Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Investitii in Aur lingouri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Investitii in Aur lingouri

9 replies to this topic

#1 MANUCA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 January 2015 - 10:25 AM

Cum se inregistreaza in contabilitatea unei societati cumpararea de aur lingouri ? Cumpararea are scop investitional.



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2015 - 08:27 AM

341=401...iar daca le cumparati cu taxare inversa mai adaugati 4426= 4427

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2015 - 10:37 AM

e aur pt. investitii, Cristina :smile: , NU pt productie ! deci trebuie inreg. intr-un cont pt investitii financiare.
sa vedem unde il putem incadra in planul de conturi NOU !

Investiții deținute ca imobilizări

cf. OUG 190/2000 privind regimul metalelor pretioase :
art. 2
.............
d) aur financiar - aurul achiziţionat de persoane fizice ori juridice în scopul realizării unor plasamente de valoare. Aurul financiar cuprinde aurul sub formă de bare, lingouri, plachete, având titlul minim de 995/1.000, precum şi sub formă de monede din aur având titlul mai mare sau egal cu 900/1.000, cotate pe una dintre pieţele Uniunii Europene. Operaţiunile cu aur financiar se realizează atât prin livrare fizică, cât şi prin operaţiuni în conturi de metal preţios sau hârtii de valoare exprimate în aur, deţinute la bănci;

Art. 6
Persoanele fizice şi juridice pot efectua operaţiuni de vânzare, cumpărare şi tranzacţionare cu aur pentru investiţii şi cu aur financiar numai prin intermediul băncilor autorizate de Banca Naţională a României.
Persoanele fizice şi juridice pot efectua operaţiuni de vânzare, cumpărare şi tranzacţionare cu aur financiar numai prin intermediul băncilor autorizate de Banca Naţională a României sau, după caz, printr-o bancă autorizată pentru astfel de operaţiuni dintr-un stat membru al Uniunii Europene.

........................

implicatii contabile si fiscale :

1. documente de intocmit la cumparare:
- borderou de achizitie sau contract de vanzare-cumparare,
- NIR,
- Registrul special de evidenta a operatiunilor cu metale pretioase, aliaje ale acestora si pietre pretioase (OMFP 1809/2004.)

- dpv al accizelor, pentru partile componente din aur si din argint achizitionate de catre firma, de la persoane fizice din Romania), nu se percep accize

2. recunoastere investitie financiara : investiţiile financiare se recunosc ca active atunci cand exista o posibilitate certa ca in urma investitiei firma sa obţina un avantaj economic (un venit).

3. valoarea de intrare : aurul de investitii cumparat se evaluează la valoarea de intrare care este egală cu suma mijloacelor băneşti achitate sau a echivalentelor acestora si include valoarea de cumpărare a aurului, comisioanele de broker, taxe, impozite prevăzute de legislaţia în vigoare şi alte cheltuieli pentru achiziţionarea lui.


4. diferenta pozitiva intre valoarea de achizitie si cea de vanzare este un venit financiar ((contul 768 "Alte venituri financiare"), iar diferenta negativa este o cheltuiala (contul “Alte cheltuieli financiare)

OMFP 1802/2014

4.4.5. Imobilizări financiare

264. (1) Imobilizările financiare cuprind acțiunile deținute la entitățile afiliate, imprumuturile acordate entităților afiliate, acțiunile deținute la entități asociate şi entități controlate în comun, împrumuturile acordate entităților asociate şi entităților controlate în comun, alte investiții deținute ca imobilizări, alte împrumuturi.
................
Evaluarea inițială
266. Imobilizările financiare recunoscute ca activ se evaluează la costul de achiziție.

Evaluarea la data bilanțului
267. Imobilizările financiare se prezintă în bilanț la valoarea de intrare mai puțin ajustările
cumulate pentru pierdere de valoare.


/////////////////////////////////////

alte pareri / completari va rog ?? :smile:



#4 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 30 January 2015 - 12:46 PM

5328 - Alte valori.

Aurul face parte din disponibilitatile curente ale firmei, se poate valorifica imediat, are natura materiala, recunoastere universala si necesita depozitare fizica in tezaur (trezorerie). Investitiile financiare au natura contractuala (scriptica) si sunt recunoscute in mod particular.



#5 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2015 - 02:05 PM

Chiar daca este pentru investitii eu l-as inregistra tot in 341 " Semifabricate", de ce ??...fiindca asta si este de fapt, un semifabricat pe care il pot vinde in orice moment vreau in starea ca l-am achizitionat sau pot sa il aliez cu alte metale sii sa-l transform in bijuterii !

...si da, esti obligat sa-l inregistrezi in Registrul metalelor pretioase !

Parerea mea este ca, nu are nici o treaba cu 5328 !
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#6 MANUCA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 February 2015 - 02:37 PM

Aurul de investitii se vinde in baza unui contract intre banca autorizata si cumparator, sunt trecute seriile lingou-rilor, se emit certificate de autenticitate si de identificare. De obicei aurul este pastrat in custodie la banca vanzatoare, deci se incheie si un contract de pastrare in custodie.
Nu stiu daca este neaparat o imobilizare financiara, dar este destul de greu sa-l incadrezi undeva - de aceea am vrut sa aflu si alte pareri. Eu l-am incadrat tot in 5328 - am creat un analitic pentru valori aflate in custodie la terti.Nu stiu daca este corect. Intr-adevar este o disponibilitate curenta, dar ce faci cu diferenta de valoare in momentul in care il vinzi ??
Nu i-am facut o reevaluare la sfarsitul exercitiului financiar, ar rezulta o pierdere nedeductibila destul de mare, dar cred ca ar fi necesar.
Multumesc pentru raspuns, poate o sa avem si alte opinii.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2015 - 03:56 PM

maaaaii ... oameni buni.... zau asa ... cum sa bagati aurul de investitii (aurul financiar) in ct. 5328 ?? :wacko:

in contul asta intra biletele de calatorie, de tratament, de odihna, tichetele de masa, cele cadou, timbre fiscale si postale, bonuri valorice ... d-astea !! chiar credeti ca lingourile de aur pt investitii se pot asimila acestor categorii de valori ??

v-am dat definitia mai sus, din care se vede clar ca avem de-a face cu o investitie financiara, adica am investit banii in ceva valoros pt a obtine un profit ulterior.
deci, e vb de investitie financiara !!
eu chiar nu inteleg cum puteti asocia tichetele de masa si biletele de transport, cu lingourile de aur ?? acum, sincer ... :blink:



#8 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 05 February 2015 - 09:38 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 05 February 2015 - 03:56 PM, a spus:

maaaaii ... oameni buni.... zau asa ... cum sa bagati aurul de investitii (aurul financiar) in ct. 5328 ?? :wacko:

in contul asta intra biletele de calatorie, de tratament, de odihna, tichetele de masa, cele cadou, timbre fiscale si postale, bonuri valorice ... d-astea !! chiar credeti ca lingourile de aur pt investitii se pot asimila acestor categorii de valori ??

v-am dat definitia mai sus, din care se vede clar ca avem de-a face cu o investitie financiara, adica am investit banii in ceva valoros pt a obtine un profit ulterior.
deci, e vb de investitie financiara !!
eu chiar nu inteleg cum puteti asocia tichetele de masa si biletele de transport, cu lingourile de aur ?? acum, sincer ... :blink:

Cred ca daca ai scrie cu majuscule te-am intelege mai bine ...



#9 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2015 - 08:37 AM

Vezi postareaMANUCA, la 05 February 2015 - 02:37 PM, a spus:

.....Nu i-am facut o reevaluare la sfarsitul exercitiului financiar, ar rezulta o pierdere nedeductibila destul de mare, dar cred ca ar fi necesar.

Sa-i faci o reevaluare la sfarsitul exercitiului finanaciar ...de ce ? nu inteleg ...si in functie de ce-i faci reevaluarea ...bursa aurului pe piata internationala ?


Sunt de acord cu parerea Otiliei....nu are nici o treaba cu 5328 ...de altfel , am si scris acest lucru intr-o postare anterioara .

Aceasta postare a fost editata de cristina5859: 06 February 2015 - 08:40 AM

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2015 - 02:42 PM

Vezi postareamutual, la 30 January 2015 - 12:46 PM, a spus:

5328 - Alte valori.

Vezi postareaMANUCA, la 05 February 2015 - 02:37 PM, a spus:

Eu l-am incadrat tot in 5328 - am creat un analitic pentru valori aflate in custodie la terti.Nu stiu daca este corect.

Vezi postareamutual, la 05 February 2015 - 09:38 PM, a spus:

Vezi postareaOtilia Alupei, la 05 February 2015 - 03:56 PM, a spus:

maaaaii ... oameni buni.... zau asa ... cum sa bagati aurul de investitii (aurul financiar) in ct. 5328 ?? :wacko:


Cred ca daca ai scrie cu majuscule te-am intelege mai bine ...

unele idei, spuse pe forum de catre unii useri, is gogonate rau ... si este evident ca ele nu au fost gandite indeajuns.
in general, ar trebui sa avem mai multa grija atunci cand ne dam cu parerea, mai ales noi cei care am dovedit pana acum ca stim mai multa carte in contabilitate si gandim economic mult mai bine decat altii ...

uite, daca tot folosim conturi de trezorerie, atunci mai putin (sau chiar deloc) gogonata mi se pare utilizarea ct. 508, pt ca aici se pot baga investitiile (financiare) pe termen scurt (< 1 an)

GRUPA 50 "INVESTIȚII PE TERMEN SCURT"

Din grupa 50 "Investiții pe termen scurt" fac parte:

Contul 508 "Alte investiții pe termen scurt şi creanțe asimilate"


Cu ajutorul acestui cont se ține evidența depozitelor bancare pe termen scurt a altor investiții pe termen scurt şi creanțe asimilate, cumpărate.

Contul 508 "Alte investiții pe termen scurt şi creanțe asimilate" este un cont de activ.

În debitul contului 508 "Alte investiții pe termen scurt şi creanțe asimilate" se înregistrează:

‐ valoarea la cost de achiziție a altor investiții pe termen scurt şi creanțe asimilate cumpărate (509, 512, 531);

‐ diferențele favorabile de curs valutar aferente altor valori de trezorerie cum sunt depozitele pe termen scurt în valută, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar (765).

În creditul contului 508 "Alte investiții pe termen scurt şi creanțe asimilate" se înregistrează:

‐ prețul de cesiune al altor investiții pe termen scurt (461, 512, 531);

‐ pierderea reprezentând diferența dintre valoarea contabilă a investițiilor financiare pe termen scurt şi prețul lor de cesiune (664);

‐ diferențele nefavorabile de curs valutar aferente altor valori de trezorerie cum sunt depozitele

pe termen scurt în valută, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exercițiului financiar, sau la

lichidarea lor (665).


Soldul contului reprezintă valoarea altor investiții pe termen scurt şi creanțe asimilate existente.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL