Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Prestare servicii UE - beneficiar impozabil, fara cod TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Prestare servicii UE - beneficiar impozabil, fara cod TVA

pfa tva roi
1 reply to this topic

#1 alexx_88

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 January 2015 - 12:22 PM

Buna ziua,

In Feb 2014 m-am inregistrat ca PFA neplatitor de TVA in Romania si in ROI.

Din Feb 2014 pana in Dec 2014 am lucrat exclusiv cu un client dintr-un stat membru UE, dar fara a avea codul lui de TVA, toate facturile facandu-le pe numarul lui de inregistrare si marcandu-le cu TVA 0%, conform articolului 152(1). Neavand codul lui de TVA, nu am depus D390.

In ianuarie 2015 am primit codul lui de TVA si mi-e destul de clar ce trebuie facut (facturare cu CIF-ul primit la inreg. in ROI pe codul lui TVA verificat in VIES) si depunere D390.

Este corect ce am facut cu facturile din 2014? Daca nu, pot repara in vreun fel situatia?

Multumesc!



#2 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 09 February 2015 - 08:48 PM

In primul rand depinde de natura serviciilor. Daca serviciile prestate de dumneavoastra nu se incadreaza in exceptiile de la art. 133 alin. 4 Cod Fiscal (prestările de servicii efectuate în legătură cu bunurile imobile, transport calatori etc) ci in cele generale de la 133 alin. 2, atunci nu ati procedat corect in 2014 si conform art. 153^1 alin. 1 lit. b ar fi trebuit sa va inregistrati pentru prestari intracomunitare de servicii in conditiile in care clientul dumneavoastra era la randul sau o persoana impozabila(obligata si ea sa se inregistreze).
Asta nu inseamna ca facturile au fost gresit intocmite(poate numai sub aspect formal), ci numai ca aveati obligatia inregistrarii in scopuri de TVA exclusiv pentru operatiuni intracomunitare si depunerea declaratiei 390 pentru serviciile prestate(pe codul de TVA al clientului), lucru pe care il puteti face probabil si acum.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL