Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Am o problema cu S.A.G.A. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Am o problema cu S.A.G.A.

32 replies to this topic

#1 MIHAI H.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 24 June 2005 - 07:37 PM

Incerc sa folosesc acest program si am cateva probleme:
-cum pot sa introduc sume cu virgula la introducerea balantei initiale;
-inainte am folosit CIEL si in acest program daca am platit 444 mai mult decat trebuie acesta imi apare in balanta pe debit. In S.A.G.A. diferenta platita in plus este trecuta in balanta cu minus pe credit.INTREBARE: soldurile din balanta de CIEL nu vor fi aceleasi cu cele din SAGA. Este o problema aceasta?

VA MULTUMESC MULT.



#2 Guest__*

  • Guests

Postat 24 June 2005 - 07:51 PM

1. pai nu se poate introduce cu virgula
2. 444 are sold debitor, poti sa schimbi functia lui din planul de conturi, s-ar putea sa mearga




#3 MIHAI H.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 24 June 2005 - 08:00 PM

Multumesc pentru raspuns d-le Vlad.
As mai insista totusi sa intreb dacaeste o problema ca nu pusca soldurile din cele doua balante



#4 Guest__*

  • Guests

Postat 24 June 2005 - 08:08 PM

nu stiu ce sa zic... dupa mine important e rulajul pe luna.. oricum e mai bine pe credit cu minus decat pe debit cu minus... macar se respecta functia... balanta cu zecimale nu prea am mai vazut... decat la ciel, program pe care nu-l inghit deloc 8)



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2005 - 01:22 AM

MIHAI H. a spus:

As mai insista totusi sa intreb daca este o problema ca nu pusca soldurile din cele doua balante

E problema daca nu pusca soldurile, vorbesc serios! De fapt, totul trebuie sa puste (si rulajele si soldurile).
Lucrezi cu zecimale ACUM ??? :roll: Inainte de denominare ? Sunt peste 10 ani de cand nu se mai lucreaza cu zecimale, daca imi aduc bine aminte !
Pt. a avea 444 cu sold debitor defineste-l, in planul de conturi, bifunctional. Fiind definit ca un cont de pasiv, programul ii accepta doar sold creditor, indiferent daca este + sau -. Si eu lucrez cu SAGA, daca mai ai probleme, poate te mai ajut. Vezi ca mai sunt cel putin 2 subiecte despre SAGA, la 'diverse probleme contabile'.

Numai bine, Mihai. :)



#6 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 26 June 2005 - 09:07 PM

Pana acum am lucrat fara virgula...(adica fara zecimale)...totul rotunjit la lei vechi...(fara bani)
Cred ca si dupa denominare putem sa avem balanta fara zecimale...deci, totul rotunjit la lei grei sau noi (adica fara bani)...Nu?



#7 Guest__*

  • Guests

Postat 26 June 2005 - 09:36 PM

dupa denominare trebuiesc doua zecimale dupa virgula



#8 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 27 June 2005 - 11:39 AM

Intr-adevar...Acesta este un neajuns major al denominarii (faptul ca se va lucra cu virgula si cu doua zecimale dupa...)...



#9 subsemnatul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 27 June 2005 - 12:02 PM

Oare toti cei care lucreaza cu SAGA trebuie sa-si faca abonament pentru pentru a face fata denominarii ??? (se va lucra cu 2 zecimale, iar programul nu permite deocamdata acest lucru)..



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2005 - 08:32 PM

Daca-ti permiti sa pierzi timpul exportand balanta in excel si definind toate sumele ca fiind numar cu 2 zecimale, ca mai apoi s-o preiei din nou la 01.07, inreg. firma in cauza ca pe o firma noua, atunci nu-ti trebuie update. O sa ai fisele de cont in 2 feluri, facturile ramase neachitate/incasate vor trebui reintroduse, macar ca rulaje totale, ca sa ai ce achita/incasa in continuare... planul de conturi refacut ca sa fie cum l-ai avut...... e ceva de munca...



#11 Guest__*

  • Guests

Postat 27 June 2005 - 11:33 PM

pai si zecimalele unde se introduc ?? oricum nu inteleg... e asa scump abonamentu' la baietii astia ? ca yo am 100 de firme in el si sunt cel mai fericit :D si parca m-a costat 1.900.000 sau 2 mil pt 6 luni... O AVERE !!! :roll:



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2005 - 05:20 PM

vladseptimiu a spus:

pai si zecimalele unde se introduc ?? ...

Ai dreptate, habar n-am daca le ia cu zecimale. Cred ca nu e setat pt. asta... Nu mi-am dat seama... :oops: Scuze, va rog...
Asa ca tot abonamentul de 1.130.000 lei/ 6 luni, pt SAGA LiteC (atat am platit eu zilele trecute) ramane in picioare.
Merci, Vlad, baiat destept ce esti! :)



#13 consult

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 28 June 2005 - 05:34 PM

sunt incepatoare in folosirea SAGA, deocamdata experimentez acest program, dar nu reusesc sa calculez concedii medicale.
spuneti-mi si mie cum se introduc datele pentru a calcula concedii medicale si cic
marighe



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2005 - 05:38 PM

e un modul de salarii. nu l-am incercat.
eu am salariile in excel, mi l-am facut singurica, nu e mare lucru, calc. tot.



#15 Guest__*

  • Guests

Postat 28 June 2005 - 05:39 PM

e extrem de bun modulul de salarii pt concediu tebuie sa stii baza de calcul.. daca nu ai 6 state in urma validate nu are cum sa o calculeze



#16 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 28 June 2005 - 05:49 PM

de la 30.06.2005 pun in aplicare un nou program cu denominarea, necazul e ca nu e gratis!Informatiile mi-au venit pe e-mail de la S.A.G.A.
Abonamentul nu e o avere, 1.130.000 lei/6 luni, iar 1.900.000 lei pana in 2 milioane pentru 2 programe.Eu am platit atat pentru ca am si programul de stocuri.Eu sunt multumita, mai ales ca genereaza si declaratiile fiscale.



#17 consult

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 28 June 2005 - 06:01 PM

si daca introduc statele pe ultimele sase luni imi calculeaza concediile medicale?
eu am introdus nr.zile CM, baza de calcul si procentul, dar nu mi-a calculat nimic
marighe



#18 Guest__*

  • Guests

Postat 28 June 2005 - 11:28 PM

consult a spus:

si daca introduc statele pe ultimele sase luni imi calculeaza concediile medicale?
eu am introdus nr.zile CM, baza de calcul si procentul, dar nu mi-a calculat nimic

pai e simplu... faci un stat pe luna 6 sa zicem, te duci pe salariatul respectiv ai buton "concedii medicale" ii alegi felul concediului, perioada, baza, procentul si salvezi; dupa care cand intra iar in fereastra cu statul apesi "actualizare date"; simplu, nu ? :roll:



#19 consult

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 29 June 2005 - 12:39 PM

multumesc foarte mult pentru ajutor!
marighe



#20 laura2005

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 Postari:
  • Location:oradea

Postat 08 July 2005 - 03:08 PM

Am incasare cu amanuntul-5311-707 -saga C
5311-4427


nu stiu unde sa operezi ca sa apara tva colectasi in raportul de gestiune,-la iesiri,sau prin casa :?:
LAURA JUNC






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL