Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Avizul de insotire al marfii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Avizul de insotire al marfii

58 replies to this topic

#1 DEEA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 08 September 2004 - 09:49 AM

Am o neclaritate cu privire la un aviz de insotire al marfii.
In situatia in care am primit un astfel de aviz cu diverse materiale al unui furnizor si cu mentiunea "nu se factureaza" ce trebuie sa fac cu aceste materiale? se inregistreaza in gestiune?...(mentionez ca marfa este deja in depozit)
Daca se inregistreaza va rog sa-mi si explicati cum?



#2 IrinucaR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Sir

Postat 08 September 2004 - 11:03 AM

Ai un contact cu furnozorul respectiv??? Incearca sa vorbesti cu contabilul furnizorului, caci nu ai cum sa inregistrezi nici marfa si nici TVA-ul aferent!!




#3 IrinucaR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Sir

Postat 08 September 2004 - 11:03 AM

Scuze, am vrut sa intreb daca ai un contract si daca lipsa facturii este specificata acolo...



#4 DEEA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 08 September 2004 - 12:00 PM

Am un contract cu acest furnizor , dar nu e stipulat nimic cu privire la demersul facturilor.



#5 IrinucaR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Sir

Postat 08 September 2004 - 12:03 PM

Si contabilul ce zice??? Iti propun totusi o discutie cu o persoana care ocupa o functie similara cu a ta astfel incat sa aveti un vocabular comun! Ii explici care este problema ta, ca vrei factura si astepti replica persoanei respective! Succes!!!



#6 DEEA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 08 September 2004 - 12:09 PM

.multumesc mult, am sa discut cu cineva de la contabilitatea furnizorului



#7 Chendeag

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 September 2004 - 09:44 PM

S-ar putea sa fie vorba de marfa terti aflata in custodie contul 8033.



#8

  • Guests

Postat 09 September 2004 - 06:28 AM

Cand marfa este insotita doar de avizul de expeditie se fac inregistrarile:

% = 408
301
302
371
4428
cand soseste factura:

408 = 401

4426 = 4428

sau

8033 pe debit
In cazul asta se intocmeste proces verbal de custodie si nu se consuma din marfa primita pana la sosirea facturii, cand soseste factura se intocmeste proces verbal de scoatere din custodie efectuanduse inregistrarile care se impun.In general varianta doi se foloseste cand marfa nu corespunde calitativ sau cantitativ si este tinuta in custodie pana la reglementarea cauzei.
La reolvarea cauzei se inregistreaza:

8033 pe credit
Prima varianta este cea mai simpla si mai corecta.



#9 IrinucaR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:
  • Location:Sir

Postat 10 September 2004 - 11:39 AM

si eu cred ca prima este cea mao buna!!!



#10 Chendeag

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 11 September 2004 - 11:31 AM

In primul rand , daca ati citit mesajul initial, pe aviz este specificat "nu se factureaza!!!".Deci nu are ce cauta in contul 408(fiind obligatorie factura in termen de 3 zile de la emitarea avizului), deci mai mult ca sigur ca este vorba de marfa terti aflata in custoide, fiind obligatorie incjejerea unui proces verbal de custodie.



#11 DEEA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 11 September 2004 - 11:35 AM

multumesc mult pentru raspunsuri.
8033 cu proces verbal de custodie, iar dupa ce pleaca marfa cu proces verbal de scoatere din custodie(scos si din 8033),asa am facut inregistrarile contab.
cred ca este varianta cea mai corecta
multumesc mult!!



#12 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 13 September 2004 - 04:27 PM

Nu vin cu un raspuns vin cu o intrebare pe aceeasi tema.
Daca primesc marfa in custodie pe baza unui aviz de insotire marfii si se petrec urmatoarele etepe
1 daca se vinde mi se elibereaza factura
2 daca nu se vinde o returnam
Care ar fi nota contabila si pe baza carui document fac returul de marfa?
Va multumesc



#13 DEEA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 13 September 2004 - 04:43 PM

Daca primesti marfa pe un aviz de insotire a marfii si marfa este aflata in custodie se poate face inregistrarea pe baza unui proces verbal de custodie in debitul contului 8033

Daca marfa trebuie returnata se face proces verbal de scoatere din custodie , iar 8033 este trecut pe credit



#14 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 05 October 2004 - 01:47 PM

Sper sa nu fiu obositoare , dar faceti-ma si pe mine sa inteleg
Tb sa fac NIR sau doar o nota contabila cu acel ct 8033
Mentionez ca programul meu nu imi da voie sa lucrez cu aceste conturi.
Multumesc



#15 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 08 October 2004 - 09:18 PM

Sper sa nu fiu obositoare , dar faceti-ma si pe mine sa inteleg
Tb sa fac NIR sau doar o nota contabila cu acel ct 8033
Mentionez ca programul meu nu imi da voie sa lucrez cu aceste conturi.

nu sunt de acord
- daca marfa e in custodie, nu am voie sa o vand (exceptie face activitatea de consignatie) daca ai o asemenea activitate, contacteaza un avocat - sa nu ai probleme mai tarziu.
- pentru marfa expusa la vanzare, trebuie intocmit obligatoriu NIR
- insa, custodia se inregistreaza in 8033
deci, in cazul tau, trebuiesc amandoua.
Insa, care va fi justificarea ta, la un control, la care-ti gaseste la vanzare marfa din 8033 (custodie) ?



#16 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2004 - 10:49 PM

Am o neclaritate cu privire la un aviz de insotire al marfii.
In situatia in care am primit un astfel de aviz cu diverse materiale al unui furnizor si cu mentiunea "nu se factureaza" ce trebuie sa fac cu aceste materiale? se inregistreaza in gestiune?...(mentionez ca marfa este deja in depozit)


de obicei este vorba de produse mostre..care nu se factureaza si pe care nici tu nu ai voie sa le comercializezi..inregistreaza-le pe 408 cu valoare 0..cand o sa le returnezi se storneaza avizul si nu iti influenteaza decat tabela de stocuri atat ..
eu asa fac si am zilnic astfel de avize si eu la randul meu dau mostre pe aviz ca sa se scada produsul din tabela de stocuri, mentionez pe factura nu se comercializeaza si dau valoarea 0 produselor..pana acum n-am avut probleme..



#17 Prodan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 199 Postari:

Postat 09 October 2004 - 09:19 AM

Pai m-am gandit la urmatorul lucru:
Fac lunar o situatie cu marfa intrata pe AIM de la FZ respectiv,marfa iesita ptr care mi s-a intocmit factura de la FZ.
Ptr restul stocului fac la fiecare luna un inventar cu fz prin care arat ca diferenta de marfa exista si nu e vanduta.
Ce credeti?



#18 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 10 October 2004 - 02:47 PM

In cazul propus de Deea, subscriu raspunsului dat anterior de Andreea.
In cazul propus de Prodan insa....
nu inteleg, de ce Prodan nu intelege...ca marfa in custodie - e marfa in custodie si nu se poate vinde - si ca, la orice control care presupune si un minim inventar, va fi in cofa cu stocul vandut.
iar daca e sa judecam la fel ca cei care ne verifica, daca te prinde la jumatatea lunii la un control de-ala inopinat, cu marfa vanduta (din custodie) fara factura de aprovizionare...te judeca dupa Legea 12 si-ti confica marfa vanduta, ca fara provenienta. Si cred ca au dreptate, nu?




#19 gabriella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 164 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 10 October 2004 - 02:58 PM

...si altceva Prodan
- spre exemplu la data de 10 a lunii, ti-ai calculat soldul marfii inscris in raportul de gestiune (sau in fisele de magazie)? - nu e in rosu?
- nu este vorba de marfa fara provenienta? sau nu tii raportul de gestiune (sau in fisele de magazie)?




#20 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2004 - 03:27 PM

Prodan cel mai usor e sa-ti faci un contract de consignatie pe marfa respectiva..cand primesti marfa pe aviz faci bon de consignatie la receptie si atunci cand ti se vinde din marfa primesti factura pe ea iar cand o returnezi ti se face aviz de retur pe marfa respectiva..

este exact ceea ce faci si tu..mai ales ca inregistrezi marfa pe 8033






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL