Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cum se face trecerea de la sistemul real la norma de venit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cum se face trecerea de la sistemul real la norma de venit

pfa
1 reply to this topic

#1 Silviu17

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 January 2015 - 11:49 AM

Buna ziua, am un PFA infiintat in octombrie 2013. In 2013 si 2014 am ales pentru determinarea venitului net sistemul real. Acum dupa ce m-am uitat pe normele de venit si am realizat ca sunt mai mici decat venitul net realizat anul trecut, am decis sa trec si eu la norma de venit.
Acum am doua intrebari:

1. Am citit ca trebuie sa treaca 2 ani de sistem real pentru a putea trece la norma de venit. Calendaristic vorbind eu functionez ca PFA de un an si 3 luni, dar am depus declaratia 220 si pe 2013 si pe 2014. Se considera ca au trecut 2 ani sau trebuie sa astept pana in 2016?

2. Daca pot sa schimb determinarea venitului real acum in 2015 ce trebuie sa fac? Este de ajuns sa completez declaratia 220 si sa bifez casuta cu \"modificarea modului de determinare a venitului net\" sau mai trebuie si altceva?

Multumesc anticipat!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2015 - 10:37 AM

cf. CF, art. 51, alin. (2), pentru veniturile din activitati independente, optiunea de a determina venitul net pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla este obligatorie pe o perioada de 2 ani fiscali consecutivi si se reinnoieste automat daca PFA nu solicita revenirea la sistemul pe baza de norme de venit.
in cazul tau, eu apreciez ca au trecut cei 2 ani fiscali consecutivi (2013 si 2014), astfel incat - incepand cu 2015 - poti opta pt sistemul bazat pe norma.

trecerea se face prin completarea declaratiei 220 - privind venitul estimat/norma de venit si depunerea formularului la organul fiscal competent pana la data de 31 ianuarie inclusiv a anului urmator expirarii perioadei de 2 ani, deci GRABESTE-TE !! :smile:

atentie :
PFA poate beneficia de acest sistem, daca activitatea desfasurata se regaseste in lista/ nomenclatorul elaborat de MFP !!

CF, ART 51.
........
(2) Opțiunea de a determina venitul net pe baza datelor din contabilitatea în partidă simplă este obligatorie pentru contribuabil pe o perioadă de 2 ani fiscali consecutivi și se consideră reînnoită pentru o nouă perioadă dacă contribuabilul nu solicită revenirea la sistemul anterior, prin completarea corespunzătoare a declarației privind venitul estimat/norma de venit și depunerea formularului la organul fiscal competent până la data de 31 ianuarie inclusiv a anului următor expirării perioadei de 2 ani.







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL