Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D 010 - topic 2015 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


D 010 - topic 2015


3 replies to this topic

#1 lumi78

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 05 January 2015 - 11:38 AM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la situatia urmatoare: din 8 dec firma a ramas doar cu un singur angajat care e detasat la alta institutie (toate taxele catre stat sunt achitate de institutia unde a fost detasat salariatul). Intrebarea mea este daca tb sa depun 010 cu scoaterea contributiilor, in 30 de zile.
Multumesc



#2 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 05 January 2015 - 01:07 PM

nu se depune 010 pana cand salariatul nu revine din detasare si ii inceteaza contractul de munca , se depune 112 pana cand revine , pe 0

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#3 marian76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 November 2015 - 02:45 PM

Buna ziua

am urmatoarea intrebare

pentru o microintreptindere care pana in 2009 a fost platitoare imp pe venit si din 2010 a fost platitoare pe imp profit (pt ca s-a modificat legislatia la 1 ian 2010, ea indeplinind in continuare criteriile de incadrare la micro), iar apoi a revenit de la 1 ian 2011 la impozit pe venit pt ca a devenit optional pt micro impozitul pe venit, DAR la acel moment nu a depus 010 pana la 31 ianuarie 2011 pt intregistrarea optiunii

am fost la adm fin sa reglez vectorul fiscal cu plata amenzii de rigoare dar mi s-a spus ca nu mai se poate regla vectorul fiscal pentru anii 2011 si 2012 ca sa ma inregistreze la ei ca platitor de impozit pe venit pt ca nu am reglat vectorul fiscal pana la 1 febr 2013 !!! Prin urmare voi apare ca platitor de impozit pe profit pt anii 2001 si 2012 + ian 2013 si implict va trebui sa redepun decl 100 rectificativa + plata unor penalitati si accesorii la impozitul pe profit

Este corect ce mi s-a comunicat ? Stiti in legislatie unde se abordeaza acest subiiect privind vectorul fiscal

Mersi



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 November 2015 - 11:22 AM

modificarile de la acea vreme au aparut in ordonanta 8/2013

.....
38. Articolul 112^2 se modifică şi va avea următorul cuprins:
"ART. 112^2 Reguli de aplicare a sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderii
(1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este obligatoriu.
(2) Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe profit sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu anul fiscal următor, dacă îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 112^1.
(3) Pentru anul 2013, persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2012 îndeplinesc condițiile prevăzute la art. 112^1 sunt obligate la plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu 1 februarie 2013, urmând a comunica organelor fiscale teritoriale modificarea sistemului de impunere, potrivit prevederilor Codului de procedură fiscală, până la data de 25 martie 2013 inclusiv. Până la acest termen se va depune şi declarația privind impozitul pe profit datorat pentru profitul impozabil obținut în perioada 1 ianuarie 2013 ‐ 31 ianuarie 2013, prin excepție de la prevederile art. 34 şi 35.
(4) O persoană juridică română care este nou‐înființată este obligată să plătească impozit pe veniturile microîntreprinderilor începând cu primul an fiscal, dacă condiția prevăzută la art. 112^1 lit. d) este îndeplinită la data înregistrării la registrul comerțului.
(5) Microîntreprinderile nu mai aplică acest sistem de impunere începând cu anul fiscal următor anului în care nu mai îndeplinesc una dintre condițiile prevăzute la art. 112^1.
(6) Nu sunt obligate să aplice sistemul de impunere reglementat de prezentul titlu persoanele juridice române care: a) desfăşoară activități în domeniul bancar; b) desfăşoară activități în domeniile asigurărilor şi reasigurărilor, al pieței de capital, cu excepția persoanelor juridice care desfăşoară activități de intermediere în aceste domenii; c) desfăşoară activități în domeniile jocurilor de noroc, consultanței şi managementului.
(7) Persoanele juridice române care au optat pentru acest sistem de impunere potrivit reglementărilor legale în vigoare până la data de 1 februarie 2013 păstrează acest regim de impozitare pentru anul 2013."

39. Articolul 112^6 se modifică şi va avea următorul cuprins:
"ART. 112^6 Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 65.000 euro Prin excepție de la prevederile art. 112^2 alin. (5) şi (7), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s‐a depăşit limita prevăzută în prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferența dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv. În cazul contribuabililor prevăzuți la art. 112^2 alin. (3), limita de 65.000 euro şi impozitul pe profit datorat se calculează în mod corespunzător de la 1 februarie 2013."

40. Articolul 112^8 se modifică şi va avea următorul cuprins:
"ART. 112^8 Termenele de declarare a mențiunilor
(1) Persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit comunică organelor fiscale teritoriale aplicarea sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, potrivit prevederilor Codului de procedură fiscală, până la data de 31 ianuarie inclusiv a anului pentru care se plăteşte impozitul pe veniturile microîntreprinderilor.
(2) Persoanele juridice care se înființează în cursul unui an fiscal înscriu mențiunea în cererea de înregistrare la registrul comerțului.
(3) În cazul în care, în cursul anului fiscal, una dintre condițiile impuse nu mai este îndeplinită, microîntreprinderea comunică organelor fiscale teritoriale ieşirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, potrivit prevederilor Codului de procedură fiscală, până la data de 31 ianuarie inclusiv a anului fiscal respectiv.
(4) Microîntreprinderile care intră sub incidența prevederilor art. 112^6 comunică organelor fiscale teritoriale ieşirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, în cursul anului respectiv, potrivit prevederilor Codului de procedură fiscală."
...................................................................

cat priveste plata impoz. pe profit, eu cred ca se pot transfera sumele platite pt impoz. pe venit la cele datorate (cf D100 rectif. si D101) pt impoz. pe profit si astfel sa scapi de accesoriile aferente.

alte pareri, va rog ? :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL