Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Suma incasata si neintrata in extrasul de cont la sfarsit de luna - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Suma incasata si neintrata in extrasul de cont la sfarsit de luna

1 reply to this topic

#1 FREDUFIN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 January 2015 - 10:04 AM

Am urmatoarea situatie :

vanzare de marfuri :
411-707
411-4427

descarcare de marfuri -
607-371

incasare in mod normal ar fi -
5311 -411

si depunere la banca
581-5311
5121-581

dar e o problema : banii au fost depusi la banca , a fost facuta foaie de depunere , dar suma nu imi apare in extrasul de cont la sfarsit de luna ci dureaza 12-24 de ore pana are loc tranzactia !

eu cum inregistrez aceasta operatiune ?
581-5311
si
5125-581

iar in ziua urmatoare cand se vede suma in extras ca incasata
581-5125 stornare
si 5121-581 ?

Seful de magazin , la inchiderea de luna mi-a adus reg de casa si foaia de depunere a banilor la banca si am vorbit cu o colega sefa ierarhica si mi -a spus sa il trec si prin 5125 , acest cont inca nu il stapanesc asa de bine, stiu cum functioneaza !



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2015 - 04:18 PM

colega te-a sfatuit f bine : folosesti ct. 5125 si ii lasi in sold acolo pana apar in extras, cand ii treci in ct. de banca 5121.

dupa parerea mea, NU e normal sa dureze atata de la depunerea la ghiseu pana la intrarea in cont !! tranzatia ar trebui sa aiba loc imediat (simultan) !
eu cred ca ceva nu e in regula cu banca aia ...
schimbati-o !

Contul 5125 este un cont bifunctional .

Se debiteaza :
-cu sumele platite de debitor dar neaparute în extrasul de cont al creditorului pana la sfarsitul lunii prin creditul conturilor de creante 411, 461
- cu sumele de bani consemnate în vederea cumpararii de valuta prin participare la licitatie prin creditul contului 581
- cu numerarul depus la banca la sfarsitul lunii si care nu este operat în aceeasi zi în extrasul de cont prin creditul contului 581
-cu sumele virate sau depuse la banci ori prin mandat postal, pe bază de documente prezentate entitatii si neaparuteiînca in extrasele de cont,

Se crediteaza:
- cu sumele plasate în contul de la banca care anterior au fost constatate în curs de decontare prin debitul contului 5121
- cu sumele de bani platite pentru achizitionarea de valuta prin debitul contului 581
-cu sumele acordata ca avansuri prin carduri in cazul deplasarilor cont 542
-cu sumele virate sau depuse la banci ori prin mandat postal, pe bază de documente prezentate entitatii si neaparuteiînca in extrasele de cont

Soldul contului reprezinta mijloacele banesti care apartin societatii si sunt în curs de decontare.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL