Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA subventie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA subventie

3 replies to this topic

#1 Ioana_R

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 24 June 2005 - 12:12 PM

Am o subventie pentru un utilaj 55% din valoare.
Furnizorul imi emite factura pe numele meu pentru suma intreaga 100% cu TVA aferent 100%.
Eu platesc doar 45% si de la stat se plateste 55% din valoarea cu tot cu TVA
Intrebrea mea este: Eu deduc tot TVA-ul sau doar cel aferent partii pe care o suport eu.

Multumesc anticipat



#2 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 25 June 2005 - 03:56 AM

Cod Fiscal:

Art. 137. - (1) Baza de impozitare a taxei pe valoarea adaugata este constituita din:
a) pentru livrari de bunuri si prestari de servicii, altele decat cele prevazute la lit. B) si c), din tot ceea ce constituie contrapartida obtinuta sau care urmeaza a fi obtinuta de furnizor ori prestator din partea cumparatorului, beneficiarului sau a unui tert, inclusiv subventiile direct legate de pretul acestor operatiuni;

Norme metodologice:
17. (1) Potrivit art. 137 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal, subventiile primite de la bugetul de stat sau de la bugetele locale, legate direct de pretul bunurilor livrate si/sau al serviciilor prestate, se includ in baza de impozitare a taxei pe valoarea adaugata. Se considera ca subventiile sunt legate direct de pret daca indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) pretul livrarii/tariful prestarii pe unitatea de masura al bunurilor si/sau al serviciilor este impus prin lege sau prin decizii ale consiliilor locale, inclusiv sau exclusiv taxa pe valoarea adaugata;
B) subventia acordata este concret determinabila in pretul bunurilor si/sau al serviciilor, respectiv este stabilita pe unitatea de masura a bunurilor livrate si/sau a serviciilor prestate, in sume absolute sau procentual.
...
(4) Nu intra in baza de impozitare a taxei pe valoarea adaugata subventiile sau alocatiile primite de la bugetul de stat sau de la bugetele locale, care nu sunt legate direct de pretul de vanzare al bunurilor livrate sau al serviciilor prestatesi orice alte subventii care nu indeplinesc cerintele mentionate la alin. (1).

Toate subventiile de mai sus intra sau nu intra in baza de impozitare la furnizorul bunurilor/serv. (cel ce le factureaza) si nu are legatura cu dreptul de deducere.
Daca furnizorul utilajului tau ar fi primit subventia (de pret) ca sa produca utilajul si sa-l vanda, ar fi trebuit sa scrie asta in factura, pt.ca in functie de procentul din pret care este subventionat, va primi banii si de la stat, si de la client, iar TVA se colecteaza separat.

Tu deduci toata TVA pt.ca esti in postura de client, nu de furnizor.
Intotdeauna cand se vorbeste de baza de impozitare a TVA trebuie privite lucrurile dpdv al furnizorului, cel ce factureaza.




#3 Ioana_R

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 103 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 June 2005 - 09:14 AM

Multumesc mult, aveam nevoie de o alta opinie. Asa am facut am dedus tot TVA.

Numai bine!



#4 Nico2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Buzau

Postat 31 January 2006 - 12:15 PM

Si eu ma contrunt cu o situatie identica.Si eu am dedus tot TVA-ul dar de la finante mi s-a spus ca nu este corect sa deduc TVA aferent subventiei.Nu este nici o problema daca am depus decontul pentru ca in ianuarie vin cu regularizare.Problema este ca in balanta la 31 dec as vrea ca totul sa fie corect.ce inregistrari contabile pot face in conditiile in care eu am tva de recuperat. Este corect daca inreg astfel( de ex) 635-4426=100 si


4426 =100
4424 =-100
% 4427= 0
Si daca este corecta inregistrarea ma poate ajuta cineva sa imi spuna daca cheltuiala(635)este deductibila la calculul impozitului pe profit?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL