Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Reluare activitate firma suspendata temporar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Reluare activitate firma suspendata temporar

6 replies to this topic

#1 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 02 February 2015 - 01:53 PM

Buna ziua!
Va rog sa-mi dati mai multe informatii, eventual o baza legala pentru urmatoarea situatie:am avut un SRL platioare de TVA si cu imp pe profit la data suspendarii temporare a activitatii si am si regim derogatoriu. Acum administratorul doreste reluarea activitatii, inca nu s-a terminat perioada de suspendare, pe mine ma intereseaza care sunt pasii de urmat la administratia financiara. (Din cate am citit, trebuie depusa in termen de 10 zile de la data depunerii cererii de reluarea a activ la ONRC, decl 010 cu imp micro, solicitarea inregistrarii in scopuri de TVA si iesirea din regimul derogatoriu).
Inca o problema tot la aceasta firma: la data suspendarii am avut niste mijloace fixe (2 vitrine frigorifice), care nu erau amortizate integral. Ce fac cu ele?
Multumesc



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 February 2015 - 06:40 PM

La reluarea activitatii, in cazul in care societatea a fost platitoare de impozit pe profit va trebui depusa D010 ptr. schimbarea vectorului fiscal, societatea va aplica sistemul de impozitare pe veniturile microintreprinderilor
CA =0 la finele anului 2014

Norme CF
ART. 112^2
5. Persoanele juridice romane pentru care perioada de inactivitate temporara/nedesfasurare a activitatii inceteaza in cursul anului aplica sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor, pentru anul respectiv, incepand cu trimestrul in care incetează perioada de inactivitate temporara/nedesfasurare a activitatii.




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 03 February 2015 - 06:55 PM

Ptr. reinregistrarea in scopuri de TVA se aplica prevederile art. 153 alin. 9^1 lit. a)
organele fiscale competente inregistreaza persoanele impozabile in scopuri de TVA la solicitarea persoanei impozabile
ART. 153
(9^1) Procedura de anulare a inregistrarii in scopuri de TVA este stabilita prin normele procedurale in vigoare. Dupa anularea inregistrarii in scopuri de TVA conform alin. (9) lit. a) - e) si h), organele fiscale competente inregistreaza persoanele impozabile in scopuri de TVA aplicand prevederile alin. (7^1) astfel:
a) la solicitarea persoanei impozabile, pentru situatiile prevazute la alin. (9) lit. a) si b), daca inceteaza situatia care a condus la anulare, de la data comunicarii deciziei de inregistrare in scopuri de TVA;
Norme CF
ART. 153
66
(10^1) In sensul art. 153 alin. (9^1) lit. a) din Codul fiscal, data la care a incetat situatia care a condus la anularea inregistrarii, in cazul contribuabililor declarati inactivi fiscal, conform art. 78^1 din Codul de procedura fiscala, se intelege data reactivarii, iar in cazul contribuabililor care au intrat in inactivitate temporara, inscrisa in registrul comertului, potrivit legii, data la care a incetat situatia care a condus la anularea inregistrarii reprezinta data inscrierii in registrul comertului a mentiunii privind reluarea activitatii.

Documentele cerute pentru solicitarea reinregistrarii in scopuri de TVA cf. art. 153 alin. (9^1) sunt:
- formularul 088 “Declaratie pe propria raspundere pentru evaluarea intentiei si a capacitatii de a desfasura activitati economice care implica operatiuni din sfera TVA”- Ordin 112/2015
- formularul 099 "Cerere de inregistrare in scopuri de taxa pe valoarea adaugata, potrivit art. 153 alin. (9^1) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare (099)" - Ordin 18/2015



#4 vladioana400

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 17 February 2016 - 03:25 PM

Am reluat activitatea la o firma suspendata. La Finante trebuie sa duc ceva? Mentionez ca fusesem platitor de tva. Nu ma deranjeaza sa raman neplatitor acum



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 February 2016 - 10:53 PM

Nu cred ca esti neplatitor ci ca ai anulata inregistrarea de tva ... ceea ce este cu totul alta mancare de peste (cam greu de digerat)

Vino cu amanunte.



#6 vladioana400

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 22 February 2016 - 10:36 AM

Asa este, mi-a fost anulata inregistrarea. Acum , am inteles ca sunt obligat sa cer reinregistrarea, desi nici nu vreau, nici nu cred ca imi va aproba.



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 February 2016 - 04:52 PM

Ti-am spus mai sus ca un tva anulat este cam greu de digerat, nu cred ca vrei sa mergi asa in continuare. Mai bine inchizi firma si faci alta! Sau ceri re-inregistrarea (avand in vedere ca ai reluat activitatea) si dupa ce primesti iar RO-ul, poti cere scoaterea de la tva.

Daca ai inregistrarea de tva anulata, facturezi fara tva, DAR inregistrezi tva colectat in continuare (635=4427) si-l platesti la stat din buzunar. Si n-ai nici drept de deducere pentru achizitii.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL