Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA prestari servicii UE si non-UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

TVA prestari servicii UE si non-UE


60 replies to this topic

#21 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 23 February 2016 - 03:00 PM

Buna ziua. Factura emisa de o firma din Romania catre o firma din Belgia, factura de chirie (fara TVA, conform art.133 alin 4 - locul prestarii este in Romania, iar conform legislatiei noastre, chiria se factureaza fara TVA) pentru un imobil situat in Romania, unde se inregistreaza in decontul de TVA? Se declara in D 390?



#22 astratc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 21 March 2016 - 06:18 PM

Va prezint cateva cazuri, am citit legea si am intrebat contabili si angajati ANAF, si nu reusesc sa ajung la un numitor comun:

1) SRL neplatitor de TVA, neinscris in ROI:

1.1) prestare servicii informatice catre persoana neimpozabila din USA -> nu se adauga TVA la factura
1.2) prestare servicii informatice catre persoana impozabila din USA -> nu se adauga TVA la factura
1.3) prestare servicii informatice catre persoana neimpozabila din UE -> nu se adauga TVA la factura, conf art 133 (3), locul prestarii este Romania
1.4) prestare servicii informatice catre persoana impozabila din UE neplatitoare de TVA -> este necesara inscrierea in ROI, nu se poate factura.
1.5) prestare servicii informatice catre persoana impozabila din UE platitoare de TVA -> este necesara inscrierea in ROI, nu se poate factura.

2) SRL neplatitor de TVA, inscris in ROI cu numar de TVA special pentru spatiul intracomunitar

2.1) prestare servicii informatice catre persoana neimpozabila din USA -> nu se adauga TVA la factura
2.2) prestare servicii informatice catre persoana impozabila din USA -> nu se adauga TVA la factura
2.3) prestare servicii informatice catre persoana neimpozabila din UE -> nu se adauga TVA la factura, conf art 133 (3), locul prestarii este Romania, facturez cu codul fiscal initial ( nu cel special de TVA )
2.4) prestare servicii informatice catre persoana impozabila din UE neplatitoare de TVA -> conf art 133 (2) locul prestarii este tara beneficiarului, facturez cu codul special de TVA -> se adauga TVA la factura , dar al cui TVA? TVA-ul tarii beneficiarului?
2.5) prestare servicii informatice catre persoana impozabila din UE platitoare de TVA -> conf art 133 (2) locul prestarii este tara beneficiarului, facturez cu codul special de TVA, nu se adauga TVA la factura si mentionez Taxare Inversa

3) SRL platitor de TVA

3.1) prestare servicii informatice catre persoana neimpozabila din USA -> nu se adauga TVA la factura
3.2) prestare servicii informatice catre persoana impozabila din USA -> nu se adauga TVA la factura
3.3) prestare servicii informatice catre persoana neimpozabila din UE -> se adauga TVA 20% la factura, conf art 133 (3), locul prestarii este Romania
3.4) prestare servicii informatice catre persoana impozabila din UE neplatitoare de TVA -> conf art 133 (2) locul prestarii este tara beneficiarului, se adauga TVA la factura , dar al cui TVA? TVA-ul tarii beneficiarului?
3.5) prestare servicii informatice catre persoana impozabila din UE platitoare de TVA -> conf art 133 (2) locul prestarii este tara beneficiarului, nu se adauga TVA la factura si mentionez Taxare Inversa

Este un subiect foarte interesant, si foarte multi contabili sau angajati de la ANAF nu stiu raspunsurile. Cred ca am ajuta pe multi daca am face lumina.

Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de astratc: 21 March 2016 - 06:22 PM




#23 astratc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 21 March 2016 - 06:34 PM

Pentru cazul 1.4 prestare servicii informatice catre persoana impozabila din UE neplatitoare de TVA -> nu stiu daca este necesar sa fim inscrisi in ROI, cred ca se poate factura direct fara TVA.
Nu este necesar cod TVA special -> conform ART. 153^1 b) ... pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei... ( doar daca facturezi beneficiari platitori de taxa trebuie sa iei cod de TVA pentru servicii intracomunitare )
Nu este necesar Inscriere in ROI -> conform articol ART. 158^2 c) .... altele decat cele scutite de TVA in statul membru in care acestea sunt impozabile .... ( doar daca facturezi beneficiari platitori de taxa trebuie sa te inscrii in ROI )



#24 astratc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 21 March 2016 - 11:33 PM

Am mai gasit un articol in noul cod fiscal, era prezent si in cel vechi.

14. (1) Pentru stabilirea locului prestării serviciilor potrivit prevederilor art. 278 ( in codul vechi 133 ) alin. (2) și (3) din Codul fiscal, se are în vedere noțiunea de persoană impozabilă, astfel cum este aceasta definită din punctul de vedere al taxei pe valoarea adăugată.

Asta inseamna ca persoana impozabila neplatitoare de TVA este de fapt persoana neimpozabila, si punctul 1.4 devine 1.3, respectiv punctul 2.4 devine 2.3



#25 smoni

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Interests:CONTA

Postat 01 April 2016 - 03:31 PM

Buna ziua
Ma intereseza, daca o firma platitoare de TVA in Romania, efectuează servicii de marketing pe teritorilor Romaniei, catre o firma NON-UE, este cu sau fara TVA?



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2016 - 04:35 PM

trebuie stabilit locul prestarii !

ART. 278 - Locul prestării de servicii
(1) ..........
(2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acționează ca atare este locul unde respectiva persoană care primește serviciile își are stabilit sediul activității sale economice. Dacă serviciile sunt furnizate către un sediu fix al persoanei impozabile, aflat în alt loc decât cel în care persoana își are sediul activității sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix al persoanei care primește serviciile. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabilă care primește aceste servicii își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită. Norme metodologice
(3) Locul de prestare a serviciilor către o persoană neimpozabilă este locul unde prestatorul își are stabilit sediul activității sale economice. Dacă serviciile sunt prestate de la un sediu fix al prestatorului, aflat în alt loc decât locul în care persoana impozabilă și-a stabilit sediul activității economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde prestatorul își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită. Norme metodologice

NM la CF 2016 :
(7) Serviciile prevăzute la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal, prestate de prestatori stabiliți în România către beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliți în afara Uniunii Europene sau, după caz, prestate de prestatori stabiliți în afara Uniunii Europene către beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliți pe teritoriul României, urmează aceleași reguli ca și serviciile intracomunitare în ceea ce privește determinarea locului prestării și celelalte obligații impuse de prezentul titlu, dar nu implică obligații referitoare la declararea în declarația recapitulativă, conform prevederilor art. 325 din Codul fiscal, indiferent dacă sunt taxabile sau dacă beneficiază de scutire de taxă, și nici obligații referitoare la înregistrarea în scopuri de TVA specifice serviciilor intracomunitare prevăzute la art. 316 și 317 din Codul fiscal.

Dacă nu dispune de informații contrare, prestatorul poate considera că un beneficiar stabilit în afara Uniunii Europene are statutul de persoană impozabilă:

EXCEPTII : in cazul in care prin marketing intelegi publicitate, atunci ai o exceptie pt beneficiarul pers. neimpozabila
Prin excepție de la prevederile alin. (3), locul următoarelor servicii este considerat a fi:
e) locul unde beneficiarul este stabilit sau își are domiciliul stabil ori reședința obișnuită, dacă respectivul beneficiar este o persoană neimpozabilă care este stabilită sau își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită în afara Uniunii Europene, în cazul următoarelor servicii:
1. .....
.........
4. serviciile de publicitate;
________________________

parerea mea :


- in acceptiunea obisnuita, marketingul nu este (cf. DEX) publicitate, caz in care pt servicii prestate unei pers. neimpozabile NU te incadrezi la exceptii;
- daca beneficiarul este pers. impozabila, atunci locul prestarii este in tara lui non-UE;
- daca beneficiarul este pers. NEimpozabila dovedita (fiindca altfel se considera a fi tot impozabila), atunci locul prestarii este in Romania
- te incadrezi la exceptii doar daca in realitate serviciile sunt de publicitate si poti dovedi asta, chiar daca le zici "marketing" (altfel ti le retrateaza fiscul la primul control), caz in care tot in tara non-UE se afla locul prestarii.

Presupun ca beneficiarul este pers. impozabila non-UE (sau nu poti dovedi ca este neimpozabila si atunci tot impozabila se considera a fi), caz in care locul prestarii este in tara clientului si factura va fi fara tva.


______________

:smile: mi-a scapat ceva ?
alte pareri, va rog ?



#27 2016Konta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 07 April 2016 - 03:13 PM

Pentru ca nici eu nu am gasit raspunsuri foarte clare, am urmatoarea speta:

O microintreprindere din RO, domeniu de activitate prestare de servicii publicitate online, neplatitoare de TVA in RO, inregistrata in ROI, cod special de TVA EU, clientii vor fi din afara Romaniei, zona UE.

Intrebari:

1.Daca clientul este persoana juridica platitoare de TVA.
Factura va fi cu TVA special, sau fara TVA special?

2.Clientul este persoana juridica, neplatitoare de TVA.
Factura va fi cu TVA special, sau fara TVA special? special

3.Clientul este persoana fizica neimpozabila, si/sau neplatitoare de TVA.
Factura va fi cu TVA special, sau fara TVA special? Ce cota?

4.Factura va fi in lei sau numai in euro?

5.Incasarea facturii poate fi numai in numerar?

6.In cazul acestor 3 tipuri de clienti se poate incheia contract de barter pentru schimb de prestare de servicii cu prestare de servicii/primire de materiale promotionale?

7.Primirea de materiale promotionale din partea clientilor UE din contractul le barter trebuie declarat in D091, intra in sfera de plata TVA in Romania?


Multumesc anticipat!



#28 doris2012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 14 April 2016 - 08:22 AM

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema :
Pentru prestari servicii in tara non-UE ( resp.Ucraina ) factura se intocmeste cu TVA sau fara TVA ? Locul prestarii de servicii este in Ucraina la sediul firmei ,iar firma prestatoare este din Romania.Serviciile se refera la modificarea unei instalatii termice in legatura cu un bun livrat catre firma respectiva acum cateva luni.
Legislatia nu este foarte clara.

Va multumesc anticipat.



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2016 - 11:23 AM

pt. @2016Konta :

Cf. CF, art. 278 (1), b), microintrep. este considerata persoana juridica impozabila, iar aplicarea TVA difera in fct de locul prestarii.
ART. 278 - Locul prestării de servicii
(1) În vederea aplicării regulilor referitoare la locul de prestare a serviciilor:
a) .............
b) o persoană juridică neimpozabilă care este înregistrată în scopuri de TVA este considerată persoană impozabilă.

(2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acționează ca atare este locul unde respectiva persoană care primește serviciile își are stabilit sediul activității sale economice. Dacă serviciile sunt furnizate către un sediu fix al persoanei impozabile, aflat în alt loc decât cel în care persoana își are sediul activității sale economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix al persoanei care primește serviciile. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde persoana impozabilă care primește aceste servicii își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită.
(3) Locul de prestare a serviciilor către o persoană neimpozabilă este locul unde prestatorul își are stabilit sediul activității sale economice. Dacă serviciile sunt prestate de la un sediu fix al prestatorului, aflat în alt loc decât locul în care persoana impozabilă și-a stabilit sediul activității economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix. În absența unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde prestatorul își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită.
____________________________________________

concret, dupa parerea mea :
1. fara tva, prestarea este impozabila in statul UE. (art. 278, alin 2)
2. cu tva, prestarea este impozabila in Romania. (art. 278, alin 3 - fara exceptie fiindca beneficiarul este in stat UE, iar exceptia este beneficiar din afara UE)
3. ca la 2 - daca clientul nu-ti comunica un cod valid de tva, atunci ii facturezi cu tva.
4. factura fara tva se poate emite doar in euro, dar cea cu tva trebuie sa aiba macar tva exprimat si in lei. In contabilitate, se va inreg. la cursul euro din ziua emiterii.
Norme CF : (6) În aplicarea prevederilor art. 319 alin. (20) lit. i) și j) din Codul fiscal, baza de impozitare poate fi înscrisă în valută, dar, dacă operațiunea este taxabilă și nu se aplică taxare inversă, suma taxei trebuie înscrisă și în lei. Pentru înregistrarea în jurnalele de vânzări, baza impozabilă se convertește în lei, utilizând cursul de schimb prevăzut la art. 290 din Codul fiscal.
5. incasarile valutare in numerar efectuate pe teritoriul Romaniei erau permise numai pt. anumite activitati, iar serv. de publicitate online nu intrau aici; inca nu stiu sigur daca prevederea s-a modificat, dar cred ca nu.
6. despre contractul de barter ... personal nu vad de ce nu s-ar putea incheia, dar ma mai interesez.
pana atunci, poate stie cineva mai sigur si-ti raspunde.
7. daca esti inreg. pt achizitii intracomunitare, nu mai trebuie sa te inreg. si pt prestari servicii intracomunitare - asta-i sigur, deci ma gandesc ca si reciproca e valabila, adica daca te-ai inreg. in ROI pt prestari servicii intracomunitare, atunci nu mai trebuie sa te inreg. si pt. achizitii intracomunitare.

aveti alte pareri, va rog ? :smile:



#30 2016Konta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 14 April 2016 - 03:03 PM

@Otilia Alupei, multumesc..

La pct.2 Nu se factureaza cu tva

Numai firmele inregistrate in scop de TVA in Romania cf art.316, (nu cele cf art.317) pot aplica Regimul special sa factureze cu cota de TVA din tara beneficiarului.

Alta intrebare:
...aceste facturi emise catre persoane fizice UE se declara doar prin D100??



#31 liliamaria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 April 2016 - 08:51 AM

Buna ziua

Vă rog frumos să mă ajutați cu un raspuns la o întrebare:

Firma B, înregistrată în România plătitoare TVA si înscrisă în Registrul Operatorilor Intracomunitari trebuie sa efectueze 10 transporturi intracomunitare( de la Paris la Roma) pentru firma C din Franta, care i-a comunicat cod TVA.
Firma B încheie un contract de prestări servicii de transport cu firma A, înfiintată în România care nu este platitior TVA pentru a efectua o parte din cele 10 transporturi.
Firma B va factura firmei C contravaloarea pentru toate cele 10 transporturi.
Firma A va emite factura pentru traporturile prestate pentru firma B , în baza contractului de prestări servicii, fără TVA, ca si cum activitatea prestată ar fi pe teritoriul României.(la factura se va anexa doar contractul).

Întrebare: Pentru firma A este corect modul de facturare, chiar dacă nu are cod TVA si nu este înregistrată în ROI si efectueaza acele transporturi intracomunitare? Numele acestei firme nu apare în documentele de transport emise intre firmele B si C.

Multumesc pentru ajutor!



#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2016 - 04:43 PM

Vezi postarea2016Konta, la 14 April 2016 - 03:03 PM, a spus:

La pct.2 Nu se factureaza cu tva

Numai firmele inregistrate in scop de TVA in Romania cf art.316, (nu cele cf art.317) pot aplica Regimul special sa factureze cu cota de TVA din tara beneficiarului.
ai putea detalia un pic, te rog ?

ART. 268 - Operațiuni impozabile
(1) Din punctul de vedere al taxei sunt operațiuni impozabile în România cele care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:
a) operațiunile care, în sensul art. 270 - 272, constituie sau sunt asimilate cu o livrare de bunuri sau o prestare de servicii, în sfera taxei, efectuate cu plată;
b) locul de livrare a bunurilor sau de prestare a serviciilor este considerat a fi în România, în conformitate cu prevederile art. 275 și 278;
c) livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor este realizată de o persoană impozabilă, astfel cum este definită la art. 269 alin. (1), acționând ca atare; ( ART. 269 - Persoane impozabile și activitatea economică
(1) Este considerată persoană impozabilă orice persoană care desfășoară, de o manieră independentă și indiferent de loc, activități economice de natura celor prevăzute la alin. (2), oricare ar fi scopul sau rezultatul acestei activități.)
d) livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor să rezulte din una dintre activitățile economice prevăzute la art. 269 alin. (2).ART. 269 - Persoane impozabile și activitatea economică(2) În sensul prezentului titlu, activitățile economice cuprind activitățile producătorilor, comercianților sau prestatorilor de servicii, inclusiv activitățile extractive, agricole și activitățile profesiilor liberale sau asimilate acestora. De asemenea constituie activitate economică exploatarea bunurilor corporale sau necorporale în scopul obținerii de venituri cu caracter de continuitate.

dupa parerea mea, conditiile sunt indeplinite cumulativ in cazul de la pct. 2, indiferent de forma sub care prestatorul s-a inreg. in scopuri de tva, eu nu am vazut facandu-se distinctia.
daca tu (sau altcineva) imi poate indica prevederile cf. carora aplicarea tva pe factura de prestari servicii catre o pers. juridica neimpozabila din UE depinde de cum s-a inreg. prestatorul in scopuri de tva (art. 316 sau 317) i-as fi recunoscatoare.
va reamintesc statutul prestatorului : micro, neplatitoare de TVA in RO, inregistrata in ROI, cod special de TVA EU

personal, nu am cazuri din acestea in lucru, dar vreau sa invat odata cu voi. :smile:
oricum, va marturisesc cu toata sinceritatea ca reglementarile priv. aplicarea tva mi se par, in continuare, f. stufoase.



#33 astratc

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 19 April 2016 - 06:02 PM

Caz SRL micro neplatitor de TVA, inscris in ROI, prestare servicii electronice

Conform cu art 278 (5) h) -> locul unde beneficiarul este stabilit, își are domiciliul stabil sau reședința obișnuită, în cazul următoarelor servicii prestate către o persoană neimpozabilă -> 3. serviciile furnizate pe cale electronică.

Prestare servicii electronice catre alt stat UE, se considera locul prestarii statul beneficiarului, indiferent ca este impozabila sau neimpozabila ( conform 278 (2) si 278 (5) h) 3. )

Inseamna ca toate sunt operatii intracomunitare si se factureaza doar cu codul special de TVA.

1 ) Factura catre cod valid VIES, fara tva.
2 ) Factura pentru restul, cu TVA din tara beneficiar si schema M1SS


Sunt curios de ce se mentioneaza in capitolul ROI doar 278 (2) si nu se mentioneaza si 278 (5) h) 3. ?
art 329 c) prestări de servicii intracomunitare, respectiv servicii pentru care se aplică prevederile art. 278 alin. (2), efectuate de persoane impozabile stabilite în România în beneficiul unor persoane impozabile nestabilite în România, dar stabilite în Uniunea Europeană, altele decât cele scutite de TVA în statul membru în care acestea sunt impozabile;

Aceasta postare a fost editata de astratc: 19 April 2016 - 06:03 PM




#34 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2016 - 12:09 PM

daca am inteles bine raspunsul tau, trebuie sa fac precizarea ca serv. de publicitate online nu sunt considerate, dpv al TVA, servicii furnizate pe cale electronica.

BAZA LEGALA :
CF 2016,
ART. 266 - Semnificația unor termeni și expresii

28. serviciile furnizate pe cale electronică includ, în special, serviciile prevăzute în Anexa II a Directivei 112 și la art. 7 alin. (1) din Regulamentul de punere în aplicare (UE) nr. 282/2011 al Consiliului din 15 martie 2011 de stabilire a măsurilor de punere în aplicare a Directivei 2006/112/CE privind sistemul comun al taxei pe valoarea adăugată, cu modificările și completările ulterioare;
___________________________________________________

http://discutii.mfin..._01012013ro.pdf

ANEXA II
LISTA ORIENTATIVĂ A SERVICIILOR FURNIZATE PE CALE ELECTRONICĂ MENȚIONATE LA ARTICOLUL 58 ȘI LA ARTICOLUL 59 PRIMUL PARAGRAF LITERA (K)
▼B
1. Furnizarea și găzduirea de site-uri de Internet, mentenanță la distanță a programelor și echipamentelor;
2. furnizarea de software și actualizarea acestora;
3. furnizarea de imagini, texte și informații și punerea la dispoziție a unor baze de date;
4. furnizarea de muzică, filme și jocuri, inclusiv de jocuri de noroc și pariuri, și de emisiuni sau de manifestări politice, culturale, artistice, sportive, științifice și de divertisment;
5. furnizarea de servicii de învățământ la distanță.
________________________

http://discutii.mfin...ul_282_2011.pdf

REGULAMENTUL DE PUNERE ÎN APLICARE (UE) NR. 282/2011 AL CONSILIULUI din 15 martie 2011 de stabilire a măsurilor de punere în aplicare a Directivei 2006/112/CE privind sistemul comun al taxei pe valoarea adăugată

Articolul 7
(1) „Serviciile prestate pe cale electronică” prevăzute în Directiva 2006/112/CE includ serviciile furnizate pe internet sau printr-o rețea electronică a căror natură determină prestarea lor automată, care implică intervenție umană minimă, și imposibil de realizat în absența tehnologiei informației.

(2) Dispozițiile de la alineatul (1) se aplică, în special, în următoarele cazuri:
(a) furnizarea de produse digitale în general, inclusiv software și modificări sau actualizări de software;
(b) serviciile care asigură sau sprijină prezența unor societăți sau persoane fizice într-o rețea electronică, precum un site web sau o pagină web;
© serviciile generate automat de un calculator prin intermediul internetului sau al unei rețele electronice, ca răspuns la introducerea anumitor date specifice de către destinatar;
(d) transferul cu titlu oneros al dreptului de a pune în vânzare bunuri sau servicii pe un site de internet care funcționează ca o piață online, pe care potențialii cumpărători își lansează ofertele printr-o procedură automată și pe care părțile sunt anunțate în privința realizării unei vânzări printr-un mesaj electronic generat automat de un calculator;
(e) pachetele de servicii de internet (ISP) în care componenta de telecomunicații reprezintă o parte auxiliară și subordonată (adică pachetele care nu se reduc doar la accesul la internet și includ alte elemente, precum pagini de conținut care asigură accesul la știri, informații meteorologice sau turistice; spații de joc; găzduire de site-uri web; acces la dezbateri online etc.);
(f) serviciile enumerate în anexa I.

(3) Dispozițiile de la alineatul (1) nu se aplică, în special, în cazul:
(a) serviciilor de radio și de televiziune;
(b) serviciilor de telecomunicații;
c) bunurilor pentru care comanda și prelucrarea sunt efectuate prin mijloace electronice;
(d) CD-ROM-urilor, dischetelor și a altor suporturi materiale
e) materialelor tipărite, precum cărți, buletine, ziare sau reviste;
(f) CD-urilor și casetelor audio;
(g) casetelor video și DVD-urilor;
(h) jocurilor pe CD-ROM;
(i) serviciilor unor profesioniști precum avocații și consultanții financiari, care consiliază clienții prin poșta electronică;
(j) serviciilor de învățământ, atunci când conținutul cursurilor este furnizat de către un profesor pe internet sau printr-o rețea electronică (și anume printr-o conexiune la distanță);
(k) serviciilor de reparații fizice offline ale echipamentelor informatice;
(l) serviciilor de stocare de date offline;
(m) serviciilor de publicitate, în special în ziare, pe afișe sau la televiziune;
(n) serviciilor de asistență telefonică;
(o) serviciilor de învățământ care implică exclusiv cursuri prin corespondență, precum cursurile prin poștă;
(p) serviciilor convenționale de vânzare prin licitații, care se bazează pe intervenția umană directă, indiferent de modul în care se fac ofertele;
(q) serviciilor de telefonie cu componentă video, cunoscute și sub denumirea de servicii de videofonie;
® accesului la internet și la World Wide Web;
(s) serviciilor de telefonie furnizate prin internet.
_______________________________________________________________

@astract, multumesc pt mesaj ! :smile:

alte pareri, va rog ?



#35 2016Konta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 20 April 2016 - 02:14 PM

Inseamna ca toate sunt operatii intracomunitare si se factureaza doar cu codul special de TVA.

1 ) Factura catre cod valid VIES, fara tva.
2 ) Factura pentru restul, cu TVA din tara beneficiar si schema M1SS - See more at: http://www.conta.ro/...h.9PEYPd6W.dpuf

Facturarea cu cota de TVA din tara beneficiarului prin schema M1SS se realizeaza numai de cei care se incadreaza sa aplice Regimul special pentru serviciile electronice.

Codul fiscal:

ART. 315 - Regimul special pentru serviciile electronice, de telecomunicații, de radiodifuziune sau de televiziune prestate de către persoane impozabile stabilite în Uniunea Europeană, dar într-un alt stat membru decât statul membru de consum

(2) Orice persoană impozabilă care are sediul activității economice în România sau, în cazul în care nu are sediul activității economice în Uniunea Europeană, dispune de un sediu fix în România poate utiliza un regim special pentru toate serviciile electronice, de telecomunicații, de radiodifuziune sau de televiziune prestate către persoane neimpozabile care sunt stabilite, au domiciliul stabil sau reședința obișnuită în statele membre de consum, dacă persoana impozabilă nu este stabilită în aceste state membre. Regimul special poate fi utilizat și de către orice persoană impozabilă care nu are sediul activității economice în Uniunea Europeană, dar dispune de mai multe sedii fixe în Uniunea Europeană, în cazul în care are un sediu fix în România și alege România ca stat membru de înregistrare.
(3) În cazul în care România este statul membru de înregistrare, persoana impozabilă respectivă trebuie să depună în format electronic o declarație de începere a activității sale supuse regimului special la organul fiscal competent. Persoana impozabilă trebuie să notifice, prin mijloace electronice, organul fiscal competent, în caz de încetare a activității sau în caz de modificări ulterioare, care o exclud de la regimul special.
(4) Pentru operațiunile impozabile efectuate în condițiile prezentului regim special, persoana impozabilă utilizează doar codul de înregistrare în scopuri de TVA alocat de statul membru de înregistrare.
În cazul în care România este statul membru de înregistrare, codul de înregistrare utilizat de persoana impozabilă este cel care i-a fost atribuit conform art. 316



#36 2016Konta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 20 April 2016 - 02:21 PM

Iata un material legat de TVA servicii electronice:

Fisiere atasate





#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2016 - 03:03 PM

multumim pt material. este deja postat aici : http://www.conta.ro/...__fromsearch__1
+ inca unul de la DGRFP Brasov. (tot acolo)
desi e de anul trecut, adica pe CF vechi, cred ca multe din el au ramas valabile, dar trebuie verificat punct cu punct.

intrebarea mea este : in cazul tau, de ce mai vb in continuare despre TVA servicii electronice cata vreme in ele nu sunt incluse si cele de publicitate (adica ceea ce te intereseaza pe tine) ? sau crezi ca sunt incluse ? :smile:



#38 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 April 2016 - 08:33 PM

Printre exemplele practice enumerate in categoria serviciilor prestate pe cale electronica din Anexa 1 din Regulamentul UE nr. 282/2011 se regaseste si
"3. Punctul 3 din anexa II la Directiva 2006/112/CE:
(h) furnizarea de spatiu publicitar, inclusiv bannere publicitare pe un site/o pagina web;"

Prestatorii de astfel de servicii pe cale electronica catre beneficiari persoane neimpozabile trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in fiecare stat membru de rezidenta a clientilor sau sa se inregistreze pentru utilizarea programului M1SS in statul membru in care isi au stabilit domiciliul fiscal si sa colecteze TVA aferent fiecarui stat membru al beneficiarilor.



#39 2016Konta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 21 April 2016 - 09:33 AM

@lexiroxi te rog sa dai baza legala la:

Prestatorii de astfel de servicii pe cale electronica catre beneficiari persoane neimpozabile trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in fiecare stat membru de rezidenta a clientilor sau sa se inregistreze pentru utilizarea programului M1SS in statul membru in care isi au stabilit domiciliul fiscal si sa colecteze TVA aferent fiecarui stat membru al beneficiarilor. -


multumim!



#40 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 21 April 2016 - 12:06 PM

Buna ziua tuturor!

As dori o parere:
Pentru servicii prestate pe cale electronica de catre prestator NON-UE inregistrat in schema M1SS, catre persoana impozabila din Romania, amandoua persoane, atat beneficiarul, cat si prestatorul, achita taxa? Beneficiarul aplica taxare inversa, prestatorul achita in baza declaratiei?

Multumesc!
Bea






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL