Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Martisoare achizitionate de la pf - cum le inregistrez - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Martisoare achizitionate de la pf - cum le inregistrez

4 replies to this topic

#1 mariamarinescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:contabilitate, resurse umane, bijuterii handmade

Postat 01 February 2015 - 10:30 AM

Am urmatoarea problema - seful meu vrea sa faca un cadou de Martisor tuturor colaboratoarelor sale , parteneri de afaceri, vreo 30 in total. Pentru acest lucru vrea sa apeleze la o doamna de la tara de care stie ca face niste lucruri deosebite pentru cunostintele ei, dar nu a vandut niciodata si nu e inregistrata in nici un fel ca si vanzator (pfa, ii). Cum as putea eu inregistra plata acestor martisoare catre doamna (vreo 300 lei in total), fara sa am probleme cu finantele ? Pot sa fac un borderou de achizitie, dispozitie de plata, le trec pe protocol, si la parteneri le livram o data cu factura de servicii (cu valoare 0 pentru martisor) ?
Macar o trimitere catre o lege, daca-mi puteti da.
Multumesc frumos.



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2015 - 01:53 PM

Eu zic, borderou de achizitie, NIR si dispozitie de plata ...si da, le treceti pe protocol !

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2015 - 02:05 PM

Cristina are dreptate ! :wub:

Vin doar cu o completare legata de obligatiile fiscale :
- cf art. 42 lit. g) din CF sunt considerate venituri neimpozabile veniturile primite ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra bunurilor mobile din patrimoniul personal.
- solicita persoanei fizice o declaratie pe proprie raspundere din care sa rezulte ca martisoarele provin din patrimoniul personal si nu din cel al unei afaceri (PFA, II).
- nu se plateste nici o alta contributie, dupa stiinta mea de acum, dar mai citesc si revin daca gasesc altceva care sa contrazica asta.

alte pareri, va rog ? :smile:



#4 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2015 - 02:10 PM

Ai dreptate, Otilia ...corecta completarea ta ! :wub:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#5 mariamarinescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:contabilitate, resurse umane, bijuterii handmade

Postat 02 February 2015 - 11:07 AM

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
O zi frumoasa !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL