii in custodie pe AIM pe care este specificat marfa in custodie ..... iar daca marfa se deterioreaza se plateste
=> ca trebuie sa imi asum totusi o raspundere
371 analitic custodie=408

2 client pt vanzarea marfii
Retur pt produsul respectiv
371 analitic custodie= 408 in rosu

Aici mai am o problema , totusi, daca returul este realizat pe un AIM emis de mine nu stiu dc mai sunt obligata sa emit factura
Daca nu , urmeaza:

repunere pe factura de catre furnizor a marfii in data cand se realizeaza vanzarea ( se ajunge la operatiuni contabile cunoscute)



#54

  • Guests

Postat 14 October 2004 - 11:34 AM

Anreea', ai dreptate. Multumesc!



#55 gabitzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:arad

Postat 14 October 2004 - 11:37 AM

Anonymous a spus:

Anreea', ai dreptate. Multumesc!
eu am raspus dar nu eram logata!
Multumesc inca o data!



#56 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2004 - 11:47 AM

nu ai pt ce!



#57 ramonaflavia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 24 October 2004 - 01:40 AM

La marfa venita pe aviz in custodie ii faci receptie(de exemplu 1A, ca sa faci diferenta de NIR normale) si fise de magazie. De vandut pot sa o vinzi(nu neaparat toata, ci doar anumite cantitati) numai ca trebuie sa ceri furnizorului factura care sa bata la data cu data la care ai vandut-o tu(si bineinteles la cantitate). Practic ai doua gestiuni. Numai ai grija ca marfa din custodie trebuie sa fie tinuta in spatiu diferit de locul unde ai tu marfa intrata normal. Eu asa fac, si am avut si un control de la garda si nu au avut nimic de comentat.



#58 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2004 - 02:12 PM

Ramona..mie mi-au cerut bon de primire in consignatie(echivalentul nir-ului la receptie normal ade marfa)..obligatoriu!!! nu nir..nir-ul e doar la marfa pe factura sau aviz nu la marfa in custodie..



#59 eof

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 24 October 2004 - 05:30 PM

gabitzica a scris:

este vorba de o editura de carte, iar in cazul editurilor facturea se face dupa vanzarea cartilor, care poate sa dureze si ani de zile

avizul il contezi 354=345. in momentul facturarii ai 354=345 in rosu si 711=345. descarcarea de gestiune o faci la soldul lui 354+345






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL