Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sold creditor cont 5121 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

sold creditor cont 5121

5 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2015 - 11:37 AM

Buna ziua, am un sold creditor la banca deoarece s`au oprit comisioane si nu au mai fost bani in banca, in extrasul din decembrie apare sold la 31.12.2014: -12 lei. Las asa in balanta la 31.12.2014, trebuie sa apara sold debitor cu minus sau trebuie sa fac alta inregistrare astfel incat sa nu fie sold creditor la 5121? Ma gandesc cum voi face la bilant. Multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2015 - 11:58 AM

contul 5121 este bifunctional ! prin urmare, poate avea sold creditor.
in cazul tau, banca te-a creditat cu val. comisioanelor datorate ei, fiindca nu mai aveai numerar disponibil.
soldul debitor reprezintã disponibilitãțile în lei și în valutã, iar soldul creditor, creditele primite.




#3 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2015 - 04:05 PM

Buna ziua!

Va multumesc pentru raspuns, inteleg ca las contul 5121 cu soldul creditor in balanta la 31.12.2014, dar cum voi face la bilant? Multumesc



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2015 - 07:50 PM

daca formularul a ramas la fel ca cel pt 2013, atunci treci suma cu minus (ca si cand ar fi pe activ cu minus).



#5 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 February 2015 - 06:07 PM

pe vremuri :)...cand bilanturile se verificau de catre inspectori anterior depunerii, am avut si eu o asemenea speta si a trebuit sa trec suma in 5125.

Dana




#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2015 - 09:19 PM

Soldul contului 5125 reprezinta mijloacele banesti care apartin societatii si sunt în curs de decontare, ori aici avem o creditare din partea bancii cu comisionul pt care firma NU are mujl. banesti deloc, la momentul creditarii.

In plus, ct. 5125 este tot bifunctional, deci va "copia" sit. lui 5121 si nu cred ca rezolva nimic.

La cate se intamplau acum vreo 20 de ani cu bilanturile, Danuta :wub: ... chiar nu ma mira ca te-au pus sa fol. ct. 5125 atunci ! :sad:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL