Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ref conditii sponsorizare pfa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ref conditii sponsorizare pfa

3 replies to this topic

#1 LoredanaN

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 January 2015 - 12:46 PM

Buna ziua,

Am PFA si vreau sa fac un contract de sponsorizare pt fratele meu care este pictor si vrea sa organizeze o expozitie. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele informatii:
- daca e posibil s aimi sponsorizez fratele;
- care e plafonul maxim.

Multumesc!



#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 April 2015 - 12:32 PM

Da, puteti si va redau din codul fiscal, art. 48 alin (5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
a) cheltuielile de sponsorizare, mecenat, precum şi pentru acordarea de burse private, efectuate conform legii, în limita unei cote de 5% din baza de calcul determinată conform alin. (6)


si mai departe:

alin (6) Baza de calcul se determină ca diferenţă între venitul brut şi cheltuielile deductibile, altele decât cheltuielile de sponsorizare, mecenat, pentru acordarea de burse private, cheltuielile de protocol, cotizaţiile plătite la asociaţiile profesionale.




#3 carmenoltean

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 April 2015 - 08:34 AM

Nu ar trebui sa se aiba in vedere ca facilitatile fiscale prevazute in Codul fiscal nu se acorda in cazul:
 sponsorizarii efectuate de catre rude ori afini pana la gradul al patrulea inclusiv?



#4 mokusr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 April 2015 - 10:44 AM

Nu se poate face sponsorizarea in cazul dvs.
Cf Legii sponsorizarii, art 6: Facilitatile prevazute in lege nu se acorda pentru sponsorizari efectuate de catre rude ori afini pâna la gradul al patrulea inclusiv;






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL