Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrari in contul 472 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

inregistrari in contul 472

10 replies to this topic

#1 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 08 January 2015 - 11:07 AM

Buna ziua,

Am urmatoarea problema:
In urma incheierii unui contract un furnizorul acorda un credit (o nota de credit) pentru achizitionare in viitor materiale/piese de schimb . Nota de credit am primit-o dupa incheierea contractului si am inregistrat-o in credit 472 (409=472 ex 10.000)

la cumpararea pieselor (perioade diferite) am inregistrat

3024= 401 (fz extern piesele sunt scutite de TVA) ex 5000
401 = 409 5000

Problema apare la inchiderea contului 472 si sunt 2 pareri:
1 472 =7xxx la momentul achizitiei pieselor
2 472 =7xxx numai in momentul in care piesele achizitionate sunt consumate

Rog parerea dvs. daca se poate cu trimitere la legislatie.

Multumesc mult



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 January 2015 - 12:09 PM

Dupa parerea mea, 409 n-are ce cauta acolo, pentru ca in debit 409 se inregistreaza sumele achitate in avans furnizorilor... iar tu nu platesti nimic in avans.

In realitate tu "primesti" un discount in avans de la furnizor? Am inteles bine?
Sub ce forma ai primit nota de credit? Factura in rosu sau contract?

Daca este factura in rosu(asa cum banuiesc eu), inregistrezi factura (merge si in 472, dar si direct in 767) si intra in jurnale.
Eu as face :
473=401 cu -10000lei si
473=472 cu +10.000lei

Daca este contract (putin posibil din ceea ce ai prezentat tu), il inregistrezi in clasa 8 pentru ca este un soi de angajament, dar in acest caz ar trebui sa ai pe fiecare factura si reducea de rigoare trecuta.


Pe masura ce vin facturile scade soldul (negativ) din 401 si as inregistra 472=767

Nu prea poti sa legi consumul materialelor de discounturile furnizorilor daca acestea nu sunt pe aceeasi factura cu materialele! Asa ca nu mi se pare corect sa inregistrezi venitul din 767 la momentul consumarii materialelor.




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 10 January 2015 - 04:32 PM

OMFP 1802/2014 - Reglementari contabile - mod interpretare reduceri comerciale si financiare
76. (1) Reducerile comerciale acordate de furnizor si inscrise pe factura de achizitie ajusteaza in sensul reducerii costul de achizitie al bunurilor. Atunci cand achizitia de produse si primirea reducerii comerciale sunt tratate impreuna, reducerile comerciale primite ulterior facturarii ajusteaza, de asemenea, costul de achizitie al bunurilor.
(2) Reducerile comerciale primite ulterior facturarii corecteaza costul stocurilor la care se refera, daca acestea mai sunt in gestiune. Daca stocurile pentru care au fost primite reducerile ulterioare nu mai sunt in gestiune, acestea se evidentiaza distinct in contabilitate (contul 609 "Reduceri comerciale primite"), pe seama conturilor de terti.
77. (1) Reducerile financiare sunt sub forma de sconturi de decontare acordate pentru achitarea datoriilor inainte de termenul normal de exigibilitate.
(2) Reducerile financiare primite de la furnizor reprezintă venituri ale perioadei indiferent de perioada la care se refera (contul 767 "Venituri din sconturi obtinute"). La furnizor, aceste reduceri acordate reprezinta cheltuieli ale perioadei, indiferent de perioada la care se refera (contul 667 "Cheltuieli privind sconturile acordate").

In cazul in care ai achitat in avans ptr. achizitionarea materialelor si furnizorul ti-a acordat o reducere nu poti inregistra venitul esalonat, prin 472, reducerea reprezentand o reducere financiara; nu se poate considera reducere comerciala – ca sa o poti trata impreuna cu achizitia, deoarece este acordata inaintea facturii de achizitie - la primirea facturii de materiale ar trebui sa diminuezi costul de achizitie al materialelor cu valoarea reducerii inscrisa eventual in aceeasi factura sau intr-o factura ulterioara.



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 January 2015 - 11:36 AM

Lexiroxi, este corecta observatia ta, dar situatia in care se afla @titza este atipica si da nastere la interpretari. Iar varianta cu reducea costului de achizitie duce la cea mai avantajoasa interpretare pt. societate (micsorarea viitoare a cheltuielii, nimic pe venit, adica se impoziteaza la momentul cheltuielii) ..... si la un control poate avea probleme (adica sa reinterpreteze).

Tocmai asta este problema de baza: ca primeste o factura de reducere (probabil pt. volumul contractului) INAINTE de prima factura de materiale.

Teoretic , nu s-ar incadra nicaieri in reglementari, pentru ca ei vorbesc peste tot de reduceri comerciale primite concomitent sau ulterior achizitiei de marfa. Iar reducerile financiare nu pot sa apara decat dupa plata. Nu s-au gandit ca pot fi si alte situatii (reduceri primite in avans).

In momentul in care primesc prima factura de marfa, am deja la ei 10.000 de lei in sold in urma facturii in rosu (acel credit note). Deci se compenseaza partial intre ele in aceeasi zi. Nu se plateste nimic in avans de fapt.

Daca vrei sa mergi totusi pe corectarea pretului, poti in registra (eu asa as face, pe analitic distinct 308) :
308=401 credit note (-10000)
si
302x=401 5000
302x=308 -500lei (daca ai o reducere estimata totala de 10%)

si nu mai ai treaba cu 6xx,7xx



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 January 2015 - 02:35 PM

imi mentin parerea ca este o reducere financiara, nu are legatura cu achizitia de materiale si nu trebuie modificat rezultatul din exploatare
este o reducere la valoarea totala prevazuta in contract, preferentiala- pentru fidelizarea clientului sa zicem, sau in scopul de al determina sa plateasca la termen...- este tot o reducere de natura financiara si trebuie inregistrata in perioada in care a fost acordata, indiferent de perioada la care se refera;
daca este reducere comerciala prevazuta in contract si doreste sa o considere reducere comerciala, atunci, dupa parerea mea trebuie sa ia legatura cu furnizorul, sa anuleze nota de credit si sa aplice reducerea pe factura de achizitie materiale



#6 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 11 January 2015 - 08:24 PM

Multumesc mult pentru raspunsurile voastre. Cred ca nu am detaliat suficient toate prevederile contractuale astfel incat sapermita o interpretare corecta a spetei.

Prin contract am achizitionat de la un furnizor extern un mj fix de valoare fff mare. La achizitionarea mj fix furnizorul a emis o nota de credit in baza careia in urmatorii ani pot sa achizitionez anumite piese de schimb din catalogul lor pana la epuizarea creditului.
Practic suntem in posesia facturii pentru achizitionarea mj fix cu valoarea de achizitie a acestuia conform contract si a notei de credit care imi permite ca in urmatorii ani (fara a impune o perioada,cantitate anuala,etc) sa achizitionez piesele de schimb necesare fara sa fie nevoie sa platesc.

Conform manualelor de intretinere suntem obligati sa detinem un stoc minim pentru anumite piese de schimb, prin urmare achizitionarea pieselor de schimb pot sa o fac astazi dar sa le folosesc abia la anul daca apare o defectiune.

Inca o mentiune: factura aferenta mijlocului fix a fost achitata integral in 2014, mj fix receptionat in decembrie 2014



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 January 2015 - 11:01 AM

Adica este de fapt un angajament de viitoare reduceri?

Nota de credit ai primit-o sub forma de factura?
Cum vor arata facturile de piese viitoare?



#8 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 January 2015 - 09:16 PM

Suma primita poate fi considerata o subventie, reprezinta venit din subventie de exploatare aferenta perioadelor viitoare pentru acoperirea costurilor de aprovizionare, asa cum ai prezentat

Veniturile din exploatare
435. (1) Veniturile din exploatare cuprind:
d) venituri din subventii de exploatare, reprezentand subventiile pentru acoperirea diferentelor de pret si pentru acoperirea pierderilor, precum si alte subventii de care beneficiaza entitatea;

valoarea subventiilor, inregistrate anterior ca venituri in avans se inregistreaza pe venituri din subventii de exploatare concomitent cu inregistrarea cheltuielilor aferente consumului materialelor/pieselor corespunzatoare

398. (1) Subventiile se recunosc, pe o baza sistematica, drept venituri ale perioadelor corespunzatoare cheltuielilor aferente pe care aceste subventii urmeaza sa le compenseze.
(2) In cazul in care intr-o perioada se incaseaza subventii aferente unor cheltuieli care nu au fost inca efectuate, subventiile primite nu reprezinta venituri ale acelei perioade curente.

5121=401 - 10000
409=401 10000
5121=445 10000
445=472 10000
472=741 5000 concomitent cu 602=302 5000



#9 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 13 January 2015 - 01:53 PM

Multumesc mult. Practic ar fi trebuit sa trec suma si prin 445.
Nota de credit este o factura externa in rosu (credit note). Facturile de piese sunt facturi externe cu valoare pe care le-am inregistrat in stocuri si am stins partial creditul cu valoarea din factura

3022=401 (in 2014)
401 =409 (partial cu suma din factura) restul creditului urmand sa se inchida cu cumpararile viitoare

Nelamurirea este daca pot inchide partial 472 prin cont venit (472 =7xx) la data la achizitiei pieselor (in 2014) si nu la data consumului care va fi probabil intr-un alt exercitiu (2015). Exista vre-o reglementare in acest sens??



#10 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 January 2015 - 05:32 PM

Nu stiu sa existe norme referitoare la speta ta (factura de reducere emisa anterior facturii de materiale).

Totusi, indiferent daca prinzi pe 308 sau pe 445, tot la momentul consumului se evidentiaza venitul (sau reducerea cheltuielii). Varianta cu subventiile mi se pare insa mai eleganta, as merge pe ea.

Dar nu cred ca s-ar supara nimeni daca maresti profitul impozabil mai devreme :laugh: , daca vrei sa inregistrezi venitul in 2014 si sa nu lasi sumele "in asteptare". Daca vrei sa maresti venitul in anul 2014 este ok dpdv ANAF zic eu ... dar nu prea este corect dpdv contabil.



#11 titza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 195 Postari:

Postat 17 January 2015 - 06:01 PM

Multumesc mult tuturor pentru sfaturi.

Numai bine






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL