Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D 394 - topic 2015 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


D 394 - topic 2015


6 replies to this topic

#1 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 January 2015 - 09:15 PM

Declararea Bonurilor fiscale in Declaratia 394 se amana pana la 31 decembrie 2016 – cf. Art. 1 din Ordinul 4019/2014 privind prorogarea termenului prevazut la pct. 1 lit. a) si b) din anexa nr. 2 la Ordinul presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 3.596/2011 privind declararea livrarilor/prestarilor si achizitiilor efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA si pentru aprobarea modelului si continutului declaratiei informative privind livrarile/prestarile si achizitiile efectuate pe teritoriul national de persoanele inregistrate in scopuri de TVA – publicat in MO 952/29.12.2014

Bonurile fiscale se vor declara in D394 de la 1 ianuarie 2017, corelate cu BF inregistrate cu sistemul cu jurnal electronic al caselor de marcat electronice fiscale



#2 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 16 April 2015 - 08:24 AM

O lamurire suplimentara pe tema declaratiei 394 daca se poate:

Daca un client nu figureaza in Registrul persoanelor impozabile inregistrate in scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, inseamna ca acesta nu va fi declarat in cadrul declaratiei?

Teoretic asa se intelege, dar parca in ianuarie 2013 am avut pentru prima oara o atentionare la depunerea declaratiei, cum ca un anumit CUI nu se afla in baza lor de date (deci faceau verificarea cu acest Registru presupun), dar de atunci mi s-a mai intamplat sa-mi scape cate un client care nu era inregistrat in scopuri de TVA, dar nu am primit nici o atentionare/eroare in Recipisa cum ca n-ar fi trebuit depus.

Deci nu mai fac ei aceasta verificare sau s-a schimbat ceva cu privire la ce se completeaza (sau nu) in cadrul declaratiei?

Multumesc.




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 April 2015 - 08:57 AM

Nu s-a schimbat nimic, se declara clientii si furnizorii cu RO.
Nu fac verificarea cu registrul si n-am auzit sa fi facut nici mai demult.



#4 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 16 April 2015 - 11:20 AM

Adevarul este ca nici eu n-am mai primit atentionarea respectiva de atunci, si nici chiar in acea luna la alta firma unde aveam si acolo un client neplatitor de tva, nu mi-a dat atentionarea.

Deci doar o data, doar la o firma mi-a spus chestia asta, fiecare cui respectiv fiind de la o firma neinscrisa in Registru (fara RO).

Oricum, este vreo problema daca se completeaza si astfel de parteneri (fara RO) in declaratie? Deoarece am o contra cu colaboratorul si el vrea sa ii trecem, altfel nu avem clienti (singurul client pe care-l avem, este neplatitor de tva fiind Casa de Asigurari de Sanatate) si cica e mai bine sa le avem trecute decat sa nu, si nu ma inteleg cu el deloc pe tema asta.

Imagine postata



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 April 2015 - 11:32 AM

N-am vazut la nimeni sa dea asemenea atentionari. Esti sigur ca nu este o atentionare de cod fiscal (adica nu apare codul fiscal deloc , nu exista codul/firma ) ?
In 394 se reporteaza insa DOAR partenerii INREGISTRATI tva , cu RO adica.

O.3596 , art.1:
Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România sunt obligate să declare toate livrările de bunuri, prestările de servicii și achizițiile de bunuri și servicii realizate, pe teritoriul României, către/de la alte persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA în România.

Cat despre predarea unei declaratii cu un client fara RO doar ca sa existe declaratia ... aici si eu as face la fel in anumite situatii :))
De ex. In luna martie n-am nici un furnizor/client cu RO si nu depun 394 , daaar dupa 2 luni imi ajunge o factura ratacita de la cineva cu RO! Trebuie sa depun 394 la luna martie si vor "vedea" ca am depus-o cu intarziere. Si uite asa ma aleg cu amenda aia ABERANTA pentru informative.

Din acest motiv ti-a cerut probabil sa-l consideri cu ro pe client!



#6 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 17 April 2015 - 01:56 PM

Nu exista alta problema la acei parteneri decat ca nu aveau RO.

In cazul descris de tine n-am fost niciodata: in situatia de a depune un partener fara RO doar ca sa avem o declaratie depusa, deci nu asta a fost logica lui.

Logica lui a fost: daca atunci, in ianuarie 2013 ni i-a "dat afara" pe cei fara RO, si de atunci la Casa de Asigurari (chiar daca n-are RO) nu ne-a zis nimic, atunci o depunem in continuare, pentru ca e mai bine sa fie depusa decat sa nu fie.

Noi chiar credeam ca se face acea verificare cu Registrul, avand acea atentionare in momentul respectiv. De aceea am fost indusi in eroare si avem pareri diferite acum, iar la o verificare mai atenta a declaratiilor din urma, am descoperit ca au mai scapat si alti clienti fara RO dar nu am mai avut acea atentionare.

Dar am inteles ca aia a fost doar o "eroare" chiar daca mi s-a parut utila si nu cred ca ar fi greu sa verifice cu Registrul inainte de emiterea Recipisei.

Multumesc pentru lamuriri.

Aceasta postare a fost editata de georgyc: 17 April 2015 - 01:57 PM




#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 April 2015 - 01:37 PM

Aici subscriu ... si mie mi-ar placea sa se faca verificarea si sa primesc lista de atentionari.
Din pacate nu vor nici macar registrul inactivilor sau al platitorilor de tva sa-l puna la dispozitie pentru verificari automate.

Au refuzat cand le-am cerut asa ceva.

Asa ca nu stiu cum ai putut sa primesti acele atentionari, poate faceau ceva probe cu o versiune de vericare si s-au razgandit (pai de ce sa antentionezi contribuabilul, mai bine sa greseasca, ca doar trebuie sa aiba si ei un motiv sa ceara spaga!)

PS: Nu este deloc mai bine sa depui pe cineva fara RO. Daca te duci si ceri lista cu neconcordantele de la anaf te vei ingrozi!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL